76 Хочу розповісти про незвичайну виставку авторських  ляльок Олени Адільбекової з Харкова, яка відкрилася у нашому музеї 11 жовтня 2022 р. Так сталося, що саме напередодні почалися масовані обстріли усієї України, тому офіційне відкриття було скасовано.  Тим більше, що саме в цей день повітряна тривога тривала більше 5 годин. Але все ж, авторка приїхала з надією на краще. Тому вирішили відкрити виставку в присутності співробітників музею.

Ще в минулу п'ятницю я допомагала розміщувати  ці ляльки на свої місця, бо виставка мала відкритися у моєму залі сучасної війни.

Ми довго мудрували і додивлялися до ляльок, куди їх треба розмістити і не могли придумати, що деякі з них значили. Кілька  ляльок дуже дивували і, навіть, насторожували.

Нарешті все розклали і задоволені роботою пішли на вихідні. Коли ж я повернулася на відкриття, то побачила, що вся наша робота була марною (як я і передбачила), бо лялькарка все поставила по-своєму і ще продовжувала розкладати ляльки.

Скажу чесно: перше враження моє було скоріше не дуже добре. Багато чого мені було і незрозуміле і неправильне з точки зору створення української народної ляльки, тож чекала на пояснення пані Олени і мого особистого їх осмислення.

почалося відкриття о 14 00. Були лише наші співробітники і знана майстриня-вишивальниця Наталка Крамна-Таран. Пані Олена почала свою розповідь і кожна лялька зазвучала історією з її життя і не просто життя, а життя поряд з війною  Нам, здається, що ми знаємо, що таке війна. Але, виявляється - ні. Кожна лялька прожила війну разом з авторкою... І я - теж  Незрозумілі і дивні ляльки стали мені дуже близькими і зрозумілими, а дивні -  отримали свої назви і розуміння їх місця у житті, як пані Олени, так і всієї України.

Лялькарка сама з Харкова, з самого краю війни з постійними обстрілами і руйнуваннями. То ж всі ці ляльки теж звідти і багато з них мають прототипи у справжньому житті.

Ось, на підлозі скрутився калачиком чоловік пані Олени. Поряд нього притулилася собака Матильда і вони разом зігрілися і заснули на підлозі поки не було тривоги. Далі  - вже сюжети з воєнного Харкова: молода мама з дитинкою, що сховалася у метро під час тривоги, бабуся з рудим котом приходила у сховище, старенька жінка з батоном, який їй вдалося роздобути для своєї родини. Солдат ЗСУ, тримає батька на колінах, схилився над ним. Образ допомоги Заходу України та Польщі втілений у чоловіка у вишиванці з крилами та рожевій панамці, як у соліста  групи "Калуш". Ось бабуся з гусаком:  ну чим не біологічна зброя українців..

56

Пані Олену надихало також побачене і почуте про інших людей. Так виникла група ляльок "Азов" чи образ пораненої дівчинки-підлітка, що вивезла машиною людей.

Особливе місце займають шиті ляльки: одна велика чорна символізувала Харків, а інша у камуфляжі з плащ-палатки сина, який воював кілька років, стали для неї оберегом до якого можна притулитися у важку чи радісну хвилину.  Спробую ще розповісти про ляльки на сторінках їх фото.

Почувши історії з війни лялькарки Олени Адільбекової, я зрозуміла  глибоке значення кожної з них. Тому запрошую подивитися виставку  у нашому музеї, яка змушує багатьох співпереживати людям, що бачили справжню війну.

Тетяна Григоренко, науковий співробітник Черкаського обласного краєзнавчого музею

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100