Найкращі громадяни країни, які вийшли на Майдан, мають перемогти, інакше тисячі з них будуть репресовані, десятки тисяч родин зазнають горя від режиму. Ми маємо право це допустити?
Сьогоднішній стан протестів в Україні надалі залишається для багатьох не зрозумілим у зв’язку з:
- відсутністю чітких проголошених цілей і шляхів їх досягнення, що не дозволяє розширити протестну соціальну базу для досягнення рішучих змін;
- відсутністю списку загальнообов’язкових спільно прийнятих цінностей і принципів, які відстоює Майдан;
- невизначеністю, що нове ми бажаємо збудувати, замість того старого, яке зараз вимагаємо зруйнувати.
За час Майдану ситуація в Україні сильно змінилася. Якщо в перші дні була масова пасивність і невіра в те, що щось можна змінити, то сьогодні успіх безперечний, тому потрібно якомога ефективніше розвинути досягнуті позиції. У цьому дописі я пропоную 4 кроки, які, на мою думку, допоможуть наблизити перемогу Майдану.
Крок 1. Для перемоги необхідно розширювати соціальну базу Майдану
У 2014 році протестний електорат увійшов вже сталою кількістю учасників. Громадян, які здатні виходити на вулицю і відверто заявляти про свою незгоду із діючою владою, не так багато і це одна із слабких сторін Майдану (йдеться не про Майдан Незалежності – то особливе явище). Особливо це актуально для обласних центрів.
Наразі необхідно працювати над залученням нових учасників протесаного руху на місцях, такі дії суттєво наблизять перемогу. Ця революція має стати іншою, не такою, як у 2004 році. Сьогодні потрібно, щоб громадяни самі боролися за своє майбутнє, а після перемоги брали відповідальність за країну на свої плечі.
До Євромайдану опозиційні політики боролися проти влади від імені народу, сьогодні народ має перестати стояти осторонь. Громадяни повинні активно брати участь не тільки у масових акціях, а й у інформаційній роботі та плануванні.
Крок 2. Завдання очільників сьогоднішнього Майдану створювати інструменти для боротьби і віддавати їх народу, аби той своїми руками здобував волю.
Необхідно залучати широкі кола не тільки до участі у мітингах, а до організаційної та просвітницької роботи. Одним із варіантів може бути розповсюдження серед учасників мітингів комплектів просвітницьких матеріалів (листівок, газет, фотографій, дисків…). Ці матеріали кожен учасник має розповсюдити серед свого оточення, а можливо і просто у своєму мікрорайоні чи на роботі. Таким чином революція має вийти за межі Фейсбуку та Інтернету загалом. Нажаль, мало громадян дивляться незаангажовані телеканали й читають незаангажовану пресу і саме їм необхідно донести цю інформацію.
Крок 3. Для захисту досягнутих і майбутніх результатів необхідно вже зараз прийняти єдині принципи та цінності.
Звичка об’єднуватись навколо особистостей, а не цінностей і принципів постійно грає злий жарт із нашими громадянами. Така звичка тісно межує із підсвідомим бажанням перекласти відповідальність на чужі плечі. Обрали головного і нехай бореться від нашого імені за наше майбутнє. А от єднання на основі цінностей і принципів – це ознака демократичного зрілого суспільства. Саме за такого єднання ми беремо відповідальність за своє майбутнє у свої руки.
Поділяєш цінності й дотримуєшся принципів ─ свій, не поділяєш ─ інший. Ідентифікація – це надважливо.
Важливо те, що, дотримуючись такого підходу, революція має відійти від суб’єктивної моделі, подобається чи не подобається, під час прийняття рішень. Усі рішення мають приймати в межах цінностей і принципів, через їх призму також варто розглядати поведінку усіх лідерів революції.
Такі правила будуть дуже важкі «старим» політикам, але саме це надасть Майдану широку й активну підтримку громадян.
Люди мають боротися за принципи, а не просто йти за лідером, який вміє гарно говорити.
Крок 4. Майдан має стати силою творіння, а не силою руйнування.
Головним акцентом майдану має бути конструктив, боротися варто лише за те, щоб творити нову країну. Так, здається, що для цього достатньо вигнати нинішню владу, тому боротись необхідно проти неї. Та не у владі справа, проблема у системі, якщо її не змінити, то будь-хто, прийшовши після цієї влади, буде відтворювати сучасну реальність.
Необхідний широкий дискурс в межах якого потрібно чітко окреслити кроки, які слугуватимуть докорінним змінам політичної системи в Україні.
Майдан має чітко визначитись – яких результатів заплановано досягнути. Це повинно бути творення нового, яке своїм сенсом і змістом просто витіснить злочинне та неефективне.
Усі громадяни мають знати, що саме ми сьогодні бажаємо створити, збудувати і яким чином ми це будемо робити. І тоді байдужі перетворяться на активних, адже в плані мають бути враховані інтереси кожного українця.
P.S. Розумію, що написано все дуже стисло і вже необхідно говорити про деталі. Тож прошу долучатися і висловлюватись!
Микола Макуха, координатор Громадянської мережі «Опора» в Черкаській області
реклама
Коментарі
Понятно, а вы стало быть замахнулись таки ободрать Америку.
А вам кассир не нужен ?
А що конкретно Ви маєте проти фондів? Чи Вам більше підходять "регіонали", які обдирають виключно власних громадян? То Ви, здається один із цих "регіоналів"?
Цитую oleg:
З усіх пунктів, як найбільш першочерговим повинен бути інформаційний напрямок.
Стрічка RSS коментарів цього запису