Гарячі номера телефонів

Цей агресивний шкідник здатний оселятися на живих, зазвичай ослаблених деревах, що неминуче призводить до їх загибелі. З метою недопущення розповсюдження на території Черкаської області карантинного організму – ясенева смарагдова златка – фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області розповідають про ознаки наявності шкідника, способи його поширення та заходи боротьби.

zlatka_smaragd

Шкідник-прибулець з інших країв

Ясенева смарагдова златка (Agrilus planipennis Fairmaire) – вкрай небезпечний шкідник ясена, горіха. Також пошкоджує листяні породи дерев:  тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу, ліщину.  На відміну від більшості інших стовбурових шкідників ясенева смарагдова златка (ЯСВЗ) здатна нападати на абсолютно здорові дерева. Пошкоджені шкідником дерева зазвичай усихають протягом двох-трьох років.

Зоною природного поширення ясеневої смарагдової вузькотілої златки є листяні та змішані ліси Корейського півострова, північно-східного і центрального Китаю, Японії, Тайваню, крайнього сходу Монголії, а також Далекого Сходу Росії (Приморський край). При цьому, на відміну від зони природного поширення, в зонах інвазії златка скрізь завдає величезної шкоди ясеневим насадженням і природним лісам.

На сьогодні шкідника виявлено і в Україні – на північному сході Луганщини і в Харківській області.

Розповсюджується златка за допомогою транспортних засобів із вантажним, посадковим матеріалом, дерев’яним пакувальним матеріалом і дровами.

Зовнішній вигляд і поширення ясеневої смарагдової златки

Жуки мають смарагдово-зелене, із золотавим, бронзовим або фіолетовим блиском забарвлення. Їхня довжина варіюється від 7,5 до 15 мм.

Літ жуків може тривати з середини травня до серпня. Жуки живляться листям у кронах дерев. У сонячну теплу погоду вони активні з 6-ї до 20-ї години, в пошуках кормової рослини можуть перелітати на відстань від 1 км до 20 км. У погану погоду і вночі жуки можуть ховатися в листі та тріщинах кори.

Самці живуть близько 2 тижнів, самки – до 3 тижнів. Самки відкладають яйця поодинці (всього до 70-90 шт.) на поверхню і у тріщини кори стовбурів та нижньої частини головних гілок. Період яйцекладки триває з початку червня до кінця липня. Через 7-10 днів виходять личинки, вони забурюються в кору і досягають лубу, яким харчуються протягом літа. Личинкові ходи дуже вигнуті, забиті буровим борошном, розширюються зі зростанням личинки, довжина якої може досягати 26-32 мм.

Зимують личинки різного віку в товщі кори або в поверхневих шарах деревини у спеціально підготовлених колисочках. Глибина колисочки сягає 3 мм, довжина та ширина – 16 і 3,5 мм відповідно. Личинки витримують температуру повітря взимку до 300С морозу.  Навесні після початку сокоруху дерев (перехід температури повітря через +50С) личинки відновлюють розвиток. Заляльковування відбувається в кінці квітня – травні, іноді пізніше. Молоді жуки протягом 1-2 тижнів прогризають вихідний канал – льотний отвір, і розпочинається їхній літ.

Зазвичай жуки нападають на дерева, що стоять відкрито, особливо на узліссях, але можуть заселяти і дерева у глибині лісу. Пошкоджені дерева мають розріджену крону, уздовж старих ходів з’являються здуття та тріщини, що призводить до їх загибелі. На території України златка може активно розмножуватися при середній температурі +19°С і зимувати при -30°С. При активному розмноженні за 6-7 років комаха починає завдавати серйозної шкоди насадженням, при середній кількості вилітних ходів 1-2,4 отвори на дм2 протягом 2-3 сезонів може зникнути від 35 до 100% уражених дерев.

zlatka_smaragd2

Як виявити шкідника

Для успішної та ефективної боротьби з  ясеневою смарагдовою златкою дуже важливе її раннє виявлення. У перший рік заселення діагностувати наявність ЯСВЗ доволі важко. Першими ознаками заселення можуть бути «розкльови» кори птахами та наявність личинкових ходів під корою.

Другий рік заселення – характерні D-подібні отвори на стовбурах і гілках з’являються в наступний рік після заселення дерев златкою. Заселені дерева зазвичай мають зріджену крону, дехромоване листя, на гілках і тонких стовбурцях наявні здуття, тріщини та некрози. Розвиваються вторинні пагони вздовж стовбура та в окоренковій частині стовбурів.

Третій рік заселення – крони суттєво зріджені, помітні відмирання багатьох гілок і численні льотні отвори у формі букви D на стовбурі та гілках.

Заходи профілактики та боротьби зі златкою

Якщо виявлення шкідника відбувається на стадії його первинного вселення, коли рівень зараження ще невисокий, то значно збільшується ймовірність його швидкого знищення з використанням менш дороговартісних заходів боротьби.

Обмежать розповсюдження златки також профілактичні заходи. А саме:

- визначення меж заселення насаджень шкідником;

- встановлення нагляду за її подальшим розвитком, зокрема з використанням феромонних пасток Ліндгрена. Пастки потрібно вивішувати (1 пастка на 5 га насаджень) в сонячних місцях по краю деревостою перед очікуваним терміном льоту;

- для виявлення ходів личинок златки необхідно видаляти кору з живих дерев;

- своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням;

- тимчасове обмеження масштабних посадок ясена;

- створення оптимально зімкнутих насаджень. Приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки  і лялечки златки під час зимівлі.

Одним із головних інструментів у вирішенні проблеми рекомендується посилення і гармонізація заходів фітосанітарного контролю, навчання і підвищення обізнаності фахівців.

На місцевому рівні для своєчасного виявлення і недопущення поширення шкідника слід об`єднати зусилля спеціалістів управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області зі спеціалістами лісового господарства у впровадженні профілактичних заходів.

Пресслужба Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
+1 #1 Сидоров. 11.05.2022 23:58
А чим бризкати дерева? Якою хімією. Чи хімія їх не бере?
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат
bigmir)net TOP 100