Британського журналіста і телеоператора Енді Стівенсона, який працював на американську терерадіомережу CBS, висвітлюючи події російсько-української війни, й потрапив до лікарні в Дніпрі із гострим ішемічним інсультом, українські медики змогли швидко поставити на ноги. Цими днями він уже повернувся додому і постить у твітері фотографії з рідної Шотландії.

Про те, як удалося врятувати журналіста, пресслужбі НСЖУ розповіли дніпровські лікарі.

14 жовтня британський журналіст раптово відчув слабкість у лівих кінцівках та м’язах обличчя зліва, у зв’язку з чим його доправили до лікарні. Гострі проблеми і здоров’ям у журналіста трапляються не вперше: раніше під час відрядження до Іраку в нього стався інфаркт міокарда.

312235515_1563084227481985_6182464281642527087_n-1

– Пацієнта доправили в лікарню пізно ввечері. Звернутися до медиків – це було дуже правильне рішення. Якби він замість цього ліг спати, то вранці покинувся б, маючи глибоку інвалідність, – каже лікар-невролог Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І.І. Мечникова Дмитро Андрейченко.

Провівши обстеження пацієнта, Дмитро Ігорович вирішив викликати нейрохірургів.

– Ніч проти 15 жовтня обірвалась для нас, ендоваскулярних нейрохірургів Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І.І. Мечникова Юрія Чередниченка й Вадима Перепелиці, телефонним дзвінком від невролога Дмитра Андрійченка, який повідомив про хворого із гострим ішемічним інсультом, – розповів Вадим Перепелиця. – За 20 хвилин, у комендантську годину, машиною швидкої допомоги нас було доправлено в лікарню.

Перепелиця – нейрохірург Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І.І. Мечникова, сам з Черкас.

– У таких випадках зволікати не можна: йдеться про перекриття важливих мозкових артерій шматочками крові, що згорнулася, – тромбами. Як наслідок, порушується кровопостачання головного мозку, і людина може загинути, – розповів Юрій Чередниченко. – Чому хвороба розвинулася у Енді Стівенсона, – треба проводити ретельне дослідження. Можна припустити, що далися взнаки стреси журналістської роботи, а також куріння.

Негайно після прибуття в лікарню нейрохірурги виконали пацієнтові інвазивну церебральну ангіографію.

– Для того, щоб врятувати пацієнта, в таких випадках застосовується ціла система (називається stroke-сервіс), яка скерована на те, щоб у найгострішому періоді відновити прохідність артерії, яка заблокована тромбом, – розповів Юрій Чередниченко. – Система включає дві можливості: тромболізис (розчинення тромбу хімічним способом) або тромбектомію. Ми виконали тромбоектомію. Робиться вона так: через малесенький отвір артерії стегна чи (як у нашому випадку) радіальної артерії зап’ястку в кровоносну систему вводиться катетер. Ангіограф дозволяє нам бачити, як він просувається до тромбів у артеріях головного мозку. Спеціальними інструментами ми «заякорюємо» тромб і витягуємо його.

Цей метод в Україні першими почали застосовувати саме в лікарні імені Мечникова – з 2016 року. Юрій Віталійович наголошує, що він дуже ефективний і дозволяє людині практично повністю повернутися до нормального життя. До того ж, як винайшли тромболізис і тромбектомію, пацієнти були приречені щонайменше на глибоку інвалідизацію або й на загибель.

screenshot_3

– Якщо ми встигаємо зробити втручання у найперші години, то можна запобігти розвитку інсульту взагалі, і пацієнт може відновитися повністю. Тобто, це – життєрятівна операція, дуже делікатна і малотравматична, – каже Юрій Чередниченко.

За словами лікаря, останнім часом таких операцій робиться доволі багато – тільки в Дніпропетровській обласній клінічній лікарні імені І.І. Мечникова їх виконується до 20 на місяць. Це – рівень потужних європейських інсультних центрів.

У Енді Стівенсона було виявлено тромби в правій середній мозковій артерії, які перешкоджали нормальному мозковому кровообігу. Завдяки втручанню лікарів тромб було вчасно видалено.

– Пощастило, що в мозку пацієнта не розвинулося якихось безповоротних змін і загибелі тканин. Ми встигли прибрати тромби до того, як це сталося, – наголошує Юрій Чередниченко.

Наразі після шести днів лікування в Дніпрі Енді Стівенсон поїхав додому. За словами невролога Дмитра Андрійченка, прогноз його лікування – сприятливий, неврологічний дефіцит – мінімальний.

реклама

Інші матеріали по темі:

Коментарі  

 
+1 #2 гриша 28.10.2022 21:12
От якби наша безкоштовна медицина так рятувала й звичайних громадян України...
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 
 
-3 #1 Олена 27.10.2022 23:35
Нейрохірург з Черкас, тільки лікує і оперує у Дніпрі, мечнікова. Чого ж не залишився працювати у Черкасах.
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат
bigmir)net TOP 100