Чим небезпечний поліомієліт, що відбувається в організмі людини, якщо потрапив поліовірус, та чому важливо вакцинуватися від цього захворювання – про це розповідає завідувачка відділу імунопрофілактики Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ірина Шуляренко.
Що таке поліомієліт?
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус.
У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна людина. Проте найбільш сприйнятливими до вірусу поліомієліту є діти у віці до п’яти років.
Якими є симптоми захворювання?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним із найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужання після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Як можна захиститись?
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Існують безпечні та ефективні вакцини від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від самого захворювання, так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших.
В Україні вакцинація проти поліомієліту входить до переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень згідно з таким графіком:
• у 2 місяці — 1 доза (ІПВ);
• у 4 місяці — 2 доза (ІПВ);
• у 6 місяців — 3 доза (ОПВ);
• у 18 місяців — 4 доза (ОПВ);
• у 6 років — 5 доза (ОПВ);
• у 14 років — 6 доза (ОПВ).
В Україні для забезпечення вакцинації за кошти державного бюджету наявні вакцини ІМОВАКС ПОЛІО (ІПВ) та ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція.
На сьогодні в Україні існують ризики виникнення спалаху поліомієліту, тому що на території країни ведуться активні бойові дії внаслідок агресії рф, зруйнована інфраструктура, є проблеми з водопостачанням і каналізацією, відбувається масова міграція населення, ускладнений доступ до медичної допомоги, а також недостатні рівні охоплення щепленнями дитячого населення.
«За даними програми «УкрВак» у Черкаській області охоплення щепленнями проти поліомієліту в 2023 році у різних вікових категоріях дитячого населення становило від 63% до 92,9%, що не відповідає рекомендованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я 95%», – прокоментувала Ірина Шуляренко.
Лікарка-епідеміологиня закликає батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту та надолужити пропущені щеплення.
Пресслужба ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
реклама