Коли ми працювали над варіантами бренду міста, то починали з того, чим Черкаси відрізняються від інших міст, що може приваблювати тут людей, зокрема, відпочивальників. Серед таких переваг виокремили Соснівку, Дніпро і наші острови. Соснівка – це певною мірою історична складова, адже свого часу у Черкаси приїздили люди з усієї царської Росії та з-за кордону на відпочинок, лікувати хвороби дихання. Дніпро – це перше, що бачать гості міста. Його часто навіть називають «черкаським морем».
Ще одна версія, котра виникла, - так звана шахова. Вона народилася зі старого проекту Черкас. Наше місто відрізняється від інших до всього ще й тим, що має дуже рівні прямі вулиці. Свого часу Черкаси порівнювали навіть із Петербургом, а пов’язували це з ім’ям Гесте, який планував наше місто. Звідси з’явилася версія шахової дошки. Її зображення можна накласти на проект старого міста, розподілити вулиці за тими фігурами, які стоять на дошці й від цього вже здійснювати якісь цікаві проекти. Приміром, у парковій - зробити шахове містечко, виготовити великі фігури шахів, які можна пересувати. Також – обрізати кущі у вигляді шахових фігур… Усе це оригінально, досить незвично і цікаво. Насамперед, дітям. Звісно, я не стверджуватиму, що шахова версія – найкраща, однак, гадаю, вона має право на існування.
Окрім цього, «шаховий» бренд привабливий ще й тим, що це, як відомо, гра сильних і розумних людей. Тобто його можна вже використовувати для серйозних речей – залучення інвестицій, презентації на рівні бізнесових та політичних кіл. Ми добирали кілька висловів про те, що таке гра в шахи. І, зважаючи на те, що це гра інтелектуалів та стратегів, вивели таку тезу: «Черкаси – місто стратегів».
У шаховій версії є ще асоціативний аспект. Одна з фігур – тура, ладья, дуже схожа на вежу. У цьому аспекті асоціативний ряд чудово доповнює дитяче містечко «Казка», башта Шухова, яка розташована на території Водоканалу. Вона належить до тих 11 башт, які взагалі збереглися у світі. Також ми порівнювали туру з облоговою баштою, яку свого часу використовували для штурму стін, і з ладьєю – судном, котре з прадавніх часів курсувало по Дніпру.
Звичайно, жодна версія, що стосується брендингу міста, не може існувати без легенд. Про Черкаси їх існує не так багато. Однак є така легенда про ладьї, які затонули поблизу Черкас, про підземні ходи в районі Пагорба Слави, зрештою, цю версію можна було б прив’язати до відомих історичних постатей – Байди Вишневецького й Богдана Хмельницького, які також любили грати в шахи.
Щодо інших варіантів, які активно обговорювалися на нещодавніх заходах, то варто відзначити, що герб не може бути брендом. Він несе певне історичне й політичне навантаження. Зрештою, нинішній герб не відповідає нормам справжнього герба. Усі геральдисти переконані, що Черкасам треба повернути той герб, який місто отримало з наданням Магдебурзького права. Хоча, звісно, культурні кола переконати в цьому буде нелегко.
Чайка та полуниця – ті варіанти бренду, які також мають право на існування. Однак, на мою думку, бренд – це та складова, над якою мають працювати фахівці. Я не знаю жодного міста, де б жителі самі запропонували собі бренд. Ми неодноразово намагалися проводити конкурси серед студентської молоді, рекламістів. Утім жодна робота не мала належного обґрунтування. Нещодавно спілкувалася з киянами, котрі розробляли бренд для Донецька. Це дуже оригінальне зображення: троянди й вугілля переплетені в вишивці. Я не впевнена, що хтось придумає щось подібне. Адже бренд – це не просто картинка. Це має бути таке зображення, яке, скажімо, на одязі, захотіли носити всі – від школяра до пенсіонера. І носили б це з гордістю.
Марина Волошенко, PR-директор ТОВ "Пресс-інформ", депутат Черкаської міської ради, член команди Сергія Одарича.
Тривалий час очолювала відділ комунікацій та зв’язків з громадськістю Черкаського міськвиконкому.
Коментарі
Пы.сы. Оксана молодец!!!
І "Прочерку". То мені не зрозуміло, це блог Марини, чи кореспондент за неї старається? Чому вона дякує за інтерв'ю?
А якщо говорити про бренд Черкасс "шахова дошка", це якось вже зі східним відхилом. Брендом Черкас повинна бути козацька тематика.
а ідея про шахи може десь і цікава, але лише в теорії. І нагадує "Нью Васюки")))
Стрічка RSS коментарів цього запису