Я не збираюся ні за що виправдовуватися. Я не вбачаю ні однієї краплини провини міста в тій ситуації, що існує з пільговими перевезеннями в державі і Черкасах зокрема. Єдине, де є недоліки з нашого боку, це можливо в недостатньому поясненні нашого бачення виходу з проблеми на тому рівні, на якому ми можемо її розв’язати в межах повноважень міста, в межах комунального підприємства «Черкасиелектротранс», у межах наших можливостей регулювання і управління громадськими перевезеннями в місті Черкаси.
Спробую пояснити детальніше, щоб деякі речі стали зрозумілішими.
Принцип пільгових перевезень полягає в наступному: Держава визначила перелік категорій, які мають право на пільговий проїзд в громадському транспорті. Таких категорій всього 90. У місті Черкаси 67 тисяч осіб мають право на пільговий проїзд в громадському транспорті. Визначивши пільговиків, держава взяла на себе зобов’язання оплачувати вартість проїзду за 67 тисяч громадян міста. Тому щороку при формуванні державного бюджету держава визначає суму коштів, яка потрібна, щоб опалити пільговий проїзд.
Черкаська область отримала цьогоріч на компенсацію пільгового проїзду 40 млн грн. І це стосується не лише автобусів і тролейбусів, а й залізничних перевезень… У цю ж суму закладаються і послуги на зв'язок. Адже є значна кількість категорій населення, що мають право на безкоштовний телефонний зв'язок.
Із цих 40 млн грн. Черкаська область виділила місту Черкаси 11 млн грн., які так само розподілені (2 млн грн. – на зв’язок і 9 млн грн. – на проїзд). Далі проведемо прості арифметичні дії. Порахуємо скільки один пільговик міста має коштів на проїзд в міському громадському транспорті. Відкинемо зараз залізницю, хоч на неї ми відраховуємо близько одного мільйону щороку. Але я займаю принципову позицію, що місто не повинно платити за проїзд залізничним транспортом. Або за це має платити адресно держава з бюджету, або область, бо залізничних перевезень в межах міста практично немає.
Отже, для чистоти експерименту беремо цілу суму – 9 мільйонів 300 тисяч гривень і ділимо її на 67 тисяч 500 пільговиків. Маємо 139 гривень на рік. Поділимо на дванадцять місяців і виходить 11,5 гривень! Це те, що держава компенсує. Враховуючи, що проїзд в тролейбусі коштує 1,25 грн., то пільговик може здійснити дев’ять поїздок в тролейбусі за місяць. По-суті, це 4,5 виїздів. Один раз безплатно можна буде їхати лише в один кінець. Ось реалії, які маємо!
Які ж наслідки цього всього? На сьогодні ми найповніше здійснюємо пільгове перевезення силами КП «Черкасиелектротранс». Давайте подивимося структуру доходів цього підприємства.
Візьмемо повний минулий рік і дев’ять місяців цього року. Торік сума доходів (від продажу квитків) склала 5,5 млн грн + компенсація від держави за пільговий проїзд 11,3 млн грн. + інші доходи (розміщення реклами в тролейбусах, на тролах, надання послуг кільком підприємствам: договори з «Азотом», «Черкаським шовковим комбінатом» про перевезення робітників цих підприємств), які торік склали 1,5 млн грн.
Подивимося 2011 рік, 9 місяців. Ми отримали доходи від продажу квитків 6,8 млн грн. (наслідок роботи, яку провів Віталій Дядченко. Зокрема, ми запровадили контроль за виручкою) + компенсація від держави за пільговий проїзд 7,8 млн грн. + інші доходи склали 2,5 млн грн. Сума компенсації значно зменшилася. Статисти вираховують, яку суму має компенсувати державний бюджет за пільгові перевезення. У 2011 році ця сума відповідно до розрахунків статистів повинна становити 40 млн грн. Через дефіцит ми не маємо можливості ні оновлювати тролейбусний парк, ні оновлювати тролеї (хоча відбувається провисання дротів і рано чи пізно тролея вийде з ладу), та навіть колеса не можемо придбати за рахунок власних коштів підприємства. Безумовно, така ситуація призводить до заборгованості по зарплаті. На сьогодні заборгованість на підприємстві становить 3 млн грн. Це, по-суті, три місяці.
Я не вважаю, що ми в цій ситуації чимось завинили. Підприємство не має можливості перевозити всіх бажаючих пільговиків через відсутність оплати з боку держави за проїзд. Але ми намагаємося підтримати колектив і підприємство. Тому ми щороку з міського бюджету надаємо допомогу підприємству: торік профінансували підприємство на 2,4 млн грн., цього року за 9 місяців вже надали допомогу в сумі 2,5 млн. Хоча це кошти, які ми повинні були б спрямувати на дороги, утеплення шкіл, ремонт лікарень, закупівлю для них обладнання тощо. Більше того, комунальне підприємство користується кредитними ресурсами, а відсотки обслуговує бюджет міста. Я є гарантом по цьому кредиту. Під нього заставлено моя квартира, автомобіль…
Коли лунають пропозиції взяти кошти на підприємство з бюджету, то я нагадаю, що вся галузь житлово-комунального господарства в 2011 році має 29 мільйонів гривень призначення. Ми можемо ці кошти спрямувати на тролейбусний парк. Що нам це коштуватиме? Протягом року ми витрачаємо 4 млн грн. на освітлення вулиць міста, ми витрачаємо кошти на утримання цвинтарів, поховання безрідних, на світлофори, на ямковий ремонт, на прибирання сміття, обрізку аварійних дерев. Всього цього можемо не робити… Та чи можемо?
Який вихід із ситуації ми запропонували?
По-перше, я продовжую добиватися від Уряду виконання взятих на себе державою зобов’язань.
По-друге ми пропонуємо обмежити кількість пільгових одиниць транспорту. Чітко встановлюємо час інтервал руху. По більш насичених маршрутах цей інтервал становитиме годину, по інших – півтори-дві години. Графік руху буде вивішений на зупинках. Ми його відкоригували і відповідно до руху електропоїздів. Це нам дає можливість вийти в нуль по роботі комунального підприємства. За чотири дні ми вийшли в нуль. Це нам дає змогу вчасно сплачувати зарплату працівникам підприємства.
У нас є на одних шальках терезів 400 сімей працівників комунального підприємства. На інших – 30-40 хвилин, які доведеться пільговикам почекати. Зверну увагу, що ці пільговики вчасно отримують пенсії, пільги по комунальних платежах. То невже така проблема трішки почекати тролейбуса заради того, щоб 400 сімей могли отримати вчасно зарплату і нагодувати своїх дітей?
До речі, якщо все буде гаразд, я розраховую, що з часом ми зможемо збільшити кількість пільгових тролейбусів.
Сергій Одарич, міський голова Черкас.
З виступу перед журналістами 14 жовтня.
реклама
Коментарі
Питання резонне, але тоді б треба було спитати й про дотацію на електротранспор т взагалі. В данному ж випадку йдеть лише про перевезення пільговиків. Не плутайте людей. Одарич облажався по всьому.
Прямі перерахунки комунальних підприємств сум, визначених Одаричем, на рахунок "Черкаських мавп".
А кто сказал, что себестоимость 1,25 грн?
"Черкаські мавпи" фінансуєте Ви, черкащани, через комунальні підприємства "ЧЕРКАСИТЕПЛОКОМ УНЕНЕРГО", "ЧЕРКАСИВОДОКАНА Л", "ЧЕРКАСЬКА СЛУЖБА ЧИСТОТИ", СУБи, "АСФАЛЬТНИЙ ЗАВОД" та інші... Тому і високі тарифи на всі послуги!!!
............................................
Стрічка RSS коментарів цього запису