реклама
Програма навчання депутатів

28 червня Україна відзначає 22-гу річницю Конституції. Основний закон без перебільшення можна назвати великим досягненням нашого народу. Адже він дозволив не лише стабілізувати Українську державу два десятиліття тому, а й закласти фундамент побудови українського законодавства загалом. Проте Конституцію, яку визнано однією з найкращих у світі, наші громадяни, зокрема і влада, виконують далеко не завжди. Чи означає це, що Основний закон потрібно доопрацювати та осучаснити, – про це в нашому інтерв’ю з лідером Аграрної партії України Віталієм Скоциком.

received_10214186150520227

– Пане Віталію, наша Конституція, м’яко кажучи, недосконала. Чи можемо ми пишатися Основним законом із недоліками?

– Вітчизняні теорія та практика творення конституцій є одними з найбільш давніх у Європі. Зокрема, це Конституція Пилипа Орлика 1710 року. Вплив конституційних ідей та ідеалів, закладених у ній, був надзвичайно важливим для розвитку не лише української, а й усієї європейської конституційно-правової думки.

Конституція 1996 року дійсно стала важливим символом консолідації українського народу. Вона проголосила Україну суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, визнала людину найвищою соціальною цінністю та утвердила реальне народовладдя. Тому однозначно ми можемо пишатися нашим Основним законом. Проте, звісно, Конституція містить і багато недоліків. Їх потрібно усувати.

– Які це недоліки?

– По-перше, йдеться про відсутність балансу гілок влади – законодавчої, виконавчої і судової. Зокрема, немає чіткого розподілу відповідальності, тому постійно виникають різноманітні політичні конфлікти інституційного характеру. Також через украй застарілий адміністративно-територіальний устрій, який прописаний в Основному законі, Україна донині не отримала ефективної системи місцевого самоврядування. І реформа децентралізації, на жаль, не усунула цієї проблеми. До того ж через те, що в Конституції призначення і звільнення суддів пов'язані з політичними суб'єктами – Президентом і парламентом, – ми не маємо повністю незалежної судової системи.

Та головною проблемою Конституції України є її невиконання. Нонсенс, але в нас найчисленніші порушення Основного закону – саме з боку вищих органів державної влади.

– Що пропонує Аграрна партія, аби зробити Конституцію дієвою?

– Аграрна партія вважає за необхідне здійснити осучаснення та оновлення Конституції України. І йдеться не тільки про внесення змін безпосередньо до тексту Основного закону, але й про ухвалення законів, які повинні доповнити головні конституційні положення. Так, парламентсько-президентська форма правління, яка існує в Україні, характеризується відкритим дуалізмом влади. Повноваження Президента та Уряду не є чітко визначеними, пересікаються і суперечать одне одному, а парламент узагалі часто перебуває «над процесом». Аграрна партія вважає, що необхідно, по-перше, узгодити взаємовідносини у трикутнику «Президент – Верховна Рада – Кабінет Міністрів». Зокрема, ухвалити Закон «Про Президента України», який чітко визначить межі компетентності глави держави та позбавить його функцій, що дублюють повноваження Уряду, а також надають додаткові важелі впливу на судову та правоохоронну системи, дозволяють, усупереч децентралізації, здійснювати контроль над органами місцевого самоврядування тощо. По-друге, слід терміново змінити виборчу систему. Нині в Україні діє змішана, що є найгіршим варіантом з усіх можливих, оскільки передусім поєднує негативні фактори з кожної системи. Тому реальна деолігархізація політичної системи країни можлива лише за умови проведення реформи виборчого законодавства, в основі якої повинен бути перехід до пропорційної виборчої системи з відкритими списками.

Також необхідно зафіксувати в Основному законі збільшення ролі самоврядування через удосконалення бюджетної та податкової систем, ліквідацію адміністративної вертикалі влади і дублювання управлінський функцій. Окрім цього, потрібно впровадити норми, що гарантуватимуть захист інформаційного та культурного простору України, розширять можливості проведення референдумів на всеукраїнському та місцевому рівнях.

– Хочеться вірити, що час цих змін настане.

– Саме Основний закон може допомогти подолати поширений у суспільстві правовий нігілізм, сформувати цінності та ідеологічні засади, здатні об’єднати український народ. Упевнений, ми обов’язково станемо свідомою та відповідальною нацією, навчимося обирати і контролювати нашу політичну еліту, привчимо кожного до політичної відповідальності за свої дії, а Конституція в цьому буде основою для ухвалення справедливих рішень. Час оновлювати країну! Час рости!

реклама


Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
0 #11 Перехожий 26.06.2018 14:25
Цитую Прочитав. Посміявся.:
І такими недолугими прес-релізами, АПУ, ви хочете пробити собі шлях до влади?

Як казав один мудрий керівник: "Село і люди"
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #10 А у партії веселой 26.06.2018 11:48
Цитую Ох и весёлый же барин!:
Сразу видно - из Парижу Ну, как минимум, - из Моршанска.

й барини веселі.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+3 #9 Прочитав. Посміявся. 26.06.2018 08:07
Той, хто писав це - "або старе, або мале", бо забуває про те, що сам(а) пише.
Починає публікацію загальновідомим визначенням про те, що Конституцію України "визнано однією з найкращих у світі", а потім несе отсєбятіну про те, що "Конституція, м’яко кажучи, недосконала".
І такими недолугими прес-релізами, АПУ, ви хочете пробити собі шлях до влади?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+2 #8 Ван Гог 26.06.2018 07:00
Філософія...точка зору...приховані інтереси...і т.д.
Зробити в країні треба лише одне - провести інвентаризацію наявних державних ресурсів і зробити соціально справедливий їх розподіл. Не може в державі різнитися заробітна плата керівника в 500 тис. грн.(а інколи і в мільйон) в місяць і пенсія в 2 тис. грн.. Це соціально не справедливо і не правильно. А при правильному розподілі ресурсів, суспільство і думати буде по іншому і вчиняти, і в деяких законах зовсім відпаде потреба...все...Все інше, це ширма із словоблудства для утримання положення багатих і стримування агресії бідних.Тільки справедливо правильний розподіл, тільки з кожного по можливості і кожному за потребою. І тоді як в Сингапурі, все зміниться дуже швидко, все інше...многоходовочки...)))
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #7 Перехожий 26.06.2018 06:41
Цитую Оце рівень!:
"– Пане Віталію, наша Конституція, м’яко кажучи, недосконала. Чи можемо ми пишатися Основним законом із недоліками?" (С)

Тупішого запитання у "журналіста" не знайшлося? :-*

Бо я вибачте дурень, хоча і закінчив (можливо) факультет журналістики, то позичте мені розуму убогому і розтолкуйте, пане Скоцик про Конституцію. Ви ж нова зірка політики, це ж до Вас звертаються провідні політики світу за порадами. І 450 неуків у ВР не змогли без Вас зробити Конституцію досконалою. Ось народ обере до парламенту душ 350 аграріїв і вони відразу удосконалять усі закони і буде нам щастя...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #6 Ох и весёлый же барин! 25.06.2018 21:16
Сразу видно - из Парижу Ну, как минимум, - из Моршанска.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+7 #5 Роман 25.06.2018 19:02
«головною проблемою Конституції України є її невиконання»; «найчисленніші порушення Основного закону – саме з боку вищих органів державної влади»; «Аграрна партія вважає за необхідне здійснити осучаснення та оновлення Конституції України». Щось я ніяк не збагну логіки Аграрної партії - яким таким чарівним способом «осучаснення та оновлення Конституції України» вирішить "головну проблему" - «її невиконання»? Може, варто почати з себе - гнати з партії функціонерів з «вищих органів державної влади», які не виконують Конституцію, відкликати їх і не висувати більше нікуди від партії, подавати на них до суду за порушення Конституції й іншим партіям категорично не рекомендувати їх куди-небудь висувати. Може тоді й вирішиться проблема, бо тупе переписування положень Конституції ніяк не змусить «вищі органи державної влади» (не забувайте, це таки конкретні люди, чиїсь сусіди, однопартійці тощо) виконувати Конституцію.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-4 #4 Чорнобаївець 25.06.2018 18:25
"– Пане Віталію, наша Конституція, м’яко кажучи, недосконала. Чи можемо ми пишатися Основним законом із недоліками?"
.... Це що за питання таке?
Наша Конистуція - одна з найдосконаліших . Надра й ті належать Народу - гегемону.
Та хто б ЇЇ ще й виконував, "Ось в чому Питання?"
Але "пишайтесь" па-любе.
А ось Віталію Скоцику за згадку про Конституцію Пилипа Орлика 1710 року - респект.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #3 Не дотягує і близько 25.06.2018 16:57
Була в історії Конституція Пилипа Орлика. Але ж то був справді мудрий діяч.
Якось не уявляється зовсім "Конституція Віталіка Скоцика". :D :D :D
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+9 #2 А шо, нормально. 25.06.2018 15:38
Скоциківська Конституція. Й прописать уже в ній "Основний Закон про Два Колоски". Від АП.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама
реклама Моніторинг цін
реклама