Щоб уникнути подібних непорозумінь хочу пояснити читачам законодавчу базу того, як пригнати авто для передачі нашим захисникам. Допис пишу виходячи з власного досвіду ввезення в Україну трьох пікапів із США та передачі їх в/ч.
-Автомобіль (бус, пікап) є підакцизним товаром, на який при ввезені нараховується ПДВ, митний збір і таке інше. Сума митних платежів може бути більшою за вартість самої автівки.
-Правом спрощеного розмитнення гуманітарної допомоги (ввезення без сплати будь-яких митних платежів) законодавець наділив Благодійні фонди і ГО, які мають відповідний код.
- БФ і ГО мають право виступати як ОТРИМУВАЧАМИ гуманітарної допомоги від ДОНОРІВ, так і БЛАГОДІЙНИКАМИ (надавачами) гуманітарної допомоги. При цьому законодавець наділив їх правом змінювати кінцевого отримувача гум допомоги.
Те, що законодавець заклав таку схему розмитнення при якій відомості про донора стираються і наділив БФ І ГО правом змінювати або обирати кінцевого отримувача - на мою особисту думку – це не зовсім справедливо по відношенню до того за чиї кошти придбавається гуманітарна допомога і кому. Поняття "цільової" гуманітарної допомоги зникає.
Але таке Законодавство і в його основу закладено можливість "пропіаритись" для непричетних, а про "причетних" стерти інформацію або промовчати.
Механізм безмитного ввезення автівок для ЗСУ працює. БФ і ГО можуть без розмитнення ввезти в Україну автівки як для потреб ЗСУ (для передачі в/ч) так і для передачі громадянам України (учасникам бойових дій).
Олег Караван, підприємець
*допис з "ФБ"
*як реакція на резонансну публікацію: На Черкащині звітують, що «купили» автомобіль для ЗСУ, але дівчина з Норвегії каже, що купила вона
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису