30420135_959864690805528_2597903332545817360_o(1) Мені історія подобалася змалку. Але в радянській школі було так: якщо ти «тріюшник», то з якогось одного предмету ти не міг вискочити на «п’ятірку». Типу ти «тріюшник» - і з тебе годі. В училищі оцінки всі піднялися, бо менше звертали уваги на коми, а більше – на суть. Закінчив Смілянське професійно-технічне училище №12 і здобув професію плиточника-облицювальника, штукатура, маляра, мозаїчника підвищеного 4 розряду.

Був головою ОСББ, начальником охорони. Доки не зрозумів, що історія – це моє покликання.

Ішли роки. Я із захопленням дивився документальні фільми. Та і зараз їх дивлюся.

13 вересня 2013 року старший брат приніс 14 старих світлин рідного міста. Це були листівки часів Бобринських. Я зберіг їх в той же день на своїй сторінці у соціальній мережі. Та й пішов займатися своїми справами. Вранці заглянув в мережу – і побачив безліч коментарів від друзів типу «яка краса», «яка цікава історія нашого міста». До цього я думав, що в інтернеті таких історичних світлин багацько. Ввів в пошуковик. Думав, результатів буде штук 200. А ні – знайшлося тільки від сили 15-20. Мене це вразило. Я подивися у свій фотоальбом, запитав у рідних та друзів, у колег на роботі. Так знайшов перші 500 фото від часів Бобринських до 1990 року. Тепер дата 13 вересня – моє персональне свято, як день коли я почав збирати факти з історії Сміли.

Через рік таких пошуків я інакше почав сприймати історичні світлини. Спочатку фото – це була просто картинка. Згодом я усвідомив, що такі світлини – це вагома історична спадщина, яка допомагає відновити забуті події. До цього мене наштовхнули пошуки так званого «Потьомкінського вітряка». Зателефонував мій товариш і каже: «Ми з дружиною посперечалися: де знаходиться той вітряк? Розсуди нас!». І я почав пошуки. Звернувся у міське архітектурне бюро. Там теж мій добрий товариш загорівся таким пошуком і допоміг знайти абсолютно точне місце розташування того вітряка.

А ще пізніше я зрозумів, що у мене з’явилося багато однодумців і час створювати громадську організацію. Так ми заснували у 2016 році ГО «Пошук. Сміла». Я почав відчувати ще більше відповідальності, як керівник організації. Для нас не важливо скільки людей буде у складі ГО, головне – це щоб ці люди справді були зацікавлені історією Сміли і пошуком фактажу. У нас є випробувальний термін – рік. Ми підбиваємо підсумки роботи новобранця і вирішуємо давати йому членський квиток чи відмовити. Наразі десятеро відчайдух є активними членами зі своїми обов’язками. Ми дбаємо про репутацію та імідж організації та кожного учасника.

Я – звичайний музейний наглядач. Моє завдання – дивитися за цілісністю експонатів.

Під час пошуків історичного фактажу, я познайомився із екскурсоводом Смілянського краєзнавчого музею – Ларисою Василівною. Вона допомагала мені, як могла. Все частіше став відвідувати музей, подружився із співробітниками. Коли з’явилася вакансія музейного наглядача –я із задоволенням пішов працювати.

Звичайно, в музеї я виконую свою роботу. У перші роки, під час літніх канікул, мій робочий час був розписаний на місяць вперед погодинно. У мене було по 2-3 екскурсії в день для дітлахів. Коли ти просто розказуєш дати та події – це втомлює слухача і не все запам’ятовується. Так колись нас навчали у школі. А якщо ти запитуєш, контактуєш, а то й граєшся зі своєю молодою аудиторією – то всі отримують задоволення.

До прикладу, одна із «фішок» нашого музею – це зуби мамонта. Тварина важила 5-8 т і мала всього два бивні і …чотири зуби. Якщо людина вперше в житті тримає в руках зуб мамонта, то має нагоду загадати бажання. Розповідати іншим його можна тільки коли воно вже збулося. Інколи у музеї дозволяють потримати такий зуб.

Дітям подобаються екскурсії у лісі. Головне – це забезпечити відпочинок. Спершу групі пояснюємо правила безпеки. У лісі головне – це дух команди. За потреби роблю спеціальні провокації, щоб зробити якомога дружнішою екскурсійну компанію.

Я люблю давати домашнє завдання. Щоб люди не просто вийшли з музею, а ще й потім в соціальних мережах поділилися результатами виконаної роботи. А ще – я ніколи не нав’язую свою думку.

Я свою історію міста в собі переписував разів п’ять чи шість. І впевнений, що перепишу ще.

Тому що з часом з’являються факти, які повністю все змінюють. Власне, я ніколи не вірю першоджрелу відразу. До прикладу, у Смілі під час фашистської окупації була шибениця. Я про це дізнався із газетної вирізки. Запитав у одного дідуся, який розповідав про ті часи багато цікавого і, головне – правдивого. І він мені вказав на одне місце. Але я відчував: чогось не вистачає. Згодом у мене з’явилося ще декілька незалежних джерел. Із чотирьох можливих місць виявилося, що вона була ще в іншому.

Для мене історія мого міста – це не просто світлини чи старовинні речі. Це долі людей, які тоді жили. Це дух часу –  щось магічне і водночас просте, фактичне і логічне. З нетерпінням чекаю закінчення карантину, щоб поділитися з відвідувачами новими історіями. Запрошую всіх долучатися до прогулянок Смілою: свіже повітря зробить імунітет міцнішим, а ходьба – тоншою талію.»

Андрій Іванов - музейний наглядач зі Сміли

Записала Ангеліна Хоменко,

фахівчиня СМРЦЗ

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
-1 #5 Гонта 23.05.2020 20:07
Андрюха, молодчага, отличный парень, привет и благодарность от Смелян.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+3 #4 Гарне досьє 19.05.2020 14:59
"Закінчив професійно-технічне училище №12 і здобув професію плиточника-облицювальника, мозаїчника підвищеного 4 розряду"(С)

Перепрошую, що не по темі - але наче про мера Черкас написано. :lol:
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
0 #3 Андрей 18.05.2020 19:32
"Я свою історію міста в собі переписував разів п’ять чи шість". Переписывал для себя, а не для других. Потому что, узнавая все больше и больше, понимаешь, что не так нас учили)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+4 #2 Реаліст 18.05.2020 13:56
"Запрошую всіх долучатися до прогулянок Смілою: свіже повітря зробить імунітет міцнішим, а ходьба – тоншою талію".

Уважно роздивився фото автора.Навряд чи дядько з надмірною вагою сказав би щось подібне - явно "фахівчиня СМРЗ Ангеліна" сама від себе дописала патетично-дурну чепуху про "тоншу талію" ;-)
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+3 #1 Папір 18.05.2020 12:15
"Я свою історію міста в собі переписував разів п’ять чи шість". Переписувать історію - поширене явище, внаслідок чого толком ніхто і нічого не втямить про минуле. Папір все стерпить.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100