У весняно-літній період зростає кількість місць стихійної торгівлі продуктами харчування. Громадяни не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити власному здоров’ю, якщо харчуватися продуктами, закупленими на стихійних ринках. Але ж нічого невідомо про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувалися.
На території Черкаської області почастішали випадки незаконного продажу риби та рибопродуктів на стихійних ринках і у невстановлених місцях. Чому не рекомендовано купувати рибу «з рук», пояснюють фахівці управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Черкаській області.
Насамперед риба, придбана на стихійному ринку, несе потенційну небезпеку для здоров’я, а інколи і життя споживача, оскільки така риба не проходить належної ветеринарно-санітарної перевірки представниками Держпродспоживслужби регіону.
По-друге, купуючи рибу на стихійних ринках без документів, невідомого походження та невстановленої якості (як правило, незаконний вилов), покупці підтримують браконьєрів, і тим самим, стимулюють їх до нових правопорушень.
По-третє, неорганізовану торгівлю ніхто не контролює. Якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють. Продукти, які безконтрольно реалізуються, не проходять лабораторний контроль, відсутні документи, які свідчать про їхню безпеку і якість. Також часто продавці не проходять обов’язкові профілактичні медичні огляди (відсутні особові медичні книжки) та не мають можливості дотримуватися правил особистої гігієни (торгують із брудними руками, бо помити їх ніде).
Купуючи продукцію без відповідних документів у місцях реалізації, покупець наражає себе на небезпеку, зокрема, отруєння, інфекційні та паразитарні захворювання, а також смертельну хворобу – ботулізм.
З огляду на зазначене вище продавці мають право продавати рибу лише за умови підтвердження її придатності (за результатами досліджень державної акредитованої лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, яка знаходиться на продовольчому ринку). У громадян, які збувають рибу, також повинні бути документи, що свідчать про законність її придбання (товарно-транспортна накладна, у якій зазначено, де придбано рибу), та результати лабораторних досліджень риби, що реалізується.
Як правильно вибрати свіжу рибу
У разі купівлі риби передусім зверніть увагу на її активність: здорова риба активна і не плаває боком.
Огляньте очі риби: у свіжої вони прозорі та опуклі, а не білі, мутні, не западають усередину.
Підніміть край зябрової пластинки - усередині зябра мають бути яскраво-рожевого або яскраво-червоного кольору. Пластини зябер не повинні злипатися, а луска свіжої риби – волога. Якщо ж вона суха, ламка, з тріщинами – риба довго лежала без води, а значить – несвіжа.
Шкіра якісної риби – без пошкоджень, із природним блиском і кольором (не бліда). Якщо шкіра змінила забарвлення, стала тьмяною і липне до рук – цю рибу краще не купувати.
Понюхайте вибрану вами тушку – у свіжої риби майже немає запаху. Трохи сильніше він відчувається, якщо підняти зяброву кришку. У будь-якому разі, навіть під зябрами він не має бути неприємним, кислим, тухлим чи віддавати гнилизною.
Якщо купуєте живу рибу не з акваріума супермаркета, а на ринку, поцікавтеся у продавця якісним посвідченням. Пам’ятайте, що живу рибу мають продати у день вилову.
Якщо у вас виникли питання щодо якості та безпечності придбаної риби та рибопродуктів, звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області за телефоном: (0472) 63-05-27 або електронною адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду .
Пресслужба Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису