Гарячі номера телефонів

image.php Два найпотужніші «місця сили» на Черкащині знає кожен справжній українець. Перше - це Холодний Яр, де в усі часи нікуди не зникав вільний гайдамацький дух, про який писав Тарас Шевченко, наголошуючи, що ще «повіє новий огонь з Холодного Яру». І це пророцтво поета справдилося у ХХ столітті, коли Холодний Яр став епіцентром найпотужнішого повстання проти московсько-більшовицьких окупантів. Друге «місце сили» – це Трахтемирів поблизу Канева, де було осердя реєстрового козацтва, улюблена резиденція гетьмана Сагайдачного – звитяжного переможця над Московією 1618 року.

Відзнака, яку нині розроблено для Черкаської окремої бригади територіальної оборони, має три основні складові: жовто-блакитну хрестовидну Зірку в основі, холодноярський тризуб у центрі зображення та меч гетьмана Сагайдачного.

Як пояснює авторка ескізу, заслужений художник України Олександра Теліженко,  восьмипроменева Зірка в українській орнаментиці є благословляючим символом, несе значення гармонії Життя і незнищенності, оскільки поєднує в собі дві протилежності: чоловіче та жіноче начала, матеріальний та духовний світи. Легка інтерпретація контурів променів Зірки надає їй звучання Зоряного Хреста.

Хрест в українській культурі відомий ще з часів Кам’яної Могили, - найдревнішого в світі кам’яного архіву-святилища, історичної пам‘ятки XIII століття до н. е. Сучасна наука розшифрувала його значення як Владики. Національного звучання йому надає жовто- блакитна колористика, де жовто-охриста вертикаль символізує духовність, а блакитно-синя горизонталь - матеріальність. Отже, в цілому цей знак - Зоряний Хрест, - несе в собі значення гармонії Життя, величі і владності.

Меч Сагайдачного - символ непереможності. Цей меч був подарований гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному польським королем Владиславом IV за «порятунок Європи» - перемогу над турками у битві під Хотином (1621р).

Сагайдачний - знакове ім’я в нашій історії. Гетьман, який відродив українське Православ’я і прославив прапори українського козацтва у переможних походах на Трапезунд, Синоп, Константинопіль, Варну, Каффу…

Відомий у першу чергу переможним походом на Московію 1618 року, коли, разом з поляками, здійснив облогу Москви і стояв на Арбатських воротах. Здолавши ворога у низці міст Московії відбив Чернігівщину й Сіверщину і змусив Москву відмовитися від низки раніше окупованих нею територій. Саме тому ім‘я славетного гетьмана було табуйованим в часи російського царату і радянської влади.

Центром, серцевиною відзнаки є герб України - Золотий Тризуб на чорному тлі в оточенні тернового вінка складного плетiння. Золотий терновий вінок символізує славу і трагізм, чорне тло - землю і надійність. Ця композиція є символом Холодноярців.

Про внесок повстанців Холодного Яру початку ХХ століття у відстоювання ідей Соборної і Незалежної України багато говорити не потрібно.

Доблесний військовий чин героїв-холодноярців нині добре відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Cтоліття тому вони безстрашно стали саме на Черкащині на захист рідної землі від червоної російської навали. Це ключовий символ відзнаки, бо нинішня жорстока війна є продовженням холодноярської звитяги і саме тому вона повинна завершитися Перемогою!..

 Пресслужба Черкаської міської ради

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат
bigmir)net TOP 100