Психіатрична допомога за Програмою медгарантій: які послуги пацієнт може отримати безоплатно в стаціонарі та вдома
4 лікарні у Черкаській області надають психіатричну допомогу в стаціонарних умовах, 3 – за місцем перебування пацієнта.
З початком повномасштабної війни, допомога у сфері психічного здоров’я стала одним із пріоритетів Програми медичних гарантій. Розповідаємо, яка психіатрична допомога передбачена на спеціалізованому рівні.
У Програмі медичних гарантій є два пакети послуг із спеціалізованої психіатричної допомоги:
Спеціалізовану психіатричну допомогу можна отримати у 7-ми лікарнях Черкаської області: у стаціонарних умовах – в 4 закладах, за місцем перебування пацієнта – у 3 закладах. Від початку 2024 року послугами вже скористалися 3 539 мешканців Черкащини.
«На жаль, через війну зростає кількість людей, які потребують психіатричної допомоги. Її можна отримати на амбулаторному рівні, а також у стаціонарі. Цю послугу оплачує держава, тож для пацієнта вона є безоплатною, – каже Наталія Гусак, голова НСЗУ. – Водночас, щоби наблизити цей вид допомоги до людей, ще у 2021 році запрацювали мобільні мультидисциплінарні команди, які за договором з НСЗУ надають психіатричну допомогу дорослим та дітям вдома. Переважно, такі команди орієнтовані на надання допомоги пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування. Таким чином, вони продовжують своє лікування, але вже у звичній домашній обстановці. Команди допомагають людям з розладами поведінки і психіки адаптуватись до життя в соціумі. І для пацієнтів ця послуга також є безоплатною. «Вхідними воротами» до отримання такої послуги може бути контакт не лише із профільним фахівцем, а й із сімейним лікарем».
Щоб звернутися до психіатра амбулаторно – направлення не обов’язкове. Звернутися до лікаря можна в поліклініку чи лікарню, яка має договір з НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах” та психіатра у штаті.
Отримати безоплатно психіатричну допомогу в стаціонарі можна як за направленням лікуючого лікаря, так і у порядку самозвернення; також можливо доставлення бригадою швидкої медичної допомоги, поліцейськими або переведення з іншого медзакладу. Рішення про госпіталізацію приймає лікар-психіатр після психіатричного огляду пацієнта.
Які безоплатні послуги передбачені у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”:
Більше про обсяг медичної допомоги за посиланням: https://bit.ly/40rJvix (п. 21).
Безоплатні послуги у пакеті “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”:
Знайти найближчий заклад з надання психіатричної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скориставшись інформаційною панеллю (дашбордом) "Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога". У фільтрах ліворуч оберіть область, громаду або населений пункт та вид допомоги. Ви побачите всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ.