реклама
Центр занятості
реклама

«Суміші для куріння», що їх довго рекламували як набір заспокійливих ароматичних травок, насправді несуть у собі хімічний препарат, який легко дасть фору традиційній коноплі. Він швидко викликає звикання, різко негативно впливає і на здоров’я, і на розумові здібності курців. А найнебезпечніше те, що заборона на такі суміші не є абсолютною.

Розповідає завідувач відділення інтенсивної терапії Черкаського обласного наркологічного диспансеру Геннадій МЕЛЬНИК.

– Останнім часом наркологи повністю змінюють традиційні уявлення про суспільну небезпеку психотропних речовин, – каже Геннадій Григорович. – Дедалі частіше нашими клієнтами стають не асоціальні елементи, які вводять собі наркотики внутрішньовенно. Таких зараз – одиниці. Вживати «традиційні» наркотики дорого, небезпечно, це потребує певних навичок. Крім того, в останні роки добре спрацювали правоохоронці, наркодиспансери, замісна терапія, багатьох налякав ВІЛ-СНІД.

Тепер нам, лікарям, часто доводиться рятувати зовсім інших пацієнтів – підлітків і молодих людей із цілком благополучних родин, учнів престижних навчальних закладів, елітних шкіл. У цих хлопців і дівчат на венах немає слідів від уколів, від них не чути запаху алкоголю... І тим не менше поводяться вони цілком неадекватно.

– Наприклад?

– Наприклад, нормальний, благополучний хлопець, у якого немає в житті жодних серйозних проблем, вискакує на проїжджу частину і кидається під машину. Інший, подібний йому, починає щосили битися головою об асфальт, викрикуючи незрозумілі слова і фрази. Таких хворих найчастіше везуть у Третю міську лікарню, оскільки подібні психози часто є наслідком тяжких хвороб. А в лікарні нерідко встановлюють, що ця ситуація – ще один прояв так званої епідемії вживання небезпечних психоактивних речовин – «курильних сумішів» або «спайсів».

– Хіба суміш «Спайс» не заборонена в Україні?

– Кілька слів – про історію цього зілля. Продавати його почали на початку цього століття під виглядом пахощів («благовоній»), що містять різні види заспокійливих трав. За допомогою ароматичних ламп та інших засобів ці пахощі «створювали атмосферу спокою і доброзичливості» в офісах, інших громадських місцях, а згодом – і в помешканнях людей. Стали курити «Спайс» через кальян, трубку.

Насправді такі суміші були небезпечні вже тоді, оскільки включали рослини з усього світу, які діють на організм по типу коноплі. Згодом до цих трав додали хімічну речовину – JWH-018, синтетичний аналог тетрагідроканнабінолу, тієї речовини, яка міститься в марихуані. Але цей аналог, який отримав прізвисько «че гевара» – значно небезпечніший за природний оригінал. Коли до «Спайсу» додали «че гевару», в курців з’явився ефект звикання (іноді – мало не з першої затяжки), розпочалися психічні розлади. Не так давно пакетики цього «Спайсу» можна було цілком легально придбати в тютюнових кіосках, в тому числі, й у Черкасах.

У 2010 році «Спайс» в Україні, як і майже в усій Європі та Росії, заборонили. Але «че гевара» – із числа так званих «дизайнерських наркотиків» (від англійського слова to design – розробляти) – психоактивних речовин, хімічну формулу яких легко дещо видозмінити, щоб у очах закону це була нібито інша речовина, а діяла на організм так само. Згодом, у жовтні 2014 року, в Україні було заборонено всі курильні суміші. Та це все одно не до кінця розв’язало проблему.

Небезпечні речовини надходять до нас із країн Сходу, можливо, з Китаю, у вигляді, приміром, «солей для ванн». Місцеві «умільці» розчиняють цю речовину, потім купують в аптеці суху ромашку чи шавлію (шалфей), просочують їх, розфасовують у пакетики по 3,5-5 грам. Виходять курильні суміші «Шавлія провидців», «Блакитний лотос» чи там «Гавайська троянда».

Є всякі «курильні суміші без тютюну». Різні «Яблуко», «Вишня», «із додаванням вітаміну Е», «із додаванням меду» тощо. Все це – небезпечні речі. Тим не менше, в Черкасах модно піти ввечері в якийсь шанований ресторанчик, замовити до якогось тандир-меню кальян. Посидіти, попихтіти – це круто, незвично...

– Можливо, є звичайний тютюновий кальян, а є – отакий небезпечний, як ви кажете?

– Слідкувати за цим – справа відомих державних структур. Але до нас привозять пацієнтів, які розповідають одне й те саме: «Я курнув кальян, і мене заплющило». Мені доводилося оглядати діток, що, покуривши, потрапили в реанімацію. Кальян – це троянський кінь, яким у наше життя в’їжджають нові неприємнощі.

Я зараз скажу одну незвичну річ. Скажу для тих, хто дуже вже хоче покурити чогось екзотичного. Краще купи в магазині якусь круту, якісну сигару, наприклад, кубинську. А до кальяну не підходь.

– Як діють курильні суміші на організм?

– Спочатку, коли людина починає курити цю штуку, виникає ефект, подібний до куріння коноплі: як кажуть курці, їх «пробиває на хі-хі». Тобто, настає веселість, приходить безпричинний сміх. Але в домашніх умовах створити курильний препарат потрібної концентрації важко. Тому часто бувають передозування, які не характерні для звичайної коноплі. Крім того, іноді домішують так звані «солі», наприклад, ефедрон. Тому слідом за стадією веселості іноді наступає більш небезпечна стадія. Люди падають на підлогу, кричать. За наявності ефедрону вираз обличчя курця, образно кажучи, стає схожим на вираз обличчя мультяшного кота Леопольда, який прийняв «озвірин».

Галюцинації часто мають страхітливий характер. Курець починає просити в когось про пощаду. Іноді, усвідомлюючи, що це – галюцинація, починає бити себе по обличчю...

Або навпаки – відчуває в себе надзвичайні властивості. Наприклад, здатність літати. Тому людина підходить до вікна, вистрибує і намагається летіти. Як наслідок – гине. Іноді під впливом «че гевари» курець думає, що він потрапив у паралельний світ, і починає гарячково шукати виходу звідти... Метушиться, потрапляє під машину.

Період наркотичного оп’яніння триває від 50 хвилин до 4-6 годин. За цей час може відбутися що завгодно. Наприклад, людина може сісти за кермо. А що? Запаху немає. Чому б зі швидкістю 100 кілометрів на годину не проїхатися бульваром Шевченка, не погудіти мотором? Один раз, коли порушника зупинила поліція, він витягнув пачку сигарет і, вважаючи її за телефон, почав набирати на ній номер і скаржитися комусь: «Приїжджай сюди, тут мене менти крутять».

Визначити, чи є людина під дією «че гевари», можна за аналізом сечі.

– Ну, а якщо покурив і обійшлося, то що далі?

– Курці, особливо підлітки і молоді люди, досить швидко втрачають свої потенційні розумові й фізичні можливості. Важко сприймають інформацію, і в запущених випадках не можуть сформувати речення, зрозуміти мову людей, які до них звертаються.

Є таке поняття як преморбідний фон. Ми часто не знаємо, яка у нас спадковість, наскільки легко проходило наше народження, чим ми хворіли у ранньому дитинстві. Що більше ми мали генетичних або дитячих медичних проблем, тим гірше ми переносимо нервові навантаження. І якщо зазвичай нервова система витримує такі випробування, то під впливом отаких небезпечних препаратів відбувається зрив. Те, що було глибоко у підсвідомості, що пригнічувалося свідомістю, виривається на поверхню і починає керувати людиною.

Наслідки бувають різні. Наприклад, виникають манії переслідування. У людини формується в деталях продумане марення, ніби навколо неї зріють змови, її намагаються підставити, вбити, обікрасти, її прослуховують, за нею слідкують. «Захищаючись», курець стає агресивним, може на когось напасти. Або шизоїдні розлади – патологічне відчуття власної величі. «Виповзає» все те, що генетично накопичувалися всіма попередніми поколіннями предків курця.

Але, як би це не було страшно, це – далеко не найгірший варіант. Тому що в людини, яка споживає «че гевару», пришвидшується серцебиття, збільшується тиск. Зі збільшенням дози наркотику (наприклад, від «бронзового спайсу» до «срібного», «золотого» а потім – «діамантового») у віці до 30 років настає інфаркт міокарду або важкий крововилив у мозок.

– Як близькі люди, наприклад, батьки, можуть зрозуміти, що їхня дитина курить щось на кшталт «Спайсу»?

– Передусім, змінюється компанія. Юнак чи дівчина починають дружити з людьми, які вам не подобаються. По-друге, зникає будь-яка цікавість сімейними питаннями. Людина вдень спить, вночі – сидить біля комп’ютера. Йде з дому в поганому настрої, повертається – в доброму. По-третє, від одежі та шкіри з’являється неприємний запах. Кожен його сприймає по-своєму. Для мене це – запах брудного паленого листя, солодкувато-гнилісний. Найкраще нюхати не рот, а волосся з задньої частини голови. По-четверте, швидко падає успішність у школі, коледжі, інституті. У дорослої людини через зниження розумових здібностей з’являються неприємності на роботі. Характерним є тест на математичні здібності: з часом втрачається здатність множити і ділити, якийсь час залишається тільки вміння додавати і віднімати. Нарешті, для курців «спайсу» характерна патологічна, помітна всім і кожному, брехливість.

Батьки обов’язково мають звертати увагу на те, що їхня дитина дивиться на комп’ютері, з ким спілкується, в тому числі й через Інтернет. Про що спілкується. Треба враховувати жаргон: курильні суміші можуть називатися не тільки «спайсом» або «че геварою», а й «журналом», «книжкою», «м’ятою», «бистрим»... Що більше в розмові дитини незрозумілих слів, тим більше це повинне насторожувати. Музичні зацікавлення прихильників субкультури курильних сумішей найчастіше обмежуються репом, рейвом, R'n'B.

Якщо провести огляд речей такого хлопця чи дівчини, можна знайти якісь закопчені трубочки чи колбочки. Іноді можна знайти пакетики з курильною речовиною: вона може нагадувати брудний тальк із неприємним запахом. Часто можна знайти очні каплі, приміром, «Візин»: у людини, яка споживає курильні суміші, очі стають мутними, білки червоніють.

Точно визначити, чи вживає людина курильні суміші, можна, придбавши в аптеці діагностичні смужки «Sniper», розраховані на визначення наявності в сечі слідів п’яти наркотиків. Треба переконатися, що ймовірний курець «спайсу» справив нужду на цю смужку. Якщо він справді вживає курильні суміші, то визначаться всі п’ять наркотиків.

– Що робити, якщо з’явилися підозри?

– За руку – і до нарколога! Іноді батьки просять таку дитину «відкапати». Але насправді тут потрібна зовсім інша терапія – комплекс медичних препаратів. Треба серйозно лікувати. Запам’ятайте: «легких» наркотиків не буває!

 

реклама

Коментарі  

 
0 #7 Плагиат конешно 30.09.2017 13:31
Цитую О.Б.КУРЕНИЙ:
Хі-хі.

но я рад, шо знамя не выпало из рук ))))))
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #6 Поліна 30.09.2017 08:32
Це все просто дічь, продаються наркотики які вигідні владі - водна і куриво. А марихуана яка використовуєтьс я в багатьох країнах як лікувальний засіб заборонена. А якби вона була легалізована, не було б оцих всяких спайсів ваших і молодь була б тільки здоровішою. А піти напитися Ягуара з Ревасіком може будь-яка дитина зараз і абсолютно легально.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+1 #5 Поліна 30.09.2017 08:32
Що за дічь тут написана?
1. – Як близькі люди, наприклад, батьки, можуть зрозуміти, що їхня дитина курить щось на кшталт «Спайсу»?
– Передусім, змінюється компанія. Юнак чи дівчина починають дружити з людьми, які вам не подобаються.
Це тобто якщо тобі не подобається людина то все, вона наркоман?
2. Людина вдень спить, вночі – сидить біля комп’ютера.
Та 70-80% молоді сидять у вконтактах і так далі по пів ночі, а потім відсипаються в день, вони теж наркомани?
3. Йде з дому в поганому настрої, повертається – в доброму.
А те що людина може зустріти знайомих, або піти гуляти з коханою людиною і повернутися в гарному настрої, ні такого не буває.
4. Запам’ятайте: «легких» наркотиків не буває!
Ага, тим не менш це не легкі наркотики продаються у всих магазинах. І всі курять і бухають. І я впевнена що цей розумний дядя на якісь свята теж може випити. То що, шановний, вітаю, лікуйтеся, у вас серйозна наркоманія.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+2 #4 Клара 28.07.2016 22:14
Это что новость у нас город наркоты и никому до этого дела нет, их же крышуют менты
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-14 #3 О.Б.КУРЕНИЙ 22.07.2016 14:41
Хі-хі.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+9 #2 стабилизец 22.07.2016 11:26
нюнаконец то хоть хто то в чем то разбирается. :lol: вспомнился так называемый цкнтр надии бурмаки, где за среднюю зарплату якобы кодировали всех страждущих от любых зависимостей, от это был цирк. :lol:
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+19 #1 Dirty Harry 22.07.2016 10:35
Молоді: кінчайте пхати в себе всяку гидоту . І взагалі з особистого досвіду ці всі легкі наркотики до добра не доводять, після них ходиш потом наче підстрелений або "кришу" зриває, краще піти з друзями десь відпочити на природі або в парку (Кіно, Тор.Цен.) без дешевого алкоголю і легких наркотиків.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

реклама Моніторинг цін
реклама