Проблема метгемоглобінемії, яка є наслідком вживання забрудненої нітратами питної води та продуктів рослинництва за своїми масштабами та наслідками вийшла на глобальний рівень.
Вона полягає в тотальному забруднені нітратами біосфери, що призводить до негативного впливу їх на організм людини, особливо дітей раннього віку, погіршенні якості рослинних сільськогосподарських продуктів та питної води призначеної для споживання людиною.
Це обумовлено, насамперед, неможливістю досягнення екологічного оптимуму при використанні у рослинництві інтенсивних технологій (застосування в значних кількостях доступних азотовмісних мінеральних добрив), а також скид побутових стічних вод від індивідуальних та колективних будівель у всмоктуючі вигрібні ями і як, наслідок це призводить до забруднення питної води.
Державною установою «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (далі Центр) здійснюється методична робота з охорони здоров’я населення від негативного впливу нітратів. В першу чергу це стосується дітей до трьох років та вагітних жінок, а в подальшому і дітей до 6 років.
Центром у 2021 році на визначення нітратів досліджено 70672 проби харчових продуктів (овочі та фрукти, продовольча сировина), питної води централізованих та децентралізованих джерел водопостачання, з яких 5061 – харчових продуктів, 3793 – питної води децентралізованих та 1018 – питної води централізованих джерел водопостачання. В продуктах харчування в 0,5% проб виявлений вміст нітратів вище максимально допустимих. В питній воді централізованих джерел концентрація нітратів у 4%, а децентралізованих джерел – 49% проб перевищувала встановлені нормативи.
Центр в плані моніторингу досліджує тільки колодязі громадського користування. Обов’язково вода досліджується в колодязях, де проживають діти до трьох років.
Найбільш забруднена вода децентралізованих джерел водопостачання в Маньківській – 64,9%, Жашківській – 56%, Монастирищенській – 50%, Тальнівській – 43,4%, Лисянській – 39,4%, Корсунь-Шевченківській – 36,5% територіальних громадах.
Необхідно зазначити, що в окремих децентралізованих джерелах водопостачання (шахтні та трубні колодязі) концентрація нітратів в питній воді перевищувала гранично-допустиму до 10 разів і становила до 550 мг/дм3, .
Встановлено, що основним джерелом надходження нітратів в організм людини є питна вода децентралізованих джерел водопостачання (графік 1).
В Україні мали місце летальні випадки серед дітей раннього віку, які знаходилися на штучному вигодовуванні, а молочні суміші готувалися на колодязній питній воді. Ймовірно, токсичною речовиною, якою труїлися діти, могла бути питна вода, забруднена нітратами.
Відповідно до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» допустима концентрація нітратів в питній воді становить 50 мг/дм3. Допустима добова доза (ДДД) нітратів для дорослої людини встановлена на рівні 5 мг/кг/добу, а для дітей раннього віку відповідно 2,5 мг/кг/добу.
Встановлено, що нітрати швидко окислюють гемоглобін в метгемоглобін, викликаючи циркуляторну та тканинну гіпоксію, блокують ферментні системи клітин, що призводить до порушення окислювального фосфорилювання.
В нормі в організмі людини в крові є 1-2% метгемоглобіну. Якщо ця величина перевищує 10% - спостерігаються клінічні прояви гіпоксії, 30-40% - викликають аноксію.
До недавнього часу нітратну метгемоглобінемію вважали властивою дітям грудного віку, що знаходяться на штучному вигодовуванні молочними сумішами, приготовленими на питній воді із наднормованою концентрацією нітратів.
Відомі випадки метгемоглобінемії у дітей на відповідних територіях. Тому водно-нітратну метгемоглобінемію можна віднести до ендемічних захворювань, що виникають у населення конкретної місцевості і обумовлені відповідними геохімічними особливостями.
Встановлено, що нітратна метгемоглобінемія може виникати не лише у дітей, а й у вагітних жінок, а також хворих на виразкову хворобу шлунку та злоякісні пухлини. Ця обставина вказує, що значну роль у розвитку нітратної метгемоглобінемії мають різні додаткові фактори, зокрема ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів, супутні патологічні стани.
Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» проводить моніторинг води за концентрацією нітратів в джерелах водопостачання, особливо у воді яку використовують у харчуванні дітей та вагітних жінок.
Слід зазначити, що в регіонах України, де рашисти розбомбили централізовані джерела водопостачання люди вимушені використовувати децентралізовані джерела водопостачання (криниці), вода в яких більше, як у 50% забруднена нітратами. Ситуація ускладнюється тим, що немає альтернативного джерела водопостачання і немає можливості визначити концентрацію нітратів.
Звертаємо увагу, що нітрат-іон немає ні запаху, ні кольору. За органолептичними показниками нітрат-іон визначити неможливо.
Існує незаперечна потреба в забезпеченні водою гарантованої якості, за концентрацією нітратів, не лише дітей раннього віку, а й дітей віком до 6 років та вагітних жінок.
Центр проводить дослідження концентрації нітратів у воді, вмісту їх в ягодах, фруктах, овочах на платній основі. З розцінками можна ознайомитися на САЙТІ.
реклама