реклама

реклама

За спостереженнями орнітологів, протягом останніх 30 років на Черкащині помітили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати, пише Суспільне.

2bb3494b4a796ef3


Птахи дуже швидко реагують на потепління клімату, розповів орнітолог, директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.

Усіх птахів умовно поділяють на осілих і тих, які мігрують, пояснив орнітолог. Осілі птахи протягом всього року тримаються в місцях гніздування, тобто нікуди не відлітають. Мігрувальні птахи відлітають на зимовий період у тепліші регіони.

75ef3ddec531702d

Орнітолог Максим Гаврилюк тримає довгохвостих синиць. Фото Сергій Домашевский

Не всі птахи відлітають "на південь"

"На Черкащині залишаються зимувати хатні та польові горобці, великі синиці, сороки, сірі ворони, звичайні та сирійські дятли, яких взимку можна зустріти навіть серед міської забудови", – розповів Максим Гаврилюк.

730a7cc8091f2a58

Хатній горобець. Фото Дарина Бузовська

436ad75443e7b8e0

Польові горобці. Фото Максим Гаврилюк

Частина птахів із Черкащини мігрують на період зими в пошуках тепла, розповів орнітолог.

"Комахоїдні летять на більшу відстань, тому основним місцем зимівлі для них є африканський континент. Саме там зимують дрібні види – ластівки, очеретянки, кропив’янки, а також білі лелеки. Для зерноїдних, всеїдних і хижих птахів немає потреби відлітати так далеко. Головне – досягнути місць, де відсутній постійний сніговий та льодовий покрив. Ці птахи руйнують наше уявлення, що птахи відлітають «на південь». Адже теплий клімат в Європі не тільки на півдні, а й на заході континенту. Тому нерідко вони відлітають у країни Західної Європи", – пояснив Максим Гварилюк.

За його словами, в такому напрямку мігрують крижні та інші водоплавні, голуби припутні та інші. На півдні Європи зимують шпаки, зяблики, звичайні канюки та багато інших.

Хто з птахів прилітає зимувати на Черкащину та чому зникли снігурі

Для деяких видів птахів, що гніздяться в північних регіонах, Черкащина є теплим краєм, куди вони прилітають зимувати, зауважив орнітолог.

a832316ce4deb5a9

Чижі на Черкащині. Фото Катерина Лавріненко

Це снігурі, чижі, чечітки, омелюхи, зимняки, найменші наші птахи – золотомушки та інші.

e42b1213bc260667

Омелюхи. Фото Катерина Лавріненко

"Так само в значній кількості до нас взимку прилітають граки, які шукають поживу на газонах та смітниках. Чисельність зимуючих на Черкащині птахів залежить від умов зимівлі у більш північних районах. Тому, скажімо, снігурі, не долітають у великій кількості до нас щороку. Зазвичай це викликає запитання: «Куди зникли снігурі?». Відповідь – не долетіли!", — пояснив Максим Гаврилюк.

01b66a3d735922c6

Снігур. Фото Олександр Різник

b21cd2ff2db7501d

Граки. Фото Катерина Лавріненко

30 нових видів птахів зимують на Черкащині

Як розповів орнітолог, птахи дуже швидко реагують на потепління клімату:

"За нашими спостереженнями, протягом останніх 30 років на Черкащині помітили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати в нашому краї. Це шпак, великий баклан, припутень, сіра і біла чаплі тощо. Через більш м’які та малосніжні зими чимало видів, які раніше взимку були рідкісними, збільшили свою чисельність. Це чорний дрізд, зяблик, лебідь-шипун, крижень, мартини".

347619c55c1f9f6b

Чорний дрізд. Фото Катерина Лавріненко

За словами Максима Гаврилюка, птахи – дуже зручний об’єкт для спостережень. Навіть у дворі будинку можна побачити чимало видів. Потрібно лише бути уважним і звертати на них увагу, пояснив орнітолог.

"Скажімо, чи бачили ви сирійського (не звичайного!) дятла? А він є в кожному дворі. Так само, якщо ви послухаєте і запам’ятаєте голос снігура, ви зробите для себе відкриття, що вони трапляються у нас доволі часто. Звісно, більше зимуючих птахів можна зустріти в парках та інших зелених насадженнях. Міграцію краще спостерігати на березі водосховища", — розповів Максим Гаврилюк.

924185a595ceacb7

Повзик. Фото Олександр Різник

96549a552be2c1b4

Сойка. Фото Катерина Лавріненко

Орнітолог порадив черкащанам спостерігати за птахами, вчитися їх розпізнавати та отримувати насолоду від спілкування з природою.

01b6c0c66d26e04b

Сова вухата. Фото Максим Гаврилюк

746b57b749e0bdb4

Чикотень. Фото Максим Гаврилюк

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100