реклама
Кредит готівкою
реклама

За результатами громадського моніторингу, проведеного до третьої річниці дії закону про заборону куріння у закладах ресторанного господарства (16 грудня 2015р.), 14% закладів Черкас порушують цей закон.  Відповідно до моніторингу, попереднього року цей показник складав 11%. Щоб зупинити таку негативну тенденцію, потрібні активні дії з боку споживачів. Тому до Всесвітнього дня захисту прав споживачів, який щороку відзначається 15 березня, громадськість розпочинає інформаційну кампанію щодо інструментів захисту споживчих прав, у першу чергу права на повітря без тютюнового диму.

Дієвим засобом захисту споживчих прав є написання скарг на заклади-порушники до Державної інспекції з питань захисту прав споживачів.

«Ми надаємо набір інструментів, якими можна скористатися, щоби поскаржитися і ліквідувати порушення. Такі навички необхідні для будь-якого громадянина, оскільки вони є універсальними і стосуються будь-якої іншої теми захисту прав споживачів. Це є механізм співпраці громадянина з державою», – говорить про ініціативу Андрій Скіпальський, голова правління ГО «Життя», керівник проекту «Український центр контролю над тютюном».

Деяке погіршення виконання антитютюнового законодавства пов’язане в першу чергу із тривалим мораторієм на перевірки бізнесу, який діяв з серпня 2014 року по 1 липня 2015 року. Наразі Державна інспекція із питань захисту прав споживачів відновила свою роботу і знаходиться на стадії реформування. Головною особливістю роботи інспекції на даний момент є залежність від активності громадян, адже у зв'язку із реформою контролюючих органів, у даний час більшість перевірок здійснюються за зверненнями громадян.

Зокрема, за 2015 р. Держспоживінспекція перевірила 69 суб’єктів господарювання щодо дотримання ними антитютюнового законодавства, порушення були встановлені у 34,8% випадків. 88,9% порушень – це розміщення попільничок або куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Держспоживінспекція оштрафувала порушників на 62 тис. грн, із них сплачено до Держбюджету 45,1 тис. грн.

Крім того, у 2015 р. територіальні органи Держспоживінспекції розглянули 38 скарг від споживачів стосовно виконання антитютюнового законодавства.

Ці показники є набагато нижчими, ніж у попередні роки, що пояснюється дією мораторію на перевірки бізнесу, скороченням персоналу та фінансування Держспоживінспекції. Для порівняння, у 2013 році було перевірено 2,6 тис. закладів на предмет дотримання антитютюнового законодавства, а в наслідок порушення до Держбюджуту сплатили 331,4 тис. грн.

«Саме перевірки за зверненням громадян мають найвищу ефективність. Так, ефективність перевірок кафе, барів, ресторанів за зверненнями громадян складає більше 70%» – зазначає Олег Кобельков, начальник відділу управління захисту прав споживачів та реклами Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів.

В результаті реформи державного нагляду, Кабінет Міністрів України своєю постановою утворив Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів через реорганізацію шляхом перетворення Державної ветеринарної та Фіто санітарної служби і приєднання до Служби, що утворюється, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів і Державної санітарно-епідеміологічної служби. Відповідно до затвердженої структури нової служби, створюється окремий департамент контролю над тютюном та рекламою, який буде контролювати дотримання антитютюнового законодавства.

«Це відлуння і сподівання громадськості, і це результат тієї активності громадських організацій, громадян і їхньої великої уваги до здоров’я свого і своїх дітей» – зазначив пан Кобельков.

Експерти з контролю над тютюном закликають черкащан не травитися тютюновим димом, а захищати своє право на чисте повітря.

Що необхідно зробити?

По-перше, вимагайте книгу скарг, і записуйте в неї свою пропозицію або скаргу на те, що у приміщенні курять. Книга скарг є офіційним документом, але вона не є підставою для накладання штрафу. Через книгу скарг можна домогтися спілкування з адміністрацією.

По-друге, напишіть скаргу у контролюючі органи, зараз це Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів, у майбутньому вона буде мати іншу назву, але суть її діяльності не зміниться.

Нещодавно було надано можливість споживачам подавати скарги в електронному форматі, і скарга, надіслана з комп’ютера або мобільного, має таку ж юридичну силу, як і паперовий документ. Це нововведення значно полегшує комунікацію споживачів, клієнтів і контролюючих органів. Тобто звернутися до контролюючих органів зі скаргою можна такими шляхами:

подати електронну скаргу до Державної служби з питань захисту прав споживачів на веб-сайті www.dsiu.gov.ua/feedback у розділі «Віртуальна приймальня»;

надіслати скаргу на електронну адресу Державної служби з питань захисту прав споживачів:   Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ;

надіслати скаргу поштою на адресу:  03680 м. Київ-150, вул. Горького, 174.

У тексті скарги необхідно вказати юридичну особу, юридичну та фактичну адресу суб’єкта господарювання. Без зазначення цієї інформації Вашу скаргу не задовольнять. Ця інформація є у фіскальному чеку й у книзі скарг та пропозицій, що міститься у куточку споживача закладу та має бути надана на вимогу клієнта.

Законодавство про заборону куріння в закладах харчування ресторанного господарства діє в Україні вже три роки. Не курити в ресторані вже стало соціальною нормою, яка позитивно сприймається і курцями, і некурцями. Проте є заклади, які порушують закон. Із метою звернути увагу громадян до цієї проблеми активісти ГО «Життя» створити короткий відеоролик, який показує абсурдність куріння у приміщеннях.

реклама

Коментарі  

 
-2 #6 Сидоров 15.03.2016 22:15
Оверку від Сидорова.
Вибач, черкащани що палять, якось самі розберуться, чи кидати їм палити , чи ні.Я не про те. А про право палющих черкащан, громадян міста , на право палити. Інакше це просто дискримінація певної частини громадян.Пропоную виділити певні території в ресторанах, кафе,в парках, на зупинках, на вулицях та других місцях для некурящих. Зобовязати курящих палити тілько якісні папіроси , цигарки.А краще всього палити трубку. Хто не може палити якісний тютюн , тих нещадно штрафувати.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+3 #5 Оверко 15.03.2016 13:59
Цитую Сидоров:
Звичайно потрібно захищати права пересічного черкащанина , що не курить, на свіже повітря. До речі, в Черкасах воно не таке вже і свіже.Але хто захистить права пересічного черкащанина , який курить?

А черкащанам що палять пора б і починати позбуватися цієї пагубної звички. Краще б пустили гроші не димом, а в бюджет сім'ї.Я пропалив більше 30 років, а вже ось чотири роки як кинув.І нічого страшного не трапилося.Хоча чесно признаюся спочатку дуже важко було.Навіть ночами снилося що палю :-)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+5 #4 Оверко 15.03.2016 08:20
Що там ресторан, з нинішніми цінами і зарплатами часто там не посидиш, а от де взяти книгу скарг в будинку? Курять на сходах в під'їзді, а в квартирі дихати нічим, незважаючи на двоє вхідних дверей. А влітку балкон неможливо відкрити, курять поверхами нижче, а весь дим піднімається в квартиру.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-2 #3 vlad 15.03.2016 01:46
Вообще-то это работа "новой" полиции. Но всем как всегда...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-5 #2 Сидоров 14.03.2016 22:32
Звичайно потрібно захищати права пересічного черкащанина , що не курить, на свіже повітря. До речі, в Черкасах воно не таке вже і свіже.Але хто захистить права пересічного черкащанина , який курить?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+6 #1 Коля 14.03.2016 22:20
на вул. Н.Горова(Калініна )11 - прокурили всю общагу -хочь морди бий
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама
реклама Моніторинг цін
Театр