Ветерани показали, як проходять їхні тренування з ампфутболу у спортивно-реабілітаційному просторі, що діє на базі МСК «Дніпро» в Черкасах. Ампфутбол – адаптація футболу для людей з інвалідністю. Польові гравці грають без протезів, використовуючи ліктьові милиці для руху.
У просторі мають змогу займатися адаптивними видами спорту як захисники, які отримали травми чи поранення, так і особи з інвалідністю внаслідок війни. Окрім ампфутболу, там опановують: баскетбол на візках, настільний теніс, стрільбу з лука, легку атлетику, кросфіт, пауерліфтинг та волейбол сидячи.
Капітан команди, ветеран з Черкаського району Богдан Ключка поділився, що зараз вони з хлопцями вже представляють команду, яка має графік тренувань з футболу, їздить на футбольні збори в різні міста країни.
Навесні 2022-го року він пішов добровольцем до 110-ї окремої механізованої бригади – кулеметником. Під час виконання завдання, поблизу Авдіївки, був поранений, втратив ногу.
– До поранення займався футболом, виступав за сільську команду. А вже після – не знав, чим себе зайняти. Згодом дізнався, що тут представлені адаптивні види спорту, зокрема, футбол. Прийшов, спробував, сподобалося. Вже півроку тут. Не потрібно зупинятися. Хлопцям раджу пробувати себе всюди: комусь може футбол не зайти, є стрільба з лука, штовхання ядра, метання диска, волейбол сидячи.
Ветерана з Черкащини Жиліна Павла у простір запросив минулої весни ветеран Вадим Мазніченко. Павло – колишній військовий 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, на бойовому завданні втратив руку. Зараз, на полі, він – голкіпер футбольної команди.
– На тренування приходимо з класним, драйвовим настроєм. Ми – старт для ампфутболу в Україні, бо за кордоном цей вид спорту має більше поширення. Брали участь у зборах у Львові за участю команди «Покрова АМП» – першої в Україні футбольної команди, до якої увійшли ветерани з ампутаціями.
Адаптивний клуб МСК «Дніпро» з Черкас і клуб «Росава» зі Степанців – серед 15 переможців конкурсу «Час діяти, Нестримні». Вони, на умовах співфінансування, отримали грантову підтримку від благодійників у розмірі 400 тисяч гривень на створення у своєму населеному пункті адаптивного клубу «Нестримні». Про це розповів директор МСК «Дніпро» Юрій Гончаров.
– Після «Ігор нескорених» у нас, за сприяння міської влади, з'явилася ідея розвивати адаптивні види спорту на базі клубу. Починали шукати хлопців у відділі управління соціального захисту, спілкувалися з ними на вулиці, ділимося інформацією через соціальні мережі, телебачення. Зараз простіше, вони вже почали приводити своїх побратимів. У нас займається понад 50 хлопців, 30 – регулярно. З кожного виду спорту двічі на тиждень проводяться тренування.
За словами Юрія Гончарова, розвивати адаптивні види спорту потрібно не лише для тих, хто отримав травми чи поранення, а й для тих, хто зараз на полі битви. Щоб захисники знали, що на них чекають, і, через спорт, вони мають можливості повернутися до повноцінного життя.
– Саме заняття адаптивним спортом прискорюють шлях реабілітації та реінтеграції поранених військовослужбовців та людей з інвалідністю. У багатьох громадах немає сучасних адаптивних спортивних клубів із якісним інвентарем та навчених тренерів. Тож, у межах грантового конкурсу «Час діяти, Нестримні» ми підтримали створення 15 адаптивних клубів у різних селах та містах країни, – сказав директор благодійного фонду «МХП – Громаді» Олександр Пахолюк.
На тренуванні ветеранів у Черкасах також був присутній заступник Міністра молоді та спорту України Сергій Тимофєєв. Він наголосив, що, на заявку Міністерства, спільно з Національним університетом фізичного виховання і спорту України, розроблено програму навчання з фізкультурно-спортивної реабілітації (яка стосується саме адаптивного спорту). Тренери з усіх 15 клубів-переможців пройшли ці курси.
Юлія Капуш, фото "Прочерку"