– Тут я вдома, хоч і маю швейцарський паспорт. Ми вже більше українці, ніж швейцарці, – каже про себе та свою сім’ю Моріц Штамм.
Про швейцарського фермера із Тальнівщини розповідають «Вісті Черкащини».
Чоловік розпочав сільськогосподарську діяльність в Україні ще у 2007 році, інвестував в агробізнес. Спочатку на Маньківщині, а 4 роки тому почав орендувати землі і на Тальнівщині – в Онопріївці. Нині в обробітку має близько 1 тис. га земель. СТОВ «Онопріївське» засіває поля 4-ма культурами: кукурудзою, соняшником, ріпаком та пшеницею.
Цьогорічна посівна, у розпалі повномасштабної війни, без перебільшення є екстремальною. Одна річ, коли сієш за планом і працюєш у полі спокійно, інша – коли маєш робити все у стані невизначеності, не знаєш, що може статися в наступний момент. Але, як пояснює Штамм, він трудиться у полі нарівні зі своїми працівниками, нині вносять міндобрива. Чоловік каже, коли почалася війна, більше переймався тим, аби люди мали можливість заробити на прожиття, і в таких складних умовах – тим паче. Варто зазначити, на підприємстві Моріца працюють щонайменше 14 жителів Тальнівщини.
– Я ніколи не міг подумати, що почнеться війна, що буде така ситуація. Хоча видання у Швейцарії ще до початку цієї війни писали, що вона може мати місце, – каже Штамм. – Моя дружина з дітьми літала у Швейцарію за кілька днів до війни. Як ми знаємо, потім літаки перестали виконувати рейси. Перший час у мене був шок, адже було незрозуміло, що може статися. Знав, що відбувається на Донеччині, думав, що не просунеться далі. Водночас бачив, що виникають проблеми з продуктами, пальним, що заблоковані порти, зокрема і в Одесі. Я не розумів, як можна все покинути і втікати, для мене це неприпустимо. Маю інше переконання: треба сплачувати податки, підтримувати економіку країни, виплачувати вчасно кошти пайовикам. І тому, скільки можна буде, ми будемо працювати.
Пан Штамм переконаний, що повинен бути тут, поруч з людьми, за яких відповідає:
– В хороші часи ми працювали разом, і зараз теж повинні триматися гурту. У такі часи не потрібно перейматися за свої гроші, про те, як краще і вигідніше продати зерно. Думати треба про людей, про те, як зробити так, щоб їм було краще. Наприклад, з початком війни ми доправили 3 машини пшениці до столиці (на борошно), переживали, щоб людям було що їсти. Також по мішку борошна отримала кожна сім’я в Онопріївці, аби люди не хвилювалися і мали мінімальний запас, з чого приготувати їжу. У селі також відремонтували млин, щоб можна було робити борошно. Зараз його можна включати – буде працювати. Допомагали фінансово у Звенигородку, на Маньківщині. 150 тис. доларів передали як фіндопомогу військовим, які боронять країну на Сході. У Тальне передали автівку. Допомагав з 2-ма машинами зі Швейцарії, які доправили у Черкаси військовим, а також з придбанням запчастин. З-за кордону доставляли гуманітарну допомогу в Україну. Відверто кажучи, робити це нелегко, адже є деякі проблеми з розмитненням. Окрім цього, перерахував кошти на благодійний рахунок, створений у Тальнівській громаді (у розрахунку 100 грн з гектара), скільки точно, вже й не пригадаю.
І це, варто додати, лише частина з того, що Моріц Штамм зміг зробити задля нашої спільної мети – Перемоги над ворогом. Звісно, кожен ресурс має властивість закінчуватися, його треба поповнювати. Однак Моріц розповідає, розглядатиме навіть, якщо, звісно, виникне гостра потреба, можливість кредитування у Швейцарії, та з України не їхатиме. Сільгоспвиробник каже, глибоко вражений стійкістю українських бійців, тим, з яким запалом вони виборюють кожен клаптик рідної землі.
Ольга Осіяненко
реклама