У Ватутінській територіальній громаді визначено стан забезпечення дотримання прав людини. Фахівці Черкаського правозахисного центру протягом чотирьох місяців, із червня по вересень цього року, оцінювали дієвість і ефективність виконавчих органів Ватутінської міської ради, депутатського корпусу, голови в напрямку дотримання прав жителів громади, пише Нова Доба
Як розповів керівник Черкаського правозахисного центру Тарас Щербатюк, моніторинг відбувався за дев’ятьма напрямками: Безпека/Навколишнє природне середовище/Охорона здоров’я/Гідний рівень життя/ Освіта та культурний розвиток/Праця та умови її реалізації/ Участь у вирішенні місцевих справ, право на інформацію/Дотримання прав людини в умовах повномасштабного вторгнення Проєкт, який було реалізовано у громаді, є унікальним, адже до цього часу подібних в Україні не проводилося.
За результатами проведеного моніторингу Ватутінська міська рада отримала: Аналітичний звіти про стан дотримання прав людини у громаді; Дорожню карту забезпечення прав людини; Мапу поліпшень (рекомендацій) для виконавчих органів та депутатів щодо забезпечення прав людини у громадах; Низку рекомендацій щодо порядку складання, реалізації та звітування за місцевими цільовими програмами. Детально ознайомитися зі звітом можливо на сайті http://hro.org.ua/ або безпосередньо звернутися до Черкаського правозахисного центру.
Розроблені документи нададуть змогу громаді проаналізувати свої позитивні та негативні практики та взяти на озброєння рекомендації, які були надані експертами. Вони допоможуть фахівцям міської ради при впровадженні місцевих програм, заходів та фокусуватися на правах людини.
− Тарасе, розкажіть, яким чином проводився моніторинг?
− Насамперед хочу зазначити, що експерти провели доволі глибокий аналіз стану дотримання прав людини у громаді. Досліджувалися місцеві політики (програми, заходи), думки місцевих жителів, працівників міської ради, інформаційні ресурси у громаді, рівень комунікації та співпраці з місцевої влади та людей. І це лише частина нашого інструментарію з проведення моніторингу. Ми намагалися дослідити кожну сферу дуже детально з урахуванням особливостей громади.
− Чи була співпраця з місцевою владою?
− Під час першої зустрічі з міським головою ми побачили, що влада готова робити все, аби в громаді були зміни на краще. Міський голова відразу дав вказівку керівникам усіх підрозділів, щоб ті надали необхідну нам інформацію та всіляко сприяли в роботі. Співпраця була досить плідною.
− Яка оцінка у громади?
− Загальні результати оцінювання стану дотримання прав людини у громаді є об’єктивними та визначалися експертами досить прискіпливо. У нас немає суб’єктивних оцінок, оскільки за нашим інструментарієм при визначенні балів ми відповідаємо на конкретне питання. Відсутність оцінок не говорить про те, що в громаді абсолютно нічого не робиться. Це свідчить лиш про те, що є простір для удосконалення та посилення роботи за відповідним напрямом.
− Наведіть приклади позитивних або негативних практик роботи у громаді.
− Відразу скажу, у громаді досить хороший рівень роботи багатьох структурних підрозділів міської ради. У кожному з досліджуваних нами напрямків є прийняті місцеві політики (програми та плани заходів), які впроваджуються у громаді. У той же час ми виявили низку недоліків у цих програмах, які потребують корегування. Зокрема, у громаді слід більше залучати місцевих жителів до ухвалення програм та їхньої реалізації, вивчати їхню думку. Мова власне йде про обґрунтованість ухвалених програм. Наші експерти розробили детальні рекомендації щодо ухвалення місцевих програм від етапів їхньої розробки до звітування. Також необхідно попрацювати на поліпшенням інформаційної політики у громаді. Зокрема необхідно викласти звіти за підсумками реалізації всіх програм на сайт міської ради. Водночас станом на сьогодні вже є великий прогрес за цим напрямком. Ми вже бачимо більш активну інформаційна роботу в громаді. Збільшилась кількість новин про проведені заходи.
− Ви згадували про Дорожню карту дотримання прав людини у громаді. Що це?
− Фактично це унормовані наші рекомендації та шляхи їхньої реалізації у громаді. І до речі початок розробки дорожньої карти було покладено на одному із тренінгів, які ми проводили в громаді. Це є практичною мапою із забезпечення дотримання прав людини у громаді.
За словами Алли Чорнобай, секретарки Ватутінської міської ради, співпраця із експертами Черкаського правозахисного центру була досить плідною.
− Моніторинг проводився у тісній співпраці працівників структурних підрозділів Ватутінської міської ради та її виконавчого комітету з представниками Черкаського правозахисного центру. Наші працівники всіляко сприяли здійсненню дослідження, а моніторингова група була налаштована нам допомагати. Не критикувати чи вказувати на недоліки, а реально допомагати, щоб був позитивний результат. Поради були професійні і конкретні, тому сприймались працівниками з розумінням і вдячністю, − говорить пані Алла. − Такий моніторинг насправді дуже потрібний, оскільки це дає змогу подивитись на роботу міської ради зі сторони, виявити прогалини, упущення, недоречності й дає можливість вдосконалити та покращити роботу, що ведеться у громаді.
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису