Одним із пріоритетів Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» є здійснення моніторингу за якістю та безпечністю питної води, яку споживають черкащани. Особлива увага приділяється спостереженню за вмістом нітратів та нітритів у воді громадських криниць, каптажів джерел та приватних колодязів, пробивних трубчастих свердловин, що можуть використовуватися для приготування молочних сумішей немовлятам та харчування дітей віком до 3-х років. Це пов’язано із суттєвими ризиками виникнення метгемоглобінемії у дітей такого віку,  які вигодовуються штучними молочними сумішами, приготованими на воді з високим вмістом нітратів (понад 50 мг/л).

325130556_487612953517339_7499715182741140460_n

Симптоми метгемоглобінемії проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, мочок вух, кінчиків пальців рук та ніг. Саме тому цю хворобу ще  називають «блакитний синдром немовлят». Також характерними симптомами при цьому захворюванні є задишка, тахікардія, судоми, блювання, пронос, збільшення слиноутворення. В окремих випадках таке отруєння може призвести до летальних наслідків.

У групі підвищеного ризику захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію перебувають особи похилого віку із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, хворі на анемію тощо.

Фахівцями Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб у 2022 році було відібрано і досліджено близько 1,5 тисячі проб питної води із джерел нецентралізованого водопостачання. З них майже у кожній п’ятій пробі зареєстровано перевищення гігієнічних нормативів вмісту нітратів. Найбільша кількість таких проб зареєстрована в територіальних громадах Звенигородського та Уманського районів.

За результатами досліджень головам відповідних громад, власникам нецентралізованих джерел водопостачання, де виявлені відхилення від встановлених нормативів за вмістом нітратів, направлені відповідні пропозиції, зокрема щодо недопущення їх використання для питних потреб та харчування дітей віком до 3-х років.

Основними причинами потрапляння нітросполук у воду криниць є хаотична забудова присадибних ділянок, облаштування господарських споруд, вигрібних ям, гноярок без урахування вимог санітарного законодавства щодо їх орієнтації та санітарних розривів до джерел водопостачання, а також внесення у ґрунт азотних мінеральних добрив у надмірних кількостях та з порушенням регламентів застосування.

Довідково

В Україні минулого року було зареєстровано 11 випадків водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей віком до 3-х років, які вживали молочні  суміші, приготовлені на воді з приватних колодязів сільських населених пунктів.

Для профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії, насамперед у дітей віком до 3-х років,  рекомендуємо:

- регулярно перевіряти якість питної води із криниці, каптажу джерела чи пробивної індивідуальної свердловини, які ви використовуєте для питних потреб і приготування їжі;

- не використовувати, особливо для дитячого харчування, питну воду з колодязів і каптажів, у яких вміст нітратів невідомий або перевищує нормативні показники (50 мг/л);

- якщо виникають сумніви щодо якості питної води, використовувати фасовану питну воду;

- криниці, пробивні свердловини слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, що знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше як 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше як 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших потенційних місць забруднення ґрунту і відповідно підземних вод;

- криниці не менше одного разу на рік необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки від нальоту, а дно – від осаду, зайвих речей, із подальшою дезінфекцією. Після цього воду необхідно знову відкачати і користуватися джерелом уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

- територію поблизу криниці, каптажу джерела чи бювету необхідно утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

- у радіусі 50 м від бюветів, колодязів та каптажів джерел не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та здійснювати іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Зверніть увагу!

Дослідити воду із джерел нецентралізованого водопостачання на вміст нітратів можна в лабораторіях Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» та її відокремлених структурних підрозділах.

Потрібно знати

Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки збільшує її токсичність.

Забруднена нітратами вода на вигляд чиста, прозора, без запаху і видимих домішок та звичайна за смаком, тому не слід розводити дитячу суміш водою, склад якої щодо вмісту нітратів невідомий.

Пресслужба Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат
bigmir)net TOP 100