Сьогодні фахівці у складі археологів та істориків за участі поліції дослідили понівечений скіфський курган під назвою «Устина могила», що на території чигиринського села Новоселиці на Черкащині.
Старший науковий співробітник інституту археології НАН України Дмитро Куштан зазначає, що курган – це поховальна пам’ятка, де могло бути до десяти поховань.
– Це й курган може належати до доби бронзи чи скіфського часу. Очевидно, чорні археологи шукали якісь скіфські карби. Та шанси їх знайти мізерні. Бо скіфські поховання, як правило, грабувалися сучасниками. Можливо, через місяць чи рік після поховання. Потім вони грабувалися в добу Середньовіччя. Тож думаю, що шансів щось тут знайти мало, тож, думаю, через те невідомі особи і покинули цю яму. Але, вважаю, що вони мають відповідати за скоєне. Бо цей курган знаходиться в реєстрі пам’яток місцевого значення. Тож за їх нівечення має бути кримінальна відповідальність, – каже він.
Історик Назар Лавріненко викликав поліцію. Вже сьогодні всі зібралися біля ями і зафіксували порушення.
– Тенденція йде до того, що кургани все більше грабують. Скільки таких по Чигиринщині ми не знаємо. Це дуже погано, бо немає ніякого контролю за історичними пам’ятками. Хотілося б реакції з боку влади і правоохоронців. Кургани треба оберігати, поставити хоча б біля них пам’ятні знаки абощо. Це ж пам’ятка археології! Але ніде ніякої таблички, – зазначає історик.
Назар Лавріненко зазначає, що кургани цінні тим, що є «книгами про нашу минувшину, бібліотеками історії».
– Хто знає, чи не було в цьому кургані пекторалі абощо? А все це зараз іде на чорний ринок… А найвищі посадовці є клієнтами цього ринку… Прикра ситуація… – бідкається історик.
Міліція шукатиме винних, а що робити зараз з курганом, фахівці самі чітко сказати не можуть.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису