Пандемія COVID-19 протягом року значно вплинула на спосіб та якість життя людей в усьому світі. Протягом карантинних заходів більшість професій були значно обмежені у діяльності або перейшли в онлайн-режим. А це, звичайно, збільшило час, який люди проводять за екраном комп’ютера.
Такі зміни не могли не вплинути на здоров’я очей багатьох людей, у тому числі і дітей. Тому що з настанням навчального року та впровадженням дистанційного навчання очі піддаються додатковим ризикам. Тож, якщо дитина проходить онлайн-навчання, батькам треба вживати заходів, щоб захистити очі дитини від перенавантаження.
Насамперед потрібно встановити таймер, який нагадуватиме дитині робити перерву кожні 20 хвилин. Необхідно чергувати читання паперових та електронних книг. Також заохочуйте дитину відводити погляд за вікно або вгору та закривати очі на 20 секунд. Існує правило 20-20-20: 20 хвилин ми працюємо, 20 секунд відпочиваємо і знову 20 хвилин працюємо.
Раджу батькам робити закладинки паперовими смужками у книгах через кожні кілька розділів. Коли дитина досягне такої закладинки, це їй нагадуватиме робити перерву.
Батькам треба переконатися, що дитина користується ноутбуком на відстані витягнутої руки. В ідеалі монітор має розташовуватися не вище і не нижче, а на рівні очей. Планшети, до речі, також треба тримати на відстані витягнутої руки.
Щоб зменшити відблиски, джерело світла треба розташувати не за екраном, а за спиною дитини. Налаштувати яскравість та контрастність екрану так, щоб дитині було комфортно. Не бажано користуватися екраном на вулиці чи в приміщенні з дуже яскравим освітленням. Відблиски на екрані від сонця чи лампи можуть спричинити додаткове напруження очей.
Дітям не слід користуватися комп’ютером в темній кімнаті. Яскравість екрану може посилити напруження на очі.
За 30-60 хвилин до сну треба припинити користування електронними пристроями, бо це може негативно впливати на сон.
Це основні правила, які допоможуть зберегти очі дитини здоровими.
Що говорить фахова література? Поширеність міопії (короткозорості) в 2020 році зросла у порівнянні з 2015-2019 роками. Так, раніше в діток 6 років міопія була виявлена у 5,7%. А вже у 2020 році цей показник виріс до 21,5%. Тобто, зростання в чотири рази. У дітей 7 років показник міопії в 2015-2019 роках становив 16,2%, а у 2020 році становив 26,2%. У дітей віком 8 років цей показник зріс з 27,7 до 37,2%.
Ось вам довготривале перебування за комп’ютерами.
Щодо користування антисептиками. Цьогоріч до лікарів почали звертатися діти з ураженнями очей антисептиками. У торгових центрах, громадських закладах антисептики розташовані приблизно на рівні середнього зросту малих дітей. Коли апарат спрацьовує, в дитини може виникнути опік, якщо рідина випадково втрапить у очі. Медичні дані свідчать, що кількість опіків очей зросла в 6 разів. І якщо раніше такі нещасні випадки траплялися в домашніх умовах, то нині опіки стаються саме в громадських місцях. Я б рекомендувала фіксувати антисептики або вище, або нижче.
Часто очі є вхідними воротами вірусу. Тому гігієна очей має велике значення. Ми, лікарі, користуємося світлозахисними екранами. Доводилося читати дослідження, що «очкарики» хворіють на простуду менше, бо окуляри у них – як перепона вірусу. Тож не забуваємо гігієну: прийшовши звідкись, треба помити насамперед руки, а вже потім вмитися. Якщо навіть мило втрапить трішки в очі, не страшно. Спонжиками тоді протираємо очі. А якщо маємо якесь ураження очей, алергія абощо, то ніякого самолікування, - одразу до фахівця.
Зазначу, що перебування надворі є фактором, що запобігає розвитку міопії. При сонячних умовах в організмі виробляється дофамін, який стимулює синтез колагену і за рахунок цього зміцнюється оболонка ока – склера. Тому, навіть в умовах повного локдауну дитини не треба лишати прогулянок на свіжому повітрі.
Тетяна Євтушевська, лікар-офтальмолог, лікар-офтальмолог дитячий,
завідувачка офтальмологічним відділенням Черкаської обласної дитячої лікарні,
головний позаштатний офтальмолог Управління охорони здоров'я Черкаської ОДА.
*допис для «Прочерку»
реклама