За прогнозом, до 20 лютого умов для істотного збільшення снігозапасів в області немає, наголошує начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
У 3-й декаді лютого прогнозують активізацію атлантичних циклонів, що принесуть на Черкащину більш тепле атлантичне повітря та різноманітні опади.
Разом із цим така активізація може зумовити дещо раніший від кліматичних строків прихід весни.
Як відомо, прихід весни пов’язується зі стійким переходом середньодобової температури повітря через 0° в бік її підвищення. Саме на такий перехід в цьому році можна розраховувати наприкінці лютого. Однак, за кліматичними даними, ранні весни на Черкащині характерні поверненням холодів.
Станом на сьогодні незначна кількість снігу лежить на сухому, слабозцементованому ґрунті, тому за усіх можливих погодних сценаріїв у період сніготанення вода добре вбиратиметься ґрунтом та буде поступово поповнювати вологозапаси.
У той же час, попереду – ще один зимовий місяць і характер погоди може змінюватися, тому робити передчасні висновки не варто, переконаний Віталій Постригань. Адже, за багаторічними даними метеоспостережень, навіть опади кінця березня можуть спричинити катастрофічні наслідки на водних об’єктах, як це було в 1980 році в Умані, коли був зруйнований Софіївський парк.
Також Віталій Постригань наголошує, що 14 гідрологічних постів та 8 метеостанцій області готові до роботи у період водопілля. Гідрометричні пристрої – в робочому стані, всі підрозділи забезпечені надійним зв’язком, з фахівцями проведено відповідні тренування на випадок ускладнення гідрологічної ситуації.
Гідрометеорологічні передумови та можливі сценарії проходження цьогорічного водопілля в області
Головними чинниками, які формують водопілля, є: снігозапаси, зволоження та промерзання ґрунту, товщина льоду на водних об’єктах, інтенсивність та тривалість сніготанення навесні.
Виражене водопілля на Черкащині спостерігається в роки, коли перелічені фактори співпадають.
Традиційно на Черкащині повінь проходить в 2 етапи: 1-ий – на малих і середніх річках – в березні-першій половині квітня та 2-ий – по каскаду дніпровських водосховищ – в квітні-червні.
Січень 2015 року характеризувався дуже нестабільним температурним режимом з періодами різких похолодань та тривалих відлиг. Така погода заважала снігонакопиченню і зараз в області висота снігу – від 3 до 12 см при нормі 7 см.
Окрім цього, на території Білорусі, яка є основною площею водозбору Дніпра, залягає до 10 см снігу, що значно менше норми на цей час.
Враховуючи значний недобір опадів з осені, ґрунт під снігом слабкозволожений та з незначною цементацією.
Станом на сьогоднішній ранок середня глибина промерзання ґрунту по області складає від 5 до 11 см при нормі на цю дату 30-40 см, а в Канівському районі, де найбільша висота снігу, – промерзання мінімальне.
Минулорічна осінь видалася зі значним недобором опадів, тому зволоження метрового шару ґрунту було недостатнім і становило в північній частині області 30-80 мм при нормі 100-130 та 130-160 мм в південно-західній частині. За експертними оцінками, у грудні і першій половині січня зимова вологість ґрунту могла збільшитися на 30-40 мм.
Унаслідок температурних коливань впродовж зими на Канівському та Кременчуцькому водосховищах льодові утворення – нестійкі та незначні. Суцільний льодостав на сьогоднішній ранок спостерігається лише в межах гідропостів Канів біля Тарасової Гори та в с. Рацево Чигиринського району.
Поточна водність більшості річок близька та дещо нижча за норму.
Так, до позначок заплави залишається: р. Золотоношка – 80 см, р. Рось, р. Супій –1,5 м, р. Вільшанка – 2 м.
Водосховища дніпровського каскаду на сьогодні мають близько 7 км³ вільного об’єму, в районі гідропосту Черкаси до повного наповнення водосховища є 2 м 30 см.
реклама
Коментарі
Цитую Гека Чепе:
Стрічка RSS коментарів цього запису