Досвід організації дистанційного навчання у часи пандемії допоміг адаптуватися освітній галузі і в час повномасштабного вторгнення. Про це повідомив учора на фестивалі інноваційних педагогічних технологій начальник Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації Валерій Данилевський.
Він зауважив: освітяни готові були завершувати навчальний рік дистанційно. Особливо в умовах ракетних обстрілів з боку окупантів, коли невідомо було, де можуть упасти фрагменти збитих ракет.
– Війна створила зовнішні і внутрішні проблеми. Зовнішні – це виїзд учнів за кордон. У перші дні повномасштабного вторгнення за кордон виїхало майже 17 тисяч учнів. Це більше 10%. Та 608 педагогів області – це майже 3,5%. Наразі частина цих людей повернулися на Черкащину. А частина учнів з батьками переїздили з міської в сільську місцевість всередині країни. Таким чином це призвело до певних освітніх втрат. Адже за даними звіту Українського центру оцінювання якості освіти тривале навчання поза закладом освіти негативно позначилося на рівні сформованості учнів початкової школи читацької та математичної компетентності, – розповів Валерій Данилевський.
Окрім того, учні не завжди мали змогу виходити на зв'язок з вчителем, будучи за кордоном. Та й мовний бар’єр не сприяв опануванню закордонної освіти. Тож нині розглядається можливість індивідуальної програми для учнів з надолуження знань.
– Будьмо відверті, тривале дистанційне навчання негативно впливає і на педагогічного працівника. Окрім того, цієї зими були перебої з електрикою, а також з інтернетом. Проте наразі всі школи Черкащини підключені до мережі інтернет. 17% з цих закладів мають швидкісний інтернет. Але не завжди інтернет є в укриттях, а в деяких школах взагалі немає в укритті інтернету. Окреме питання – генератори. Понад 30% закладів мають генератори. Є й певні нерівні можливості між учнями. Дистанційна освіта – вона дорога. Не кожен може дозволити собі це. І вразливі категорії дітей більш схильні мати освітні втрати, бо не мають належного матеріально-технічного забезпечення, – зазначив Валерій Данилевський.
Тож він наголосив – слід збільшувати кількість закладів, де б навчались за очною чи змішаною формою. Окрім того, слід створювати консультаційні пункти в школах для учнів, які вчаться дистанційно, щоб у визначений час учень міг прийти і отримати консультацію від свого педагога. Данилевський зауважив, що нараді 82% освітніх закладів області працюють очно чи змішано, а діти вразливих категорій перебувають під особливим контролем вчителів.
Назарій Вівчарик