У Черкасах за кошти кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку встановлять три когенераційні установки.
Головний інженер КП «Черкаситеплокомуненерго» Микола Кушнір переконаний: інвестиції окупляться за три роки.
– Когенераційна установка виробляє електроенергію і, як побічний продукт, тепло. Тому краще використовувати електроенергію, ніж спалювати дорогий газ, що ми купуємо в Росії, – пояснив Микола Кушнір.
За принципом когенерації працює і Черкаська ТЕЦ. Вона є одним з основних виробників електрики в Черкаській області.
Електроенергію, вироблену когенераційними установками, тепловики використовуватимуть на власні потреби, а лишки продаватимуть енергетичним компаніям. Для цього комунальне підприємство отримало відповідну ліцензію, інформує прес-служба Черкаського міськвиконкому.
У 2005 році на КП «Черкаситеплокомуненерго» вже встановили когенераційне обладнання. Це дозволило забезпечити підприємство електрикою власного виробництва на 50%. Придбання обладнання окупилося за кілька років.
– Ми в рік заробляли до 1,5 мільйона гривень завдяки тому, що виробляли електроенергію і тепло, а не купували газ. Це дозволило у ті часи утримати економіку підприємства на відповідному рівні. Переконаний, що за когенерацією майбутнє. У Європі уже давно використовують когенерацію для виробництва електрики та тепла, – розповів Микола Кушнір.
Тендер на постачання та встановлення когенераційних установок виграла українська компанія «Цепелін». Загалом у тендері брали участь дві фірми: одна з України, інша – з Франції.
Європа робить ставку на когенерацію
Завдяки когенерації ВВП Данії зріс на 50%
До 1973 року основним паливом для вироблення тепла та електрики в Данії стали імпортовані нафтопродукти. Нафтова криза і різке зростання ціни на нафту в 1973 році підштовхнули уряд Данії до перегляду політики з енергопостачання нації, і когенерація була виділена як основна технологія, зважаючи на тривалість опалювального сезону в країні. Із 1980 року ВВП Данії зріс на 50%, в той час як енергоспоживання залишилося на тому ж рівні завдяки збільшеній енергоефективності. Фокус на розвиток сектора когенерації в країні не тільки сприяв зниженню емісій CO2, збільшенню енергонезалежності, але й привів до створення робочих місць і підвищив експортний потенціал енергетичного машинобудування.