Природно-заповідний фонд Черкащини налічує майже 600 об’єктів, із них 23 – загальнодержавного значення, загальною площею понад 76 тис. га, який за останні 5 років збільшився вже на 1000 га.
До складу територій та об’єктів природно-заповідного фонду області входять Канівський природний заповідник, 3 національні природні парки «Нижньосульський», «Білоозерський» та «Холодний Яр», дендрологічний парк «Софіївка», Черкаський зоологічний парк, регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» та 240 заказників, 198 пам’яток природи, 66 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 52 заповідні урочища.
На території лісового фонду існує 145 заповідних об’єктів. Це заказники, пам’ятки природи, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища.
Спеціалізованою екологічною прокуратурою Черкаської обласної прокуратури проводиться комплексна робота, спрямована на виявлення, припинення та розслідування фактів порушення вимог законодавства у сфері використання природних ресурсів та земель природно-заповідного фонду, захисту інтересів держави з цих питань.
Результати проведеної роботи засвідчили, що найбільш розповсюдженими наразі залишаються порушення з боку органів місцевого самоврядування та інших уповноважених органів і підприємств, які полягають у бездіяльності щодо проведення робіт з винесення меж об’єктів природно-заповідного фонду в натурі та встановлення інформаційно-охоронних знаків.
Факти зволікань щодо впорядкування відповідно до норм чинного законодавства заповідних об’єктів виявлено на території Черкаської області всіма окружними прокуратурами. У зв’язку з чим Черкаським окружним адміністративним судом відкрито провадження за 15 позовами прокурорів зобов’язального характеру, наразі задоволено 10.
Так, Черкаським окружним адміністративним судом задоволено позов керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської ОВА, Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправною бездіяльності державного підприємства «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Південне Таганчанське», площею 1200 га, зобов’язання вчинити дії щодо закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків відповідного зразка.
Крім того, мають місце факти протиправного розпорядження землями природно-заповідного фонду, зокрема в межах Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів» та Національного природного парку «Нижньосульський».
За задоволеними позовними вимогами прокурорів повернуто 11 гектарів земель заповідного фонду, вартістю майже 42 млн грн.
Цього року заявлено 4 позови про усунення перешкод у праві користування та розпорядження земельними ділянками заповідного фонду окремими громадянами, повернення їх у комунальну власність, скасування державної реєстрації права власності та права користування ними.
Робота на вказаному напрямі триває.
Пресслужба Черкаської обласної прокуратури
реклама