реклама Делікат

На початку грудня виповнюється два роки з моменту заснування першої організації водокористувачів (ОВК) в Україні.

Без назви

ОВК «Перша», створена на Черкащині, стала провідником у реформуванні гідротехнічної меліорації в нашій країні. За цей час організація активно працює над відновленням зрошувальних систем у регіоні, повідомляє kmu.gov.ua.

Зокрема, минулого року вона отримала субгрант від Програми USAID АГРО та забезпечила модернізацію Трушівської зрошувальної системи, використовуючи 1,3 км поліетиленових водопровідних труб.

Керівник ОВК, Ніколай Налбандян, зазначив, що нові труби допомогли аграріям вирішити проблему частих поривів старих трубопроводів. Це сприяло стабільному зрошенню, запобігло втратам урожаю та зменшило марнотратне використання води у спекотні періоди. Цьогоріч у рамках цього ж субгранту організація отримала крила дополиву (корнери) для трьох дощувальних машин.

«Завдяки корнерам аграрії цього року збільшили площі зрошення на 61,3 га. Незважаючи на повну відсутність опадів у літній період, нам вдалося підвищити врожайність: кукурудза дала в середньому на 60 центнерів більше з гектара, а гібридний соняшник – на 3 центнери. Це суттєво збільшило дохід як через урожайність, так і завдяки перевиконанню контрактних зобов’язань у зоні гібридизації», – розповів Ніколай Налбандян.

ОВК «Перша» очікує на поставку двох кругових іригаційних систем від Програми USAID АГРО, які зрошуватимуть ще 175 га.

Ніколай Налбандян наголосив, що повна модернізація Трушівської зрошувальної системи стане можливою лише після її передачі у власність ОВК, як це передбачено Законом України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». 

«Майже дворічна затримка передачі стримує розвиток зрошення не лише на Черкащині, а й у всій країні. Ми сподіваємося, що закон буде виконаний, і це дозволить значно підвищити ефективність використання зрошуваних земель», – додав він.

СТОВ «Дружба», засновник ОВК «Перша», експлуатує три зрошувальні системи: дві державні – Трушівську та Тіньківську, і одну приватну – Боровицьку. Земельний банк під зрошенням СТОВ «Дружба» становить близько 9% від усіх зрошуваних земель Черкаської області, де вирощуються соняшник, ріпак, пшениця, ячмінь, гречка, соя, кукурудза та гібридне насіння.

Державна Трушівська зрошувальна система, побудована у 80-х роках минулого століття, довгий час залишалася занедбаною. Лише у 2017 році СТОВ «Дружба» відновило її функціонування, інвестувавши у ремонт обладнання та запуск насосів.

«Ефективність роботи державних систем значно нижча порівняно з модернізованими приватними станціями. Наприклад, Боровицька насосна станція витрачає 0,33 кВт/год на перекачування 1 куб.м води, тоді як Трушівська – 0,5 кВт/год, що на 34% дорожче. Крім того, через негерметичність конструкцій Трушівська станція втрачає до 20 тис. куб.м води за сезон», – зазначив Ніколай Налбандян.

Вирощування культур із використанням зрошення коштує дорожче, але врожайність зростає на 30–100% залежно від культури.

Сьогодні в Україні зареєстровано 53 організації водокористувачів, з яких 17 працюють у Черкаській області, що є лідером у цьому напрямку. Держрибагентство підтримує створення та функціонування ОВК, сприяючи передачі меліоративних систем у їхню власність.

реклама

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

bigmir)net TOP 100