Багатьом відома ситуація, коли товар, який знаходиться на гарантійному обслуговуванні, виходить із ладу і споживач, намагаючись його полагодити, стикається з численними проблемами. Щоб виробник або продавець не змогли ввести вас в оману, важливо знати основні положення Закону України «Про захист прав споживачів». То які ж права має споживач щодо гарантійного ремонту – роз’яснюють фахівці управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області.
Гарантійний ремонт полягає у виконанні робіт, пов’язаних з усуненням недоліків товару для забезпечення використання його за призначенням протягом гарантійного терміну експлуатації. Усунення недоліків здійснюється шляхом заміни чи ремонту комплектуючого виробу або окремої складової частини, а також виконання робіт відповідно до вимог нормативних документів.
На гарантійне обслуговування приймається товар за наявності експлуатаційних документів, пломб виробника або виконавця на товарі, якщо це передбачено експлуатаційним документом, відсутності пошкоджень товару, які могли викликати несправність, за умови дотримання вимог експлуатаційного документа щодо правил зберігання, введення в експлуатацію та використання товару за призначенням.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про захист прав споживачів» при виявленні недоліків товару в гарантійний період споживач має право вимагати безоплатного ремонту.
При цьому споживач за своїм вибором має право звернутися з вимогою про безоплатне усунення недоліку в товарі як до продавця товару, так і до виробника або підприємства, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача (сервісного центру).
При пред'явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару вони повинні бути усунуті протягом чотирнадцяти днів з дати його пред'явлення або за згодою сторін в інший термін. За кожен день затримки усунення недоліків понад установлений термін (чотирнадцять днів) споживачеві виплачується неустойка в розмірі одного відсотка вартості товару.
Доставка великогабаритних товарів і товарів вагою понад п'ять кілограмів на ремонт та повернення товару споживачеві здійснюється за рахунок продавця, виробника (підприємства, що задовольняє вимоги споживача). Тому рекомендуємо споживачам уникати самостійної доставки великогабаритної техніки (посудомийних машин, пральних машин, телевізорів, холодильників тощо), оскільки під час здійснення самостійного транспортування можна пошкодити техніку та втратити право на безкоштовне гарантійне обслуговування.
На письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець, виробник, підприємство, що задовольняє вимоги споживача, зобов'язані створювати (мати) обмінний фонд товарів. Перелік таких товарів зазначений в додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 172.
Умови виконання робіт із гарантійного ремонту визначені Порядком гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 № 506. Відповідно до пункту 30 цього Порядку, приймаючи товар для проведення гарантійного ремонту, виконавець у присутності споживача перевіряє споживчі властивості товару, його комплектність, зовнішній вигляд, заводський номер, дату виготовлення, наявність пломб виробника (якщо вони повинні бути), гарантійних талонів і встановлює наявність заявленого споживачем недоліку.
Після прийняття товару на гарантійний ремонт виконавець видає споживачеві квитанцію, в якій зазначаються усі недоліки та термін виконання ремонту. Гарантійний ремонт товару проводиться згідно з переліком обов'язкових робіт, визначених виробником в експлуатаційному документі.
Закінченням терміну гарантійного ремонту вважається дата одержання споживачем товару з ремонту, про що вноситься відмітка до гарантійного талона. При виконанні гарантійного ремонту гарантійний строк подовжується на час перебування товару в ремонті.
При видачі відремонтованого товару виконавець повинен продемонструвати споживачеві його роботу. Товар повинен бути опломбований (якщо це передбачено експлуатаційними документами), після чого передається споживачеві.
Слід зазначити, що у разі виходу товару з ладу з вини споживача (невиконання правил експлуатації), відсутності передбачених експлуатаційними документами пломб, гарантійного талона споживач втрачає право на гарантійне обслуговування (п. 18 Постанови КМУ від 11.04.2002 року № 506).
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису