реклама Делікат

Відомий український письменник Василь Шкляр, який у 2011 році став лауреатом Шевченківської премії, пояснив, чому досі її не отримав. Свого часу літератор сам відмовився від вручення, заявивши, що не візьме премію, поки не зміниться влада.

За словами Василя Шкляра, Віктора Януковича та Дмитра Табачника, які керували тоді країною, вже немає, але "нікому з президентів з того часу не спало на згадку підписати відповідний указ". Про це Шкляр розповів в інтерв’ю OBOZ.UA.

d758bb9573d9ba3d67fc46359b04cd94

"Ні, я її не отримав, ту премію, – згадує Василь Шкляр. – Вона присуджена, і мене називають шевченківським лауреатом, бо її присудив Шевченківський комітет. До речі, один з найавторитетніших на той час. Тоді там головував комуніст Борис Олійник, який був проти мого "Чорного ворона". А голова комітету – це дуже впливова особа, і від нього залежить на 90% рішення. І через те для мене та перемога особливо цінна, тому що уявляю, як впливали на членів комітету. Там були Іван Драч, Роман Балаян, Василь Герасим’юк, Марія Стефюк, яка вставала і цитувала Шевченка. Коли один із членів комітету сказав, що мій роман "про бандитів", вона прочитала йому Тараса Шевченка: "Брешеш, людоморе! За святу правду-волю розбійник не стане". Їх не вдалося зламати, премію присудили".

"І оскільки для мене ім'я Тараса Шевченка святе, я не міг відмовитися, – продовжує письменник. – Але сказав, що я візьму цю премію, коли зміниться влада. Тоді країною керував Янукович, а гуманітарною політикою Табачник – символ українофобства. Ну, влада змінилася, але нікому з наших президентів з того часу не спало на згадку підписати відповідний указ щодо мене".

Письменник каже, що свого часу до нього зверталися авторитетні люди із відомої "Групи першого грудня" з пропозицією нагадати про ситуацію Петру Порошенку, який прийшов керувати державою після Януковича:

"Я сказав, що не треба. Прийде час – державу очолить справжній український президент, якому не треба буде нічого нагадувати. Але бачу, що такий президент може з'явитися вже десь після мого життя. Ну що ж, буде підписано указ посмертно. Українці дуже люблять мертвих, які вже не зроблять гучних заяв чи діють наперекір. І тоді керівники охоче підписують укази про відзнаку".

Нагадаємо, Василь Шкляр став лауреатом Шевченківської премії в 2011 році, однак звернувся з відкритим листом до тодішнього президента Януковича з проханням перенести вручення йому нагороди на пізніше, коли на посаді міністра освіти не буде "українофоба Дмитра Табачника". Ім’я Шкляра виключили з президентського указу про нагородження. Проте згодом письменникові вручили "народну Шевченківську премію", на неї було зібрано небайдужими українцями понад 255 тисяч гривень. Зібрані кошти приблизно відповідали на той час сумі офіційної Шевченківської премії.

Пізніше Шкляр висловлював впевненість, що Шевченківську премію він таки отримає: "Думаю, що у свідомості читачів я цю премію вже отримав. Хоча для мене отримання Шевченківської премії важливо – це визнання на державному рівні". А ще пожартував в одному з інтерв’ю:

"Ви бачили, як Янукович утікав із валізами? В одній із валіз була моя премія".

За роки незалежності від отримання Національної премії ім. Шевченка відмовилися чотири лауреати. У 1997році це зробив письменник Юрій Андрухович, у 2005 році – кінорежисер Юрій Іллєнко, у 2008 – актриса Галина Стефанова і режисер-постановник Василь Вовкун, призначений міністром культури.

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100