«Їду в тролейбусі. Як вам відомо, тут тепер замість кондукторів валідатори. Прикладаю телефон: «Ваша картка не зареєстрована», ще раз прикладаю – аналогічно.
Інша пасажирка ходить по тролейбусу і прикладає телефон до кожного валідатора. Я - слідом за нею. Заходить чоловік з карткою, прикладає і питає: «А як я доведу контролеру, що я сплатив?» Думаю: «Да, це хороше питання». З усього тролейбусу поїздку сплатили троє пасажирів. Сподіваюсь, що це нововведення якось вдосконалять», – пише в «Фейсбуці» журналістка Галина Мазур.
«Або через рік-два оголосять про банкрутство черкасиелектротранс, бо збиткове…» – зазначає Стас Набатніков.
«Чесно плачу ці 10 гривень, бо мені їх не шкода. Але поки їхала від першої лікарні до центру, оплатили проїзд аж п'ятеро людей разом зі мною. Шкода, бо це все схоже на зливання Черкасиелектротрансу», – зауважує журналістка Анна Іщенко.
Нагадаємо, з 1 липня в усіх черкаських тролейбусах запрацювала електронна оплата за проїзд
Коментарі
З центру до хімселеща ранком сплатила одна людина!!!
За кордоном несплата за проїзд прирівнюється до дрібної крадіжки і перевіркою транспорту (на зайців) займається поліція. А у нас як це збираються вирішувати?
Їх було мало доти, доки були кондуктори. Без контролю ті хто зазвичай чекають на зауваження кондуктора "ще не всі" будуть красти в нас гроші.
Таких козлів, як ти, надто мало. Зарплата кондуктора не окупиться. Або доведеться піднімати вартість проїзду, щоб і на кондуктора вистачило.
езплатний - лише сир в мишоловці! Проїзд за кошти міського бюджету - означає:
1. Що за Ваш проїзд доеседеться платити тим, хто тролейбусов взагалі не користується. 2. Що половину бюджетнгих грошей, виділених на проїзд -з вкрадуть чиновники - через вівдсутність будь-якого контьролю за реальною кількістю перевезених пасажирів.
3. В результаті транспортники залізуть в неоплатні борги,і взагалі нікому буде людей возити - хоч задарма, хоч за грощі. Був досвід 1993 р. в Харкові. За рік такої "безоплатної" роботи громадського транспорту загнали транспортників в такі борги, що потім 8 років розплачувалися.
Поддерживаю, полностью.
Стрічка RSS коментарів цього запису