Різні школи по-різному справилися із цим завданням.
Деякі заклади і вчителі швидко зуміли налаштуватися на роботу в нових умовах, інші – на жаль, не змогли повністю виробити систему організації дистанційного навчання.
Важливою стала комунікація, а саме – обмін досвідом в освітянській спільноті. Поради від тих, хто мав вже знання роботи з використанням технологій дистанційного навчання, допомогли.
Сьогодні в області є низка шкіл, які зуміли на управлінському рівні системо підійти до онлайн-навчання, створили нові підходи, методи до дистанційних уроків, розробили педагогічні практики.
До речі, ознайомитися з досвідом деяких з них ви можете на сторінці «фейсбук» управління ДСЯО у Черкаській області або за #дистанційне_навчання_історії_шкіл_Черкащини.
Дистанційне навчання порушило багато проблем: технічне забезпечення учнів і вчителів, налагодження взаємозв’язку між усіма учасниками освітнього процесу, вміння безпечно працювати в Інтернеті, змісту навчання, володіння вчителями навичок ІКТ, дотримання академічної доброчесності та інші. Тож попереду у нас багато роботи. Бо ці проблеми, що виникли під час навчання в умовах карантину, мають трансформуватися у завдання на найближче майбутнє. Звісно, дистанційне навчання в жодному разі не здатне замінити живе спілкування у класі, але може зробити його ефективнішим.
Тож, серед першочергових кроків мають бути, наприклад, такі:
школам необхідно налагодити системну комунікацію з батьками, допомогти їм створити найбільш ефективну модель своєї участі у навчанні дітей. Батькам потрібна інформація щодо успіхів дитини і чим вони можуть допомогти. Важливо не перекладати функції вчителя і школи на батьків. Це – не працює. У кожного свої обов’язки в освітньому процесі – їх і треба виконувати.
При дистанційному навчанні зовсім інший темп засвоєння матеріалу. Тож варто зважати, що самостійно, опановуючи матеріал, дитина витрачає значно більше часу, ніж коли його пояснює вчитель. Не варто очікувати, що обсяг засвоєного матеріалу при дистанційному навчанні відповідатиме звичайному режиму. Точно потрібна буде діагностика рівня засвоєння матеріалу та, за потреби, організація додаткових консультацій.
Дистанційне навчання потребує від школи чіткої координації роботи вчителів, забезпечення отримання учасниками освітнього процесу нових знань про роботу в Інтернеті та комунікаційні платформи, що можна використовувати для онлайн-навчання. Це неприпустимо, коли учень отримує одночасно завдання в декількох сервісах від вчителів з різних предметів. Школа має дійти спільного бачення щодо сервісів і платформ, які будуть використовуватися для навчання. Це насправді полегшить всім роботу.
Школі і батькам варто особливу увагу приділити навичкам дітей до самостійного навчання та відповідальності за результати власних знань. Усім учасникам освітнього процесу треба разом працювати над створенням доброчесного академічного середовища.
Особливо варто звернути увагу на зміст навчання за умови використання технологій дистанційного навчання. Маємо мало якісного контенту. Багато вчителів і директорів говорять про необхідність єдиної загальнодержавної платформи з матеріалами, які можна було б використати. Я вважаю це гарною ідеєю на перспективу. Але сьогодні кожна школа із своїм засновником власними силами можуть продовжити розпочату роботу, наприклад, поступово наповнювати сайт школи електронними презентаціями, відео-уроками, іншими додатковими матеріалами.
Важливе постійне вдосконалення ІКТ навичок педагогічних працівників. Нова система підвищення кваліфікації дозволяє це зробити. Крім того, вже сьогодні існує низка рекомендацій щодо роботи з різними комунікаційними платформами для вчителів, і вони активно розповсюджуються в інтернеті.
Для нас, Державної служби якості освіти України, актуальним є питання оцінки якості освітньої послуги за умов дистанційного навчання. І ми зараз напрацьовуємо критерії та індикатори, які дозволять оцінити рівень освітніх і управлінських процесів у закладах освіти при дистанційному навчанні.
Окрім цього, внутрішня система забезпечення якості освіти школи, як от система оцінювання учнів, педагогічна та управлінська діяльність, система академічної доброчесності мають враховувати особливості, що супроводжують дистанційне навчання. Кожна школа, не чекаючи інституційного аудиту, може сама оцінити рівень своєї роботи через власне самооцінювання.
Всі маємо багато роботи. Звичайно, ще потрібно буде знайти відповіді на багато питань, зокрема, стосовно робочого часу вчителя при дистанційному навчанні, структури та тривалості уроку тощо. Але вже точно: цей досвід – досвід роботи онлайн варто використовувати.
Оксана Компанієць, начальник управління Державної служби якості освіти у Черкаській області
* для "Прочерку"
реклама
Коментарі
У кожного свої завдання і повноваження, чітко визначені чинним законодавством. І у кожного своя відповідальніст ь. Так і плануємо працювати... з директорами усіх шкіл області. Зустрілася вже особисто з більш ніж половиною директорів області. Всі директори, за дуже невеликим виключенням, зацікавлені у конструктивній співпраці.
Ніколи не вважала поганим вчитися. Навпаки, у сучасному світі вміння вчитися постійно - запорука успіху. А ІКТ навички вдосконалювати можна завжди, за будь якого наявного рівня вмінь))
Державна служба якості освіти – єдиний орган, який здійснює державний нагляд у сфері освіти. Закон "Про освіту" та "Про повну загальну середню освіту" дають Службі повноваження проводити інституційний аудит шкіл, надавати рекомендації школам з питань якості освітньої діяльності, аналізувати діяльність місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань освіти і забезпечення якості освіти, захищати права всіх учасників освітнього процесу. Дистанційне навчання є невід’ємною частиною організації освітнього процесу в школах та підлягає самооцінюванню самими закладами освіти. Разом з цим інституційний аудит - це вивчення всіх освітніх і управлінських процесів у школах. Тож Служба матиме можливість оцінити якість роботи школи, у тому числі щодо організації ними дистанційного навчання.
Не переплутали, випадково - може, навпаки хотіли сказать?
Дирекція гімназії провела не елементарну нараду з учителями,а з 25 березня низку навчальних семінарів з кожним учителем,створи ла власний домен на G-Suite,кожному учневі та вчителю створила корпоративні адреси,кожні 3-5 днів вчитель інформатики Бушина проводить додаткові тренінги вчителям,провед ено навчання батьків 1-4-х класів,щотижня проводиться моніторинг роботи вчителів та анонімні опитування батьків.Всі претензії і проблеми вирішуємо на користь учасників освітнього процесу.Майже щодня беру участь у батьківських зборах в Meet - вислуховуємо кожного.
Ваш запис сприймаю як наклеп бо ви не вказали жодного імені та не надали ніяких доказів,крім голослівних звинувачень.
Проте,це зараз є нормою))))
...дистанційно навчати дітей, особливо малих, це просто імітація процесу отримання знань.........
Я плакалЬ. І що тепер мені - все кинуть і терміново тобі "ІКТ навички" вдосконалювать?
Що це таке взагалі і навіщо весь цей хаотичний набір слів потрібен школярам, їхнім батькам і читачам "Прочерку"?!
Стрічка RSS коментарів цього запису