реклама Делікат

Хрест Святого Георгія Побідоносця («солдатський орден») часів Першої світової війни передав сьогодні обласному краєзнавчому музею черкаський журналіст і краєзнавець, представник Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» Андрій Кравець.

1

– Сьогодні, напередодні 9 Травня, особливо важливо пам’ятати, що між справжнім бойовим Георгіївським хрестом і пропагандистською так званою «георгіївською» (а насправді радянською гвардійською) стрічкою, яку активно використовує путінський режим, – величезна різниця, – сказав у коментарі «Прочерку» Андрій Миколайович.

Хрест, який Андрій Кравець передав музею, було випадково знайдено в Холодному Яру, на межі Черкаської і Кіровоградською областей. Знахідка кілька разів переходила з рук у руки, і от тепер нарешті потрапила до музейної експозиції. За допомогою вибитого на хресті номера вдалося з’ясувати, що він належав унтер-офіцеру Степану Книшу, вірогідно, уродженцю села Вергуни під Черкасами. Отримав він її 6 травня 1915 року. За архівними даними, цей Георгіївський хрест (IV ступеня) був у Степана Дементійовича не останній: згодом упродовж кількох місяців він отримав ще два: ІІІ і ІІ ступенів. Імовірно, він був бійцем Холодноярської республіки. В 1938 році Степана Книша було розстріляно.

– Я бачу особливий символізм у тому, що в календарі поруч стоять ці події: сьогодні 7 травня; нагороду Степан Книш отримав 6 травня, 6 травня православна церква відзначає День святого Георгія Побідоносця і 6-го ж травня своє професійне свято відзначає українська піхота, – зазначив Андрій Кравець.

2

Під час Першої світової війни Степан Книш воював у 148-му Каспійському піхотному полку. Відомо, що командир цього полку Володимир Колюбякін під час Другої світової війни став одним із очільників Російського охоронного корпусу, який воював на боці нацистської Німеччини і придушував партизанський опір на території Югославії.

– Дивно розвела доля цих двох людей: один воював за свою землю і загинув від кулі ворога, а другий служив Гітлеру і вбивав таких самих слов’ян, як і він сам, – із сумом зазначив Андрій Миколайович.

Директор обласного краєзнавчого музею Ірина Собко, подякувавши Андрію Кравцю за передачу нового експоната, пообіцяла, що він буде розміщений в експозиції нового залу, присвяченого сторіччю Української революції.

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
-2 #3 Жакан 11.05.2019 20:07
не факт, шо не в ЧК служил, а в ХЯ не гонял бандюков. А хрест надо с георгиевской ленточкой передавать,нема чого соромиться,так правильно
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #2 ...... нє трогать 08.05.2019 15:47
Андруша молодець! Твоя поведінка заслуговує на схвалення!
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+7 #1 Порадували 08.05.2019 08:31
Добре, що в українців повертається інтерес до історії.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100