Ліс починається з насіння, тож його якість і достатня кількість важлива. Щоб повністю закрити потребу в насінні філії Центрального лісового офісу цьогоріч вже заготовили 52,6 тонн шишок хвойних порід. Зокрема, філії Черкаської області зібрали 51,1 тонну, Кіровоградської - 950 кг, Вінницької - 550 кг.
Найбільше насіння заготовили у філії "Черкаське лісове господарство" - 17,6 тонн, та філії "Чигиринське лісове господарство" - 14,2 тонни. Також по 8 тонн заготовили філія "Золотоніське лісове господарство" і філія "Корсунь-Шевченківське лісове господарство". Хвойні породи, а саме сосна звичайна, займають значну частку лісів цих філій.
Збір шишок триває з кінця листопада до березня - в цей час вони уже дозріли, але ще не розкрились і насіння з крилаткою не висипалось, що важливо.
Значна частина насіння заготовляється на постійних лісонасіннєвих ділянках. Сам процес збору шишки - трудомісткий і не швидкий, адже дерева, які вже плодоносять - досить високі, тож потрібно використовувати драбину чи інші спеціальні засоби. Інколи шишки збирають з гілля свіжозвалених хвойних дерев, заготовлених під час рубок.
Не всі шишки підходять для заготівлі і переробки - зривають ті, діаметр яких складає від 16 мм. Важливо, щоб вона була не розкрита, без слідів смоли, без ознак ураження шкідниками та мала рівномірне забарвлення.
Одночасно зі збором шишок відбувається їх переробка - для цього використовують шишкосушарки. Цьогоріч філії офісу уже переробили 29,2 тонн із усього заготовленого обʼєму. З цієї кількості отримали 288 кг насіння придатного для висівання у лісорозсадники. Готове насіння зберігають у герметичних ємностях у спеціальних холодильних камерах.
Важливо, що кожного року філії заготовляють насіння із запасом.
Навіщо це роблять? Тому що врожайність будь-якого дерева - циклічна, відповідно - бувають роки неврожаю, тож для таких випадків лісівники завжди мають "страховий фонд насіння".
Оптимальний час для зберігання "страхового фонду" становить 1-2 роки - це той період за який схожість і якість насіння не погіршується. На практиці вже наступного року після закладання резерву філії його використовують, а замість використаного закладають свіже.
На фото: заготівля шишок сосни звичайної у Чорнявському лісництві філії «Чигиринське лісове господарство».
Про це повідомляє Центральний лісовий офіс.
реклама