Нещодавно довелось відвідати цвинтар у Каневі. Звернув увагу на масове ураження самшиту – на кущах сухі листки, зелені кущі обплетені павутиною. При більш уважному огляді видно гусінь (фото 1), яка швидко ховається. Маємо справу із вогнівкою самшитовою (Cydalima perspectalis) (фото 2).
Це небезпечний шкідник, батьківщиною якого є країни Азії. Інвазійний вид в Європі, у тому числі в Україні. За наявними даними, цього метелика вперше виявили в 2014 році у Закарпатті. Згодом вид поширився більшою частиною України. Для мене це перша зустріч із самшитовою вогнівкою на Черкащині, хоча раніше вже були повідомлення про локальні зустрічі виду. Судячи з характеру ушкоджень самшиту в Каневі, минулого року тут ці комахи вже були численними.
Якщо не вживати заходів, гусінь цього метелика може доволі швидко знищити самшит. Адже протягом одного сезону розвивається 2-3 покоління. Для боротьби необхідно використовувати обприскування інсектицидами. Оскільки всі уражені кущі навряд чи буде кому обробляти, нас чекає поступове але невпинне зникнення самшиту як декоративної культури в нашій місцевості.
Якщо у вас зростає самшит, придивіться до кущів і вчасно здійснюйте обробку.
Максим Гаврилюк, директор ННІ природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
*допис з "Фейсбуку"
Коментарі
В Сочи с 2012 г. погибло 99 % самшита, на восстановление потребуется порядка 300 лет. Раньше на 1 га росло 4 — 4,5 тыс. деревьев, сейчас пусто
Стрічка RSS коментарів цього запису