Як зазначила директорка черкаської Агенції регіонального розвитку Любов Ропало, в країнах Євросоюзу наразі ведеться розробка стратегій розвитку на новий фінансовий цикл, який охопить 2021-2027 роки. Паралельно розробляються нові програми фондів, зокрема такі як «Горизонт». Свої пріоритети та цілі формують Європейському фонді регіонального розвитку, Фонді солідарності ЄС тощо.
– Тому нам потрібно синхронізувати цей процес, – наголосила пані Ропало. – У частині цих фондів ми можемо брати участь, тобто українці можуть подавати заявки і боротися за ті суми коштів, які є у європейських фондах для розвитку науки, досліджень, інновацій, підтримки розвитку малого та середнього підприємництва.
У зв’язку з цим особливого значення набуває SMART-спеціалізація, тобто «стратегія розумного розвитку» регіону. Формування такої стратегії – досить складна річ.
– Варто акцентувати увагу на тому, що регіони мають здійснювати процес «підприємницького відкриття». Експертні групи європейських країн з власного досвіду розповідають, що це досить складний та довготривалий процес. Лише за допомогою консультацій та діалогів можливо визначити кінцеві проблеми та потреби тієї чи іншої цільової групи, – наголошує директорка агенції.
Також Любов Ропало зазначає, що не варто просто чекати гроші від фонду Європейського Союзу, а потрібно й самим шукати можливості залучення коштів. Це стосується вміння розпоряджатися власними публічними коштами (йдеться про обласний бюджет розвитку, Державний фонд регіонального розвитку, а також конкурс проектів регіонального розвитку з державного бюджету, отриманих від Євросоюзу).
Проте, щоб отримати кошти з будь-якого з цих джерел, необхідно, щоб відповідний проєкт погоджувався з пріоритетами «Стратегії розвитку області». Інакше отримати гроші немає жодних шансів.
Анастасія Тишкевич
реклама