Станом на 1 жовтня цього року під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я перебуває 147 599 людей, які живуть з ВІЛ. Це становить 360 осіб на 100 тисяч населення. За офіційною статистикою, найвищий рівень поширеності ВІЛ-інфекції фіксується в Одеській (971,8 на 100 тисяч), Дніпропетровській (938,8), Миколаївській (747,4) областях, а також у місті Києві (631,0). Черкащина демонструє середній показник — 357,7 на 100 тисяч осіб.
Про це інформують в Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
У Черкаській області за весь період епідемії станом на 01.10.2024 в області офіційно зареєстровано 10 311 ВІЛ-інфіковані особи, в тому числі 3 563 випадки СНІДу.
На сьогодні, на обліку в ЗОЗ області перебуває 4 232 ВІЛ-позитивних осіб, в тому числі 1 224 хворих на СНІД. У 2024 році під медичний нагляд вперше в житті було узято 324 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 39 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками. В структурі шляхів передачі ВІЛ в поточному році переважає статевий і становить 75 %.
Найбільш ураженою віковою групою є вікова група 25 - 49 років, яка в загальній структурі складає 74,3 %.
У 2024 році в області народилося 39 ВІЛ-експонованих дітей (остаточний ВІЛ-статус їм буде встановлено у віці 18 місяців).
Зазначимо, що тестування на ВІЛ є абсолютно безкоштовним і пацієнти можуть скористатися такою послугою амбулаторно у 65 закладах охорони здоров’я області.
На сьогоднішній день ВІЛ-інфікованим надається безоплатна (завдяки фінансовій допомозі міжнародних організацій та держзакупівлям) і доступна специфічна антиретровірусна терапія. АРВ-терапія продовжує життя, забезпечує покращення його якості, зменшує ризик передачі вірусу іншим людям.
Про це повідомили в Черкаському обласному спеціалізованому медичному центрі Черкаської облради.
Днями у Черкасах відбулася пресконференція на тему «Ми різні – ми рівні», яка завершила однойменний проєкт. На заході підкреслили потреби соціально вразливих груп у воєнний час, зокрема людей із ВІЛ. Організація «Позитивні жінки», яку очолює Марія Севериненко, акцентує на подоланні стигми, інформує "Прочерк".
– Люди досі зіштовхуються зі стигмою та самостигмою через свої діагнози чи соціальний статус. Наприклад, серед медиків існує страх заразитися від пацієнтів із ВІЛ під час операцій. Але сучасні протоколи лікування, особливо з АРТ, знижують вірусне навантаження до рівня, коли передача неможлива, – розповідає Севериненко.
Організація також надає психологічну, юридичну та менторську підтримку жінкам-бенефіціаркам. Важливим аспектом є навчання щодо прийому АРТ, адже через індивідуальні особливості організму можуть виникати зміни, які пацієнти мають розуміти.
Світлана Рєзнік, представниця ініціативної групи секс-працівників/ць «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА», наголошує, що ця соціальна група є однією з найбільш вразливих. Серед них — наркозалежні, переселенці, а також люди, що живуть із ВІЛ.
– Відсутність документів через війну часто стає перепоною для отримання лікування або соціальної підтримки. Але ми боремося за декриміналізацію секс-праці, адже це дозволить знизити рівень стигматизації, – зазначає Рєзнік.
За її словами, сучасні терапевтичні стратегії можуть значно зменшити нові випадки інфікування та полегшити життя тих, хто вже живе з ВІЛ.
Вчасна діагностика, доступ до АРТ і соціальна підтримка залишаються головними складовими успіху в боротьбі з епідемією ВІЛ.
Наразі, у КНП «Черкаський обласний спеціалізований медичний центр Черкаської обласної ради» отримують АРВ-терапію, ДКП (доконтактну профілактику ВІЛ-інфекції) та первинну медичну допомогу понад 2 500 пацієнтів, у тому числі – 91 дитина.
КНП «Черкаський обласний спеціалізований медичний центр Черкаської обласної ради» утворене у липні 1996 року і на сьогодні є найбільшим в області надавачем послуг людям, що живуть з ВІЛ.
Відмітимо, що серед комунальних некомерційних підприємств області це єдиний заклад, що має та працює за новим стандартом ISO 15189:2022.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису