реклама

реклама

Головним помічником в пізнанні світу для людей з порушеннями зору є книга, особливо тактильна. Питанню створення таких книжок на Черкащині й присвячений круглий стіл, що відбувся 27 грудня 2016 року в приміщенні  ЧДТУ.

На його засіданні було презентовано соціальний проект «Тактильні книжки для слабозорих та незрячих дітей», організатором якого є Світлана Трофімова, радник міського голови на громадських засадах з питань розвитку інноваційних проектів. Проект отримав грант 10000 гривень на фестивалі тімбілдингу Summer Challenge 2016. Команда Патрульної поліції Черкас, що стала переможцем змагань, визначила проект, який отримає кошти для реалізації – і ним став саме соціальний проект «Тактильні книжки для слабозорих та незрячих дітей". Кошти підуть на придбання матеріалів для таких книжок.

Учасниками круглого столу стали, зокрема, представники шести навчальних закладів міста, що виявили бажання взяти участь в проекті: ЧДТУ, ЧНУ ім.Б.Хмельницького, ЧДБК, ДНЗ «Черкаське ВПУ ім. Г.Ф. Короленка», ПНЗ «БМЦ» ЧМР, арт-студія «Глорія», а також hand-made майстри та народні майстрині.

«В європейських країнах виробництво тактильних книг налагоджено. З огляду на специфіку та функціональне призначення таких посібників, це завжди ручна робота. Створювачами таких книжок там є студенти профільних факультетів місцевих навчальних закладів. В фондах деяких бібліотек вже зібрано вже понад 500 примірників, - зазначає організатор проекту Світлана Трофімова. Наш проект ставить за мету налагодити в місті Черкаси механізм взаємодії між навчальними закладами, які можуть створювати такі книжки, та закладами, які їх потребують, тобто тими, в яких виховуються та навчаються діти з порушеннями зору. Ми започаткуємо цим проектом створення бібліотеки тактильних книжок в Черкаській області».

В місті Черкаси на сьогодні три дитячих садочка та спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей з порушеннями зору, і це чимала кількість дітей. А от тактильних книжок взагалі немає, та вони дуже потрібні для розвитку дітей, засвоєнню знань, передбачених навчальними програмами, формуванні світогляду, сприйнятті навколишнього світу. Лише на дотик такі діти пізнають світ, який по-іншому їм  недоступний. Для них слово, що не підкріплене образом, нічого не означає. Їм мало пояснень, що хмари пухнасті, сонце кругле, а літак схожий на птаха. При тактильних відчуттях народжується образ, який так важливий для розвитку незрячої чи слабозорої дитини.

Що таке тактильна книга? Тактильна книга – це кольорова книга з об’ємними зображеннями, виготовленими з різноманітних матеріалів, які на дотик максимально близькі до оригіналу. Окремі об’єкти книги можуть створювати звуки, шуршати, дзвеніти, скрипіти та інше. Так дитина знайомиться з казками, тваринами, предметами домашнього побуту, інструментами тощо. Читаючи такі книжки, обстежуючи об’ємні предмети з різного матеріалу пальцями рук, незряча дитина асоціативно дізнається про те, що неможна пояснити словами, та засвоює тривимірність простору і об’єм.

«Створення бібліотеки тактильних книг на Черкащині – це безумовно позитивний крок. Книжками зможуть користуватися чотири навчальні заклади міста. Це реальна допомога вчителям і вихователям в роботі з дітьми, що мають порушення зору», - відмітила директор КЗ «Черкаська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ст. ЧОР» Валентина Лищенко.

Книжки будуть виготовлюватися під контролем тифлопедагогів з дотриманням умов щодо безпеки, ефективності та зручності використання.

До круглого столу долучилися представники Департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР, Управління освіти та науки ЧОДА, Черкаської обласної організації Українського Товариства Сліпих, КЗ «Черкаська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ст.ЧОР», дошкільних навчальних закладів № 27, 13, 83, радник міського голови з питань молодіжної політики Олександр Гергель.

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100