Один з відомих рабинів релігійного сіонізму Йоель Бін-Нун, який ніколи не соромиться висловлювати власний погляд щодо спірних питань і завжди прагне обґрунтувати її, виступив з несподіваною для багатьох заявою.
Релігійний авторитет вважає, що сформована в останні десятиліття традиція здійснювати перед осінніми іудейськими святами паломництво в українське місто Умань, де похований засновник сформованого в містечку Брацлав напрямку хасидизму (який неточно називають браславським чи бреславським) раббі Нахман, не тільки безглузда з погляду іудаїзму, але навіть шкідлива.
Ізраїльський рабин, який народився в 1946 році в Хайфі в сім'ї двох дослідників іудаїзму, за прикладом батьків захистив докторську дисертацію з теології та нині обіймає посаду рабина поселення Шило і керівника єшиви «Бейт-Орот», настійно рекомендує всім, хто збирається їхати молитися в Україну, переглянути свої плани.
Рав Бін-Нун не заперечує, що правнук засновника всього хасидизму Ісраеля Баал-Шем-Това (БЕШТа) раббі Нахман, який народився в 1772 році в містечку Меджибіж (нині на території Хмельницької області України), помер в 1810 році і був похований саме в містечку Умань (нині Черкаська область).
Незаперечним фактом є й те, що могила рабі Нахмана в Умані відразу стала місцем паломництва брацлавських хасидів, особливо на Рош га-Шана. Ця традиція зберігалася до середини 1920-х років і відродилася в кінці 1980-х.
Після здобуття Україною незалежності в 1991 році за указом Президента Леоніда Кравчука місце поховання р. Нахмана отримало офіційний статус Історико-культурного центру брацлавських хасидів, і останні викупили землю, на якій розташована могила.
Однак р. Бен-Нун вважає, що брацлавські хасиди ставляться до навчання свого духовного наставника занадто формально і не вникають в його суть.
Один із найважливіших постулатів р. Нахмана говорить: «Ти перебуваєш там, де твої думки. Тож подбай про те, щоб твої думки перебували там, де ти хочеш бути».
В думках і вченні р. Нахмана, наскільки вони дійшли до наших днів, ні тодішня Російська імперія, ні Австро-Угорщина, де він провів частину своєї молодості, ні тим паче сьогоднішня Україна більш-менш вагомого місця не посідали.
Наскільки це було прийнято й можливо в досіоністську добу, засновник брацлавського хасидизму проголошував духовною столицею єврейського народу Єрусалим і мріяв там побувати.
«Помисли, мрії і незнищенна туга єврейського народу спрямовані в бік Ерец-Ісраель. Як я мрію дістатися туди і оселитися там, на Святій Землі, бо саме там першоджерело та основа священної віри», – так записав слова р. Нахмана його вірний учень і біограф р. Носон (Натан) Штернгарц.
У 1798 році р. Нахман відправився через Туреччину в Палестину (Ерец-Ісраель), побував у Хайфі, Цфаті й Тверії, але не зміг дістатися до Єрусалима через нашестя Наполеона.
Що ж стосується сьогоднішньої Умані, то там, за твердженням р. Бен-Нуна, «панує скверна» і «немає нічого такого, чому можна було б поклонятися».
«Душа раббі Нахмана плаче від того, що його учні роблять велику помилку і поклоняються йому там, де поховано його тлінне тіло, а не там, де витає його дух», – підкреслює сучасний учитель Закону.
«За життя людини її фізичне місцеперебування є важливим, але після смерті її тіла жива душа перебуває в тих місцях, про які він думав за життя і де живе його вчення».
«Додатковим гріхом є залишення чоловіками сім'ї на час паломництва, – продовжує Бен-Нун. – У настільки доленосні дні, коли ми вимолюємо у Всевишнього прощення за минулі гріхи й просимо Його внести нас в Книгу Життя на наступний рік, немає ніяких вагомих причин зазіхати на святість шлюбу, залишати вдома дружину і дітей і їхати туди, де у вашій молитви дуже мало шансів бути почутою».
Посилання на те, що з України паломники повертаються одухотвореними, рабина абсолютно не переконують: «Ну, деяким людям гріх золотого тельця теж здатний підвищити життєвий тонус».
реклама
Коментарі
Ін ша’а Ллах
СБУ, послушай: они бы действительно с удовольствием забрали бы могилу в Израиль, но законы религии не позволят. Хотят, но не могут. Разницу видишь? Если нет, то тебе до СБУ или ЦРУ лет 300 пешком...
Оставь свои колкости при себе. по иудейским законам, перезахоронение могил просто не возможно.
Зато оно вполне возможно по Украинским законам. Моня! - уже даже в Израиле понимают, что эти шабаши с коровами,водола зами,и прочими излишествами нехорошими в Умани пора прекращать. Деньги за землю,которую выкупили эти парни с пейсами, мы им вернем.Думаю - это значительно дешевле чем эту землю( и вокруг нее) потом убирать за счет гос.бюджета.
Не лукавте по іудейським законам перепоховання можливе.
Безусловно, особый уровень — удостоиться погребения в Иерусалиме. Об этом говорят Рамбан в Торат а-Адам, Радваз 762, Циц Элиэзер 11:75. Радваз (респонс 196) объясняет обычай, существовавший в его время, — перевозить тела из Египта в Иерусалим для погребения, и пишет: существует традиция, что воскрешение из мертвых начнётся с Иерусалима, там души раньше всего снова спустятся в тела, и таким образом тело человека избежит мучительного «путешествия» к Иерусалиму.
Випадків перепоховань достатньо, наприклад перепоховання цілого цвинтаря у Львові.
Сам собі перечиш: пишеш, що закони забороняють це робити, але "сдєлалі би с большим удовольствієм". Ти хочеш сказать, що вони с "большим удовольствієм" порушують закони своєї віри?! Щось ти зовсім не схожий на єврея - швидше на провокатора-мацкалика.
Ті з приїжджих, які є злочинцями і порушили Закони України (скоїли крадіжки, хуліганство і т.п.) мають бути депортовані з України без права в'їзду в Україну - пожиттєво. Якщо треба - "поселення" в українській тюрмі.
Кретини, які розпалюють вогнища для обрядів на балконах уманчан і гадять на тротуарах міста, мають бути піддані грандіозним штрафам і депортовані з України терміном на рік.
А от до тих, хто не здійснює кримінальні й адміністративні правопорушення - максимум поваги, як до кожного НОРМАЛЬНОГО гостя України!
Стрічка RSS коментарів цього запису