Уряд затвердив та вніс до Верховної ради нову версію законопроєкту про проходження військової служби, зміну правил мобілізації та військового обліку. Нагадаємо, що перший законопроєкт було відкликано майже три тижні тому через критику з боку нардепів, оборонного комітету та омбудсмена. Що тепер пропонує Кабмін, розібралося «Слово і діло».
Зниження мобілізаційного віку та скасування строкової служби
Як і в попередній версії, уряд пропонує знизити мобілізаційний вік з 27 до 25 років.
Замість строкової служби Кабмін пропонує запровадити базову військову службу для громадян віком від 18 до 24 років. Для чоловіків вона буде обов'язковою, для жінок – добровільною. Буде можливість обирати рік проходження служби, у мирний час вона триватиме до 5 місяців, під час воєнного стану – до 3 місяців.
Крім цього, у вищих навчальних закладах хочуть проводити базову загальновійськову підготовку (це буде окрема навчальна дисципліна) для здобуття громадянами військово-облікової спеціальності, навичок та умінь, необхідних для захисту країни. Для чоловіків вона також буде обов'язковою, для жінок – добровільною.
Для проведення базової загальновійськової підготовки залучатимуть громадські організації та об'єднання, зокрема об'єднання ветеранів війни.
Від такої підготовки буде звільнено громадян, які: визнані непридатними до військової служби, вже пройшли службу в інших країнах або в Україні.
Вручення повісток та електронний кабінет призовника
У законопроєкті йдеться про те, що військовозобов'язані протягом 60 днів з дати початку мобілізації зобов'язані уточнити свої дані через ТЦК, Центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника.
У разі отримання повістки громадянин повинен з'явитися до ТЦК у зазначений термін. У повістці повинні бути такі дані: ПІБ та дата народження; назва ТЦК; мета виклику, а також місце день та час явки; підпис (електронний цифровий) посадової особи, яка видала повістку; реєстраційний номер; інформація про наслідки неявки до ТЦК.
Повістка може надсилатися через електронний кабінет призовника. Днем вручення повістки про виклик до ТЦК вважається її вручення під розписку або день отримання військкоматом повідомлення про її доставку до електронного кабінету.
Поважні причини для неявки до ТЦК (про причину потрібно повідомити протягом трьох днів від визначених на повістці дати та часу прибуття):
До речі, у період проведення мобілізації громадяни віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті з нього, повинні мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК або поліцейського.
Обмеження для ухилянтів
Якщо під час мобілізації військовозобов'язаний чи резервіст не виконав своїх обов'язків, а поліція не може його затримати та доставити до ТЦК, керівник ТЦК протягом 5 днів надсилає громадянину в електронній формі вимогу.
Якщо протягом 10 днів з дня отримання вимоги громадянин не прийшов, ТЦК може звернутися до суду щодо:
Право на відстрочку під час мобілізації
В урядовому законопроєкті йдеться про те, що мобілізації не підлягають:
Крім того, протягом двох років не можна буде призивати військових, які проходили службу під час воєнного стану та були звільнені у запас у зв'язку із закінченням терміну служби. Також не призиватимуть військовозобов'язаних після звільнення з полону.
Бронювання військовозобов'язаних
Згідно із законопроєктом, бронюванню підлягатимуть військовозобов'язані, які працюють або проходять службу:
Демобілізація
Під час воєнного стану військові можуть звільнитися зі служби:
У законопроєкті також пропонується демобілізація за бажанням після 36 місяців безперервної служби під час дії воєнного стану. Але звільнення з цієї підстави «здійснюється у строки, визначені рішенням Ставки Верховного Головнокомандувача». Крім того, звільнення здійснюється протягом місяця з дня подання рапорту військовим.
Для українців за кордоном
Кабмін пропонує, щоб консульська допомога у закордонних дипустановах України під час воєнного стану надавалася чоловікам віком від 18 до 60 років лише за наявності військово-облікових документів.
Виняток лише для оформлення посвідчення особи на повернення в Україну, допомоги дітям, якщо другий з батьків іноземець, при оформленні арешту та допомоги особам під арештом.
Також лише за наявності військово-облікових документів військовозобов'язаним чоловікам за кордоном оформлятимуть паспорт громадянина України та закордонний паспорт.
Що ще пропонує Кабмін у законопроєкті
Уряд пропонує під час мобілізації призивати за бажанням засуджених осіб, які звільнені від відбування покарання із випробуванням. Це не стосується засуджених за злочини проти національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 402–406, 4018–41 1, 426–433, 437–442 Кримінального кодексу України.
У законопроєкті також йдеться, що жінки, придатні до військової служби та які отримали медичну чи фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік.
Жінки, які мають спеціальність, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на облік за бажанням.
Жінки, які перебувають на обліку, можуть бути призвані на службу або залучені до оборонних робіт у воєнний час у добровільному порядку.
реклама