Політична криза в Україні переросла із протистояння влади й опозиції у боротьбу бандугруповань із народом. Озброєні, у формі, без форми, спеціально призначені і «спеціально позначені» ці угруповання донедавна забезпечували владі можливість показувати силу і вести торги про свою «законність». Тепер це роблять ще й російські війська.

Але українським громадянам очевидно, що йдеться про боротьбу знахабнілої до нестями олігархічної кліки із людьми, яким уже просто нема що втрачати. За іронією долі, це менш зрозуміло історично волелюбним, але затурканим і бідним тепер жителям нашого сходу і півдня. Тамтешні самодури «годують» їх російською мовою, залякують «западенцями», зомбують втручанням Америки і Європи. Закликають прийти російські війська.

Ті ж таки (а також іноземні) структури починають педалювати в Україні тему «федералізації». Щоб аудиторія зрозуміла чіткіше, відразу зазначу, що федералізація – це російський «План Б».

«План А» полягав у створенні в Україні держави, аналогічної Росії. Держави поліцейської, з незмінною владою і «обраними людьми». Держави, яка б трималася на страху перед тероризмом і де б люди молилися на владу. «Плану А» колишній «український гарант» до останнього тримається ще й тому, що це – спроба російських політиків довести ефективність власної управлінської моделі.

Адже остаточна перемога народу в Україні посіє сумнів у величності режиму в Росії. А цього вона собі не може дозволити. Тому не дозволяє і Януковичу, хоча він, здається, вже й сам розуміє, що став маріонеткою.

Федералізація ж розглядається його оточенням і російськими політтехнологами, як можливість урвати хоча б шмат української землі. Іншими словами, заклики проросійських сил відколоти східні і південні регіони – це спроба встановити феодальний лад якщо не в усій Україні, то принаймні в її частині.

Феодальний лад передбачає повернення у вертикальне суспільство середини ХІХ ст. Людям буде представлений їхній цар. Навколо нього буде зібрано свиту «обраних». Йому ж служитимуть вірнопіддані дружинники, судді і губернатори. Збирачі данини старатимуться вгодити «государю». Інтелектуали писатимуть йому дифірамби і нахвалюватимуть за правильну культурну й освітню політику. Кухарі вправлятимуться в галушкознавстві.

За свято вважатимуться «вибори», коли людям дозволять нарядитися і роздаватимуть імпортні речі й солодощі. Усміхнені й задоволені, вони грітимуться на травневому сонечку і вітатимуть мілітарі-паради, на які рум’яні від своєї значимості солдати виїжджатимуть на останніх «новинках техніки», – щоб усі бачили, що може бути використане проти тих, хто засумнівається у правильності використання «єдиного язика» і «єдиної вєри».

Еліта такого феодального суспільства, як і 160 років тому, буде клясти Захід, виступаючи перед народом на запланованих мітингах. Самі ж зі своїми сім’ями житимуть за новітніми технологіями, всіляко намагатимуться наслідувати західну модернізацію, відпочиватимуть за кордоном. Ах, і ще – глузуватимуть один з одного, якщо це буде угодно царю. І навіть витрачатимуть кошти на гумор веселих і кмітливих, дужих і спортивних, аби підтримати престиж свого феодального наділу.

Феодалізацію України планували ще «законами» 16 січня 2014 року. Але організатори «шістнадцятисічневого державного перевороту» прорахувалися, коли надто повірили в російську говорильню про однаково пасивну ментальність росіян та українців. Поліцейську феодальну державу за допомогою Партії регіонів установити не вдалося.

Я розумію, що своєю статтею ображаю чиюсь політичну позицію, а може й фанатичну віру, але, бачить Бог, не маю наміру зробити зле людській гідності. Мені просто важко уявити «новий порядок» на сході та півдні України, де люди житимуть за диктаторськими законами, ходитимуть мовчазними кріпаками на роботу, а захисту вимолюватимуть у пана й тільки од відчаю – у Отця-вседержителя.

І ще: я не маю ні краплини ілюзій стосовно всіх політиків, які були при владі весь період незалежності України. Я не вірю вчорашній опозиції. Принаймні в те, що вона, без пильного народного контролю, зможе провести кардинальні реформи, ставши при владі. Усунути диктатора – ще не означає не спокуситися на принади системи, створеної ним.

Тільки громадянська свідомість здатна згуртувати країну: «західняка» і «східняка», україномовного та іншомовного, «роботягу» і «посадовця». Тільки громадянське суспільство здатне протистояти узурпаторам і окупантам. Тільки горизонтальне громадянське суспільство здатне формувати і контролювати владу, вимагати від неї демократичних і дієвих законів, соціально спрямованих й економічно успішних реформ.

Інакше «зимове повстання» 2013-2014 років історики знову нарікатимуть половинчастим і провальним. А нам ще відповідати й відповідати на зовнішні виклики.

Сергій Шамара, історик, громадський діяч Черкас

*ексклюзивний коментар «Прочерку»

реклама

Коментарі  

 
-10 #19 C Миколаєнко 20.03.2014 07:12
Ви даремно боїтеся федералізаціі.Все більш менш успішні країни Федералізованим и. Хто в уряді України є представник Черкас? На цьому сайті наведені прізвища дев'яти вихідців з Черкас які працюють у раді федерації России.У Вас буде все своє: головний по ОДА, райадміністраці ям, МВС, СБУ, а головне БЮДЖЕТ.Ви що не домовитеся між собою ?ЦЕНТР УКРАЇНИ це зерно, м'ясо, молоко.Зможете торгувати безпосередньо без квот і багато іншого як самі вирішите.І ще:нинішній уряд УКРАЇНИ розглядає це питання.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-16 #18 стійкий націоналіст 17.03.2014 08:54
нехай живе
ЧЕГІРІНСКАЯ РЕСПУБЛІКА
     СЛАВА БОГДАНУ
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+13 #17 Солидарность 16.03.2014 17:13
...... Еліта такого феодального суспільства, як і 160 років тому, буде клясти Захід, виступаючи перед народом на запланованих мітингах. Самі ж зі своїми сім’ями житимуть за новітніми технологіями, всіляко намагатимуться наслідувати західну модернізацію, відпочиватимуть за кордоном. .....

Тем временем великий разоблачитель современных украинских фашистов - российский журналист и телеведущий Дмитрий Киселёв отдыхает со своей семьёй в ненависном гейропейском Амстердаме.
Фото здесь:
http://www.istpravda.com.ua/columns/2014/03/6/141785/
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-13 #16 стійкий націоналіст 14.03.2014 12:10
я не хочу жити разом нi с западенцями нi зi cхiдняками
Я ЦЕНТРАЛЬНОУКРАЇ НЕЦЬ I ПИШАЮСЬ ЦИМ
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+14 #15 Нестор Іванович 11.03.2014 09:31
Шамара в концептуальних речах звісно правий. Ну як можна назвати в.о. президента, в якого окупанти встановлюють свої порядки, а він навіть до своїх героїв вояків у Крим не навідався? Або як відноситися до того ж Турчинова і Яценюка, у яких правоохоронні органи ніяк не протидіють б...там, що посягають на суверенітет і територіальну цілісність держави в східних областях України. На який ляд нам тоді силові міністи? Або як вам те, що за посаду голови Черкаської ОДА влаштували торги (на цей раз відмітився інший діяч Кличко). Ще душі вбитих за свободу не відлетіли на небо, а вони вже ганебно торгують їхньою пам'ятью. Ще кілька місяців такого керівництва і новоявлених керманичів гнатимуть із ще більшою ганьбою ніж янучарів.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-17 #14 стійкий націоналіст 11.03.2014 08:19
якщо федералізація то сіоністи-олігархи
не зможуть управляти округами так як
там є своя еліта і з неї людям простіше
запитати ніж з того ж Коломойського який громадянин Ізраеля
 i живе Женеві
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-18 #13 стійкий націоналіст 11.03.2014 07:44
геть CIОНICТIВ
федерації:
-сполучені штати америки
-великобританія
-фератівная германію
-швейцарія
тощо .....
тільки у кожного своя
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+16 #12 барон мюнхгаузен 10.03.2014 16:38
......рализация не нужна. молодец шамара
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
+23 #11 БТР 10.03.2014 08:36
Люди, акснитесь! Какая федерализация?
Может, ещё и под эгидой "Украинского выбора"?
Понимаю, что испугались российской интервенции. Теперь вон на всех форумах готовы ввести русский язык, дабы уступить... Сейчас кричите о членах федерации. Завтра в каждом уголке страны будут свои национальные герои: к тому же не о разнице между Донбассом и Галичиной говорю, а о провинциальном подходе возвышения "своих крутых". На чём вы собираетесь крепить страну? Вам предлагают развалить её. А вы даже не способны задуматься по-державницки.

Почему никого не удивляет, что о т.н. "федерализации" постоянно говорит Германия и Россия? У них ведь такой опыт делить Польши и Украины, начинать мировые войны...

Ребята, акснитесь!

P.S. Я отличаю "родной язык" и "государственный язык" национального государства
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-10 #10 5 копійок 09.03.2014 19:27
Все нормально, просто настала черга України стати чиїмось бонусом в глобальній світовій грі. Сильні світу цього нас довго до цього готували: економічно зруйнували, ідеологічно і світоглядно розчленували суспільство, зробивши нас ворогом один одного, взяли під контроль фінансову систему та й нашу свідомість. Вони замовляли, а наші політики це з зиском для себе робили. І не треба зараз широко розкривати очі: шо ж такоє, как же ж так? За 24 роки ніхто державу і не збирався будувати! Коли будують дім то скликають сусідів на толоку, а не ганяються за ними з голоблею. Переконаний, все що сталося - на совісті виключно наших політиків і не треба пальцем тикати на Європу, США чи Росію !!! Як не гірко усвідомлювати, але на сьогодні виходить, що лише федералізація держави може стати реальним механізмом її збереження і відродження. І то при умові, що ми нарешті наберемося ума-разуму і перейдемо від войовничої до прагматичної політики.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100