реклама
Привітання від міського голови
Mykola_Malomuzh Чергова зустріч спецпредставника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера з помічником президента РФ, куратором Донбасу Владиславом Сурковим, про яку недавно заявив Волкер, не відіграватиме важливу роль у вирішенні конфлікту на Донбасі. Але ця зустріч може стати початком нового етапу переговорів щодо Донбасу.

Разом з тим, питання врегулювання конфлікту на Сході України можуть бути включені в новий формат за участю світових лідерів, переговори щодо якого зараз ведуться. Ситуація така: зараз йдуть глобальні переговори щодо нового світопорядку. Поки що це питання обговорюється в закритому режимі між США, Європейським Союзом, Китаєм, Японією, Індією, Бразилією, Канадою, Росією. Тобто сюди включені великі світові гравці.

А вже у цьому форматі ведуться переговори щодо врегулювання складних проблем – Україна, Сирія, Північна Корея, Іран, Афганістан, Ісламська Держава. І у руслі великих домовленостей йдуть переговори відносно того, яка може бути модель врегулювання конфлікту на Донбасі поруч з напрацьованими Мінськими угодами, та які конкретні кроки треба зробити.

Що стосується нової ймовірної зустрічі у форматі Волкер-Сурков, то представник США уповноважений вести наступну лінію – щоб йшли по пунктам Мінських угод, але за підтримки провідних країн світу. Тобто це новий формат впливу на Росію, щоб вона вийшла з Донбасу.

Однак варто зауважити: Росія сьогодні не готова до ефективних дій, визначених Мінськими угодами. І зустріч Волкер – Сурков пройде у форматі обговорення. По-перше, торкнуться питання обміну полоненими – Волкер наполягатиме на цьому. По-друге, очевидно будуть розмови відносно миротворчого контингенту. Але тут Росія стоїть на своїх умовах. Вони зроблять якісь реверанси-поступки, але не дозволять, щоб миротворці контролювали українсько-російський кордон на окупованих територіях. Адже на даному етапі Росія використовує ситуацію на Донбасі для тиску на Україну та наших партнерів. Тому вона не відмовиться від цього засобу у найближчі місяці.

Але Волкер виконає свою місію – проведе черговий етап переговорів з пропозиціями щодо обміну полонених, щодо миротворчого контингенту, щодо повного припинення вогню і щодо відновлення контролю на кордоні і, можливо, пропрацювання варіанту перехідної адміністрації. І якраз наступна зустріч Волкера з Сурковим може бути початком нового етапу, в якому ці пункти будуть визначені. Але зараз складно прогнозувати, як піде процес, тому що Росія займає жорстку позицію у стратегічних проблемах регулювання. А що стосується незначних проблем – тут вони свої думки озвучать. Тобто це буде дискусійний формат, який поки не призведе до конкретного рішення.

Що ж стосується миротворчої операції на Донбасі, то поки що ніякого пожвавлення чекати не варто. Росія стоїть на своєму (миротворці з обмеженими функціями і тільки на лінії розмежування), і поки що Рада Безпеки ООН не може перестрибнути через російську голову.

Хто може реально змінити ситуацію? Це країни-учасниці, які зараз готують новий пакет глобальних домовленостей, щоб не допустити глобальних катастроф. І в цьому форматі ми вже можемо говорити про дорожню карту по Україні. Так, можливо дорожня карта, яка буде підготовлена за участі міністрів закордонних справ провідних країн світу в якійсь мірі співпадатиме з Мінськими угодами. Але це буде зовсім інший формат. Це реальна програма дій, яка зараз готується і буде затверджена у новому форматі за участю зокрема Росії. І це буде юридично зобов’язуючий документ і програма дій з виконання під егідою керівників головних країн світу і їх уповноважених представників, наприклад, міністрів закордонних справ, міністрів оборони. Тобто це той контингент учасників робочої групи, який приймає рішення відповідно до правової позиції країн учасниць цього формату. І тільки такий формат спрацює.

А формат Волкер-Сурков можна назвати підтримкою України, яка не має реальних перспектив із врегулювання ситуації, оскільки Волкер не має тих повноважень, які б дійсно дозволили це зробити. Він правильно діє в межах своїх повноважень, озвучує погоджену позицію НАТО і Євросоюзу.

Формат за участю провідних країн світу зріє. Але зараз йде тяжкий процес неофіційних переговорів. Це буде формат на кшталт Гельсінських угод, де будуть прийматися всі стратегічні рішення щодо нового світопорядку – це обмеження і контроль глобальних озброєнь, недопущення глобальних контраверсійних сценаріїв між різними блоками, а також вирішення проблем стратегічного, економічного, екологічного і безпекового (виживання людства) характеру. Тобто готується потужний формат на новому якісному етапі, який дасть програми дій по кожній проблемній ситуації, включаючи Україну. Буде прийнято юридично-зобов’язуючі документи. І найголовніше – буде створено механізми реалізації не під егідою Тристоронньої контактної групи, яка по суті нічого не вирішує, а в рамках серйозного формату. І в цьому форматі Путін буде критично залежним від усіх домовленостей, тому що там стоятиме питання і перспектив самої Росії. Тому це зовсім інший механізм.

Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії України уродженець Звенигородщини

* Коментар «Апострофу».

реклама


Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
-2 #5 Той хто 11.11.2018 08:05
А Путiн зна,хто Воно таке?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #4 Цікава теза 07.11.2018 11:56
Реалістичний прогноз. Але треба враховувати, що для путіна не існує поняття честі офіцера.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-3 #3 Таки-так 07.11.2018 11:28
І тут Остапа понесло...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-6 #2 СОЛДАТ 06.11.2018 18:24
Цитую ченчик:
Жаль, що колишній......

Після того як його фізіономія стала з"являтися на "НьюсВан" - взагалі жаль...і що колишній...і що генрал арміі...і що уроженець Звенигородщини.КГБісти бувшими не бувають. ;-)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-10 #1 ченчик 06.11.2018 17:43
Жаль, що колишній......
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!