Щорічно з Черкас вивозять 100 тисяч тонн сміття на полігон, який відкрили у 2010 році. Проте нині він перевантажений, а до 2030 року в Україні захоронення відходів планують заборонити.
Нині, аби зменшити навантаження та вивозити на полігон лише побутові відходи, у місті облаштували спеціальні контейнери для роздільного сортування, розповів Суспільному директор департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Сергій Отрешко.
Черкащанка Тетяна Кавальчук шість років сортує сміття. За її словами, цю звичку декілька років тому запровадила і на роботі. "Чарівний куточок сортування" — так нині називає це місце:
"Збираємо макулатуру, петпляшки, поліетилен, тетрапаки, алюмінієву банку, скляний посуд, пляшки і консервні бляшанки. До повномасштабного вторгнення ми зазвичай викликали таку організацію, яка все вивозила під ключ і платила нам за це гроші. Після повномасштабного ми частково віддаємо волонтерам. Наприклад, макулатуру вони здають і закуповують потрібне для військових".
Інше сміття вивозять у міські контейнери. Дещо ж, за словами Тетяни, доводиться відправляти на переробку в інші міста:
"Я дуже сподівалась, що в 2022-2023 роках в Черкасах з’явиться пункт приймання тетрапаків на переробку. Якби не повномасштабне вторгнення, він би з’явився, а зараз я змушена збирати це в коробку і відправляти в Київ організації. Я плачу за пересилку кошти, тобто я розумію що це мій внесок в переробку. Я знаю що деякі речі переробляються в Черкасах, наприклад петпляшки, поліетилен, флакони з-під хімії — це вже такий крок вперед. Але мені б дуже хотілось, щоб принаймні на центральний регіон України був завод з глибокою переробкою сировини і щоб в Черкасах була облаштована сортувальна лінія, де люди б могли привезти і досортувати, а фахівці допомогли це все систематизувати".
Знайшли, куди віддати і фантики від цукерок, прокоментувала жінка:
"Є мішечки, які набиваються таким м’якеньким холлофайбером, наприклад, але один із класних наповнювачів — це такі «шуршики» порізані. Вони тримають форму дуже класно і одна наша знайома шиє такі мішки, а ми вже два роки як збираємо цукерочні фантики з різних наших заходів, щоб це набити і зробити такий мішок. Такий «шуршик» не переробляється, він може йти тільки на спалювання, а тут ми знайшли класний спосіб його використати".
Біля багатоповерхівок, де облаштовані місця з контейнерами сортувати набагато легше, ніж в приватних секторах, вважає Тетяна Кавальчук:
"Я живу в Дахнівці і у нас влітку стояли окремі контейнери для збору — це було дуже зручно. А потім кудись вони зникли і я зараз шукаю, куди мені найкраще вивозити сміття. На жаль, у нас немає системи збору на спалювання того, що не переробляється. Це, наприклад, різні пластикові стаканчики, одноразовий посуд і так далі, те, що інколи трапляється в господарстві, але ти розумієш, що воно не переробляється ніде і ти змушений викидати на полігон. Викинути — це завжди легше, ти взагалі жодних зусиль не докладаєш до цього. А коли ти починаєш системно підходити, то тут головне не кидатися зразу на все. Починати поступово".
Пластик, скло, алюміній, тетрапаки — збиранням та вторинною переробкою цих матеріалів у місті займаються приватні фірми, які і встановили свої контейнери, розповів Сергій Отрешко. Але з початком повномасштабного вторгнення їхня кількість зменшилася.
У деяких мікрорайонах міста можна знайти пункти прийому макулатури. В одному з таких три роки працює Анатолій Печериця. Він пояснив, що приймає:
"Приймаю книги, картон, тобто все, окрім лотків яєчних, шпалерів, пакетів з-під кефіру, соків, — тому що вони клеєні і для переробки не підходять. Приїжджає машина, забирає макулатуру на склад на Бакалію, бо там основний склад, а потім макулатуру на переробку везуть".
Назбирати потрібно до двох тонн продукції, тоді її відправляють на переробку і виготовляють туалетний папір та серветки. Нині клієнтів поменшало, зазначив Анатолій. Тому в іншому кутку свого приміщення збирає склотару.
"Збираю пивні пляшки, склобій, банки з-під соку, алюмінієві банки. В мішки складую, теж машина приїжджає і на переробку все забирають".
Для побутового сміття у Черкасах встановили 356 контейнерів. Це відходи, які утворюються в результаті життєдіяльності людей. Щоденно забрати їх на маршрут виїжджає десять сміттєвозів, розповіла начальниця відділу з вивезення побутових відходів комунального підприємства "Черкаська служба чистоти" Тетяна Рудик:
"Ми обслуговуємо як контейнери біля багатоповерхівок, так і садочки, підприємства, школи і приватний сектор. Для квартир вартість складає 36,80 гривень з однієї людини на місяць, для приватного сектору — 46,20 гривень з однієї людини на місяць. Наше комунальне підприємство вивозить побутові відходи з контейнерів. Пластик і скло вивозять інші фірми. Листя і гілля, тобто те, що ми прибираємо біля контейнерних майданчиків, все вивозиться на комунальне підприємство «Екологія». Тобто на загальний полігон побутових відходів органічні відходи не вивозяться".
Сортування допомагає зменшити кількість відходів і потрапляння на полігон сміття, яке роками не розкладається і забруднює природу, пояснила Тетяна Рудик. На деякі види сміття потрібно замовляти окрему послугу.
"Якщо ти робиш ремонт, будь ласка, замов послугу і до тебе приїде машина, це все вивезе. Не бажано це складувати біля контейнерів і створювати антисанітарний стан на контейнерних майданчиках", — додала Тетяна Рудик.
Послуги із вивезення великогабаритних та ремонтних відходів у Черкасах надає і управлінська компанія "Нова якість". Як повідомили у пресслужбі компанії, для цього визначили 240 майданчиків, з яких на міський полігон згідно із встановлених договором норм вивозять чотири тисячі кубометрів щомісяця. Та найпоширеніша проблема — на таких майданчиках знаходять і тверді побутові відходи та сміття підвищеного класу небезпеки, яке потрібно утилізовувати окремо.
У Геронимівці біля багатоповерхівок облаштований майданчик з контейнерами для всіх видів сміття, розповідає директор комунального підприємства "Геронимівка" Олександр Тимарський:
"Вивезення сміття відбувається три рази в тиждень службою чистоти. На даному майданчику працює людина, яка підтримує порядок".
Із сортуванням тут ситуація складніша, ніж у місті. Бо навіть наявність відеокамери не зупиняє людей викидати сміття поза спеціальними майданчиками, додав чоловік:
"Допомагає поліція, по номеру машини ми з’ясовуємо хто власник транспортного засобу, потім з’ясовуємо, де він проживає і як правило він сплачує кошти у комунальне підприємство за той об’єм сміття, який він вивіз".
Окремо встановили і контейнери для сортування скла та пластику. Таких місць у селі вісім. Та не всі дотримуються правил користування ними, прокоментував Олександр Тимарський:
"Людина набрала вдома мішок пластику, несла, але сил не вистачило, щоб це все помістити у майданчик. Тобто повинні приїжджати працівники комунального і наводити лад, щоб біля відповідних майданчиків не було смітників".
Умови для сортування є, тому від людей потрібна лише свідомість у цій справі, вважає пан Олександр:
"До початку війни у Верховній раді хотіли прийняти закон про введення екологічного інспектора у громади, який би мав право складати адміністративні протоколи, щоб надалі людину можна було притягнути до адміністративної відповідальності. Але в зв’язку з тим, що почалось повномасштабне вторгнення, законопроєкт зараз знаходиться без руху. Я вважаю, що це була б не зайвим. Тому що проблема не тільки нашого села, не тільки нашої громади. Це проблема загальнодержавного рівня".
За вивіз сміття у Геронимівці одна людина щомісяця сплачує 25 гривень. Тракторист Олександр Руденко розповів, що у громаді придбали сміттєвоз, який окремо надає послуги вивезення з приватних домоволодінь у трьох селах. Тут збирають сміття щоп’ятниці.
"Побутові відходи не дуже люди сортують. В основному складають все підряд. Рідко хто нормально сортує", — зазначив чоловік.
Жителька Геронимівки пані Катерина біля двору виклала і свій мішок:
"Сміття в мішки складаю та й все. Щось сортуємо, щось ні".
Папір, скло, пластик комунальне підприємство вивозить окремо в ті організації, які займаються перероблюванням, пояснив Олександр Тимарський. А от все, що збирають біля приватних секторів, вивозять на полігон:
"Те сміття ніхто не сортує. Якщо люди, які проявляють свідомість і проживають в приватному секторі, вони до найближчого контейнера можуть виносити. Ті, хто свідомий, і пластик, і скло складають у контейнери, де їм зручно. Все інше, що в мішках вантажитися в трактор, по графіку вивозиться на утилізацію".
Познімати стан сміттєвого полігону кореспондентам Суспільного не дозволили у зв’язку із воєнним станом. Та за 14 років експлуатації нині він перевантажений, розповів Сергій Отрешко. Тому міськрада готує проєкт на облаштування нового полігону, який буде поруч із нинішнім:
"Але розміри земельної ділянки, які там є, дозволяють зробити полігон приблизно вдвічі менше, ніж той, який почав роботу у 2010 році. Тобто ми цю проблему років на пʼять можемо відстрочити".
У планах на 2025 рік створення міського пункту приймання негабариту, додав Сергій Отрешко:
"Це буде безкоштовно. Нам простіше зробити безкоштовно, але щоб везли саме в контрольоване місце, а не висипали будь-де".
Зі слів Сергія Отрешка, одним із варіантів вирішення проблеми утилізації та переробки сміття в місті є будівництво сміттєспалювального заводу:
"Ми працюємо з Європейським банком реконструкції та розвитку щодо можливого фінансування будівництва такого заводу на європейському обладнанні. Чому спалювання, а не перероблювання, — це трошки неправильний підхід. Тому що все сміття переробити неможливо в принципі, тому фраза «сміттєпереробний завод» не правильна. Сміттєпереробний цех в складі заводу з утилізації. А утилізація може бути теж шляхом спалювання, шляхом компостування. Будівництво полігону коштує 80 мільйонів гривень і це в цінах 2022 року. Тобто зараз це буде ще дорожче. Це досить великі кошти, тому ми працюємо зараз з Європейським банком, тому що бюджету Черкас не вистачить на те, щоб влаштувати такого роду об’єкт".
Після будівництва такого заводу можна буде змінити підхід і до розташування сортувальних контейнерів, додав Сергій Отрешко:
"Наразі це не зовсім упорядкована штука, тобто новий закон про управління відходами вимальовує інші вимоги до облаштування. В перспективі ми дійдемо до того, що баки і майданчики будуть виключно обслуговуватися одним оператором, який буде збирати і вивозити відходи. Ми йдемо до того, що забезпечення чистоти і санітарного стану в місті — це все ж наші повноваження і того ми його забезпечимо".
Тож, доки це питання не вирішене, Сергій Отрешко рекомендує містянам дотримуватися правил сортування на сміттєвих майданчиках, аби не погіршувати екологічну ситуацію.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису