З-за керма автівки — на ровер. У Черкасах збільшилася кількість охочих придбати велосипед на 30-40 %, розповів Суспільному адміністратор веломагазину Роман Велько. Усе через ситуацію з пальним.
Від початку березня фельдшер швидкої Сергій Тригуб їздить на чергування велосипедом.
"Виїжджаю на роботу зарані – хвилин за 40-45. Для того, щоб можна було переодягнутися і взагалі бувають різні ситуації: можна навіть пробити колесо".
Проміняти кермо авта на ровер вирішив, коли почалися проблеми з пальним. Громадський транспорт теж має свої мінуси, тому знайшов екологічну альтернативу.
"Мені не захотілося довго стояти в черзі. Багато хто розповідав, що і до вечора стояли і навіть не завжди заправлялися. Тому вирішив, що простіше на велосипеді. На тролейбусі можна спізнитися: коли тривога він нікуди не їде, тобто якщо є негайні справи, то ти не встигнеш у будь-якому випадку".
Для таких поїздок спеціально купив омріяний велосипед. Ним їздить на роботу та у справах по місту.
"У мене звичайний гірський велосипед був. Колись було відео про Шварцнегера. Він їздив там на федбайку. Я до цього їх у нас не бачив і мені цікаво стало в нас купити. Я собі в інтернеті видивився, замовив і купив".
Проти минулого сезону кількість охочих придбати такий транспорт збільшилася на 30-40 %, розповів керівник веломагазину Роман Велько. Навіть ціни, які зросли, клієнтів не відлякують.
"Багато хто пересідає як на звичайні велосипеди, так і замовляють електровелосипеди, щоб швидше пересуватися по місту, щоб це було економніше. Ціни на велосипеди теж піднялися у зв’язку з воєнним станом, з логістичними проблемами, які зараз виникли. Але все-таки велолюбителі з’являються і з радістю купують собі нового друга в сім’ю".
Найчастіше обирають міські та спортивні велосипеди, додає Роман. Їхня вартість від десяти до п’ятдесяти тисяч гривень.
"Якщо ми беремо бюджетний сегмент – це на алюмінієвій рамі з амортизаційною вилкою, дискові гальма 21 передача. Важить приблизно 14, 5 – 15 кілограмів. Сегмент бюджетний – 10-12 тисяч".
Втім поїздки велосипедом корисні не лише для економії пального, а й для здоров’я, пояснив фельдшер.
реклама
Коментарі
Пункт 4. Рухатись по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих).
А скільки цих бовдурів у місті по тротуарах гасають? Причому далеко не завжди по більш-меньш порожніх..
Я теж обома руками за те що Ви кажете,
АЛЕ!
Водії ставлять авто на велодоріжках, пішоходи ходять по велодоріжкам, торговці торгують на велодоріжках, і взагалі- скільки їх, велодоріжок?
АЛЕ!
Люди добрі, майте розум і совість! Велосипедист - НАЙНЕЗАХИЩЕНІШИ Й учасник дорожного руху, і має дотримуватись ПДР! Не грайтеся своїм і чужим життям, не гасайте по тротуарам, не вишивайте впоперек проїжджої частини. А як бачите, що летить щось дурне - не випендрюйтесь і звільніть йому дорогу, хай у стовп влетить десь,а не в ВАС! Пояснюйте ці істини дітям - якщо вже випускаєте їх на велопрогулянки!
Майже щодня доводиться гарячково гальмувати, бо чергове велочудо вирішило погуляти під колеса!
Стрічка RSS коментарів цього запису