Мамо, чи забуду я війну?

Історія маленьких переселенців
Наприкінці минулого року на Черкащині було нараховано 2008 дітей-переселенців. Хтось із них у майбутньому переїде до іншого міста, хтось залишиться, але всі вони мріють повернутися додому.
Вимушено переселених дітей на Черкащині приймають з особливою відповідальністю, - говорить заступник директора Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА Оксана Сімушина.
- Всі діти, які переїхали до нас з окупованої території, влаштовані до навчальних закладів. Жодних проблем із цим немає. Навіть ті, які не мали при собі жодних документів, також мали змогу навчатись у школах, дошкільних закладах та вищих навчальних закладах. Згодом батьки відновлювали документи, або, якщо була можливість, забирали їх, але діти до того часу вже навчались.
Крім цього Черкащина не раз приймала дітей зі Сходу України для оздоровлення та культурного відпочинку. Історичні пам'ятки Черкащини загалом відвідали близько 250 дітей з Луганської та Донецької областей.

переселенці їдуть не тільки на черкащину

Як приймають дітей-переселенців у інших регіонах?

Сусідня нам Вінницька область також дедалі частіше стає прихистком для тимчасово переселених родин, в тому числі і з дітьми. Історія кожної родини заслуговує нашої уваги, а деякі з них стають прикладом терпіння і мужності...
Замість феєрверків - постріли і вибухи. Замість прогулянок - виснажлива дорога в потязі. А замість власної кімнати - половина дивану. Діти-переселенці уже стали особливими. Не з власної волі - їх такими зробила війна.
- О пів на п'яту ранку прокинулися від того, що на сусідній вулиці упав снаряд. Порівняно з тим, що люди потім там пережили, то можна сказати, що майже нічого не сталось. Але для нас це був величезний шок. Діти повистрибували з ліжок, ми також дуже злякались. І після цього чоловік говорить: «Збираємось і їдемо звідси».
Так для 3-річного Вані і 5-річної Ані, які зростали в Горлівці, розпочалась, мабуть, найбільш небажана подорож Україною.
Мама, Аліна Русанова, розповідаючи цю історію, не раз наголошує, що найбільше переживала за свою малечу. Спочатку родина вирушила до Криму, де мешкають родичі. Провели там місяць. Наступним прихистком для них стала Вінничина. Але не обласний центр, а віддалене від нього село Іванківці. Туди знову ж таки покликали родичі.

- Ну а що, виходу іншого немає. В Криму ми взагалі на «пташиних правах». Завтра прийдуть, нас виженуть і куди ми з двома дітьми?

Аліна пригадує своє нелегке дитинство.

- Я народилась і жила також у нелегких умовах. Не було газу, води. Але те, що було там, в Іванківцях… Я так ще не жила. Це те, про що говорять – екстремальні умови.

Близькі родичі чоловіка допомогли з помешканням у селі. У розпорядженні родини була також і ділянка землі. Однак, коли Аліна з чоловіком та дітьми переїхала до села, на вулиці стояла пізня осінь, а тому думати потрібно було не про город, а про те, як не змерзнути у сільській хатині.

- В першу чергу потрібно роздобути дрова. Дрова там є. Але в селі у кожного свої ділянки для цього. Ми там чужі, а значить, щоб натопити хату і щоб наші діти не змерзли, потрібно у когось ці дрова відбирати. Ну а що робити? Ми з чоловіком, по снігу, з двома дітьми на велосипеді їздили по ці дрова.

Але це ще півбіди

Нелегким був побут у селі для молодої мами

- Ну ось уявіть, - говорить Аліна журналістам, - є п'ятилітрова каструля і в ній потрібно попрати для двох дорослих і двох дітей. Як ви думаєте, це легко?
В такі умови сім'я поселилась минулої осені і провела там майже два місяці

«Будинок у Вінниці – це везіння за якісь заслуги перед Богом»

- На той час, як ми вирішили поїхати до Вінниці і шукати житло, ми не мали грошей навіть для того, аби зняти якийсь хостел. Тому, якби ми не змогли в перші дні щось знайти – ночували б на вулиці. З дітьми це дуже страшно. Їх і погодувати, і помити, і спати вкласти… А тому, ми попросили батьків чоловіка, які також ледь починали влаштовуватись у Полтаві, щоб діти побули якийсь тиждень у них.
Знайти житло подружжю допомогло випадково зірване оголошення. Із жінкою, котра здавала півбудинку у Вінниці вдалось відразу домовитись. Аліна з чоловіком змогла забрати дітей і почали обживати нове помешкання. Спочатку родина не зізнавалась господарці будинку, що вони з Донеччини і є переселенцями. Однак, жінка виявилась вкрай людяною, а тому коли дізналась про це, дозволила родині жити у будинку безкоштовно, лише оплачуючи комунальні послуги.

Такий вчинок вінничанки був вкрай доречним для молодої сім'ї, адже зайвих грошей вони не мали. Господарка будинку допомогла чоловікові Аліни навіть знайти роботу, порадивши піти до мебельного цеху. Зараз він уже змінив роботу на більш прибуткову – працює на підприємстві з виготовлення дорожнього обладнання.

Сама Аліна не може дозволити собі лише доглядати за маленькими дітками. Також вимушена працювати. Більш того, поєднувати кілька робіт водночас. Маленькі Аня та Ваня ходять на роботу разом з мамою. В садочок, за словами пані Аліни, влаштувалися без проблем, але останнім часом дітки почали досить часто хворіти, а тому завжди знаходяться поруч із мамою.

- Мамо, ти плачеш?
- Ні!

Аліна старанно намагається приховати сльози, які раз від разу накочуються на її очі, коли згадує рідну Горлівку і розуміє, що навряд чи вона разом зі своїми маленькими натхненниками найближчим часом повернеться додому.

Скоріш за все Аня та Ваня підуть не до горлівської, а до вінницької школи.

Єдине втішає, що проблем із влаштуванням дітей-переселенців до школи у Вінниці, так само як і в Черкасах, немає. Про це говорять можновладці, на цьому наголошують і громадські активісти. До того ж Громадська організація «Джерело надіїї» активно допомагає таким діткам. Зокрема, як говорить член цієї громадської організації Максим Студенко, активісти щосуботи займаються з дітьми переселенців у своєму приміщенні, а також часто виїжджають на місця компактних поселень кримських татар. Не оминають активісти і теми оздоровлення дітей-переселенців. Торік улітку разом з вінничанами оздоровились і кілька десятків дітей зі Сходу та Криму. Декому навіть поталанило побувати на морі.

ГО "Джерело надії"
Різнокольорова дошка розкладу занять
- До нас приходять діти щотижня і ми проводимо для них різні навчальні курси, розвиваємо увагу, вчимо логічно мислити, робимо різні майстер-класи. У нас є дівчина, яка займається з такими дітками. Вона, до речі, також переселенка. Також наші працівники, в тому числі і психологи, відвідують поселення кримських татар та займаються з їхніми дітьми. Для цього дехто із педагогів читав Коран, адже релігія і культура у татар особлива, - наголошує Максим.

Одна біда -


дві релігії
Про культуру і віросповідання кримських татар дуже гарно знають пастори і прихожани Вінницької Євангельської церкви. Саме вони прихистили татар, коли ті вимушені були залишити власні домівки у Криму. Близько 150 біженців з окупованого Криму поселились на території церкви. Серед них значна частина – діти. Про те, як помістились християни з мусульманами у християнському соборі, розповідає пастор Олександр Козубовський.

- Попри те, що татари мають іншу релігію, іншу культуру, ми не могли не допомогти їм у складну хвилину. Дякувати Богу, ми мали для цього можливості. Якби у нас був тільки лише один собор, то ми не змогли б розмістити стільки людей. Але ми маємо ще недільну школу та коледж. А коли приїхали переселенці, наші студенти отримали академвідпустки на деякий час і в цих приміщеннях ми поселили гостей.

Як говорить пан Олександр, численні дітлахи, які вимушені були разом з батьками тікати із власного дому, у Вінниці дарма часу не гаяли. Протягом двох місяців, поки вимушені переселенці жили в соборі, діти ходили до вінницьких шкіл. Та займалися не тільки наукою, а й мистецтвом. Після їх перебування у соборі зробили ремонт – діти, бавлячись, малювали та писали на стінах. Однак служителі церкви на те не зважають. Говорять, що якби повернули час назад, то з радістю прийняли б гостей ще раз.

"Я народилася в гостях"

Саме такими словами починатиме розповідь про себе маленька татарська дівчинка з Криму, чиє життя взяло початок за сотні кілометрів від рідної домівки.
Пастори Євангельської церкви пригадують, коли кримські татари заїжджали до будинку молитви, серед жінок-переселенок було багато вагітних, які мали ось-ось народити. Але виникала проблема – відсутність будь-яких умов для перебування новонародженої дитини. Тоді на допомогу приходили чуйні служителі церкви.

Пастор євангельської церкви Анатолій Бончук прихистив у своєму домі татарку з новонародженою дитиною, яких не могли виписати із пологового будинку, поки ті не знайдуть собі житло.
- Їм нікуди було йти з пологового будинку. Тому ми на сімейній нараді порадились із донькою та дружиною і вирішили поселити цю жінку з малюком у нас вдома. Там були всі умови. Пригадую, місцева влада подарувала їм візочок. До того ж такий патріотичний – жовто-блакитний. Жили вони у нас десь три тижні, а потім чоловік цієї жінки забрав їх до Криму. Спочатку ми підтримували зв'язок, але останнім часом, на жаль, не спілкуємось. У них багато турбот вдома.

Однак, дати прихисток татарській жінці з дитиною не так просто. Мусульманським жінкам не можна жити під одним дахом з чужим чоловіком. А тому Анатолій три тижні ночував у соборі на матраці, і як говорить він сам, цілком нормально себе почував.
Кімната, де жили переселенці

Зараз переселені кримські татари живуть у компактному поселенні, що розташоване у селі Нова Гребля Вінницької області. Там мешкає 35 сімей вимушених переселенців із Криму.



"У Криму


було краще –


там на нас не


матюкались"
Поруч із будинком кримських татар знаходиться школа. Там вчаться близько 15 татарських дітей. Деякі з них здобувають середню освіту екстерном. Однак, життя цих дітей відрізняється від звичного для нас. Вони не мають комп'ютерів та інтернету, а натомість, за їх словами, мають неоднозначне ставлення від однолітків.

12-річний Аюб без роздумів формулює, чому в Криму було краще.

- Там не матюкались. А тут часто ображають.

Аюб не зізнається, які слова йому доводиться чути на свою адресу і сором'язливо опускає голову. Та говорить, що ніколи не скаржиться на однолітків батькам та вчителям.
- Ми самі себе захищаємо. А також не даємо кривдити молодших, а іноді і за старших заступаємось.
Для фізичного розвитку дітей татари створили всі умови: саморобна штанга, турнік та тренажер. З тим, що не змогли збудувати самі, допомогли служителі євангельської церкви. Для найменших переселенців у дворі їх помешкання збудували дитячий майданчик. Це допоможе їм бути фізично міцними та здоровими, - впевнені християни.

Відстань лікує, та на жаль, не всі хвороби

Саме здоров'я дитини вже третій рік поспіль турбує подружжя Діани та Петра Житник. Їх 15-річна Олеся має тяжку ниркову хворобу і зараз перебуває на лікуванні.
У рідному Докучаєвську родина Житник мала власний будинок та подвір'я. Для Олесі, яка хворіє з 12 років, там були гарні умови. Зараз сім'я вимушена тіснитися у маленькій кімнатці вінницького гуртожитку, яку знімають на П'ЯТЬОХ! Крім подружжя з дитиною-інвалідом також у помешканні живуть сестра та мама дружини. Щоб поміститися всім, на ніч із кімнати виносять стіл, а на його місце кладуть матраци та ковдри - імпровізоване ліжко-місце.
Петро розповідає, що зараз його Олеся перебуває у лікарні. Разом з нею дружина Діана. Чоловік говорить, що ліки для доньки сім'я отримує безкоштовно. Але, порівнюючи з Донецьком, Петро наголошує, що там якість лікування була вищою.

- Деякі процедури ми просто не можемо тут зробити, потрібно їхати у Київ. А в Донецьку було по-іншому. Там ми могли пройти повне обстеження і всі процедури.


10-класниця Олеся не має змоги ходити до школи. Петро говорить, для дівчинки зі слабким імунітетом це може бути небезпечно. Натомість до школярки регулярно ходить вчитель та займається з нею. Незважаючи на хворобу, дівчинка намагається старанно вчитись. На її поличці чимало підручників та книжок...
Для Петра, так само як і для інших батьків-переселенців, втрачені будинки, нажите майно і кошти вже давно відійшли на другий план.
Найголовніше – це щастя власних дітей. Для таких сімей діти – це далеко не тягар, а єдине натхнення і стимул, аби не здатися і не опустити руки. Вони на це не мають права…
Матеріал підготовлено в рамках тренінгу для журналістів "Голос місцевих ЗМІ", що проходив у Вінниці.

Автор - Артур Пріхно