реклама

реклама

«Наш край в часи Української революції 1917–1921 рр.» – таку назву має рубрика, відкрита на сайті «Краєзнавча Черкащина» облорганізації Національної спілки краєзнавців України.

Біля волоОрганізатори Вільного козацтва Никодим Смоктій і Семен Гризло (сидять – другий і третій зліва) серед селян села Гусакове Звенигородського повіту. Березень 1917 рокустної управи Гусакове  березень 1917

Організатори Вільного козацтва Никодим Смоктій і Семен Гризло (сидять – другий і третій зліва) серед селян села Гусакове Звенигородського повіту. Березень 1917 року

У преамбулі до рубрики зазначено, що події Української революції 1917–1921 рр. посідають особливе місце в історії краю. В той буремний час Черкащина була одним із регіонів розгортання національно-визвольної боротьби, а черкащани брали активну участь у відновленні української державності. У квітні 1917 р. у Звенигородському повіті було створено перший загін Вільного козацтва, на повітовому з’їзді затверджено його організаційну структуру. Загони Вільного козацтва сформувалися також у Канівському, Уманському та Черкаському повітах і згодом набули поширення в Україні. У жовтні 1917 р. у Чигирині відбувся Всеукраїнський з’їзд Вільного козацтва. В подальшому козаки Черкащини брали активну участь у повстаннях проти радянської влади, входили до складу Армії УНР. У червні 1918 р. за участі козаків Вільного козацтва розпочалося Звенигородське збройне повстання.

Потужним осередком селянсько-повстанського руху проти загарбників (німецьких окупантів, денікінців, більшовиків) став Холодний Яр, який згодом набув загальноукраїнського значення у боротьбі за українську державність. Повстанська територія – Холодноярська республіка, мала високий рівень воєнної організації, власне самоврядування. Завдяки волелюбному характеру жителів та природно-географічним особливостям Холодний Яр становив для радянської влади неприступний бастіон.

У кінці 1919-го – на початку 1920-го років територією краю проходив підтриманий черкащанами героїчний Перший Зимовий похід Армії УНР.

Черкащина – батьківщина багатьох видатних державних і військових діячів Української революції 1917–1921 рр. Серед уродженців краю – міністр закордонних справ і міністр юстиції, голова уряду УНР, заступник голови Директорії, президент УНР в екзилі А.М. Лівицький, міністр морських справ УНР контр-адмірал М.І. Білинський, посол УНР у Греції Ф.П. Матушевський, заступник головнокомандувача Армії УНР О.О. Загродський, генерали Армії УНР Ю.Й. Тютюнник, А.М. Вовк, Г.М. Базильський та багато інших визначних постатей революції.

На сайті вже вміщено ілюстровані матеріали про революційні події весни 1917 року на Черкащині, зокрема про формування загонів Вільного козацтва. Інтерес викликає підбірка документів того часу.

Висловлено сподівання, що вміщені матеріали допоможуть усім, хто займається вивченням минувшини рідного краю, сформувати цілісне уявлення про революційні події 1917–1921 рр. на Черкащині, участь наших земляків у боротьбі за незалежність і соборність України та їхню військову звитягу. Матеріали розділу будуть постійно поповнюватися. Голова облорганізації НСКУ Василь Мельниченко повідомив, що ближчим часом планується  розмістити у електронній бібліотеці сайту «Моя Черкащина» електронні версії мемуарів учасників революції.


реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100