реклама Делікат

Загальний бюджет депутатських фондів обласних центрів України на 2024 рік становить орієнтовно 1,2 мільярда гривень.

У 2022–2024 роках 14 із 22 міських рад облцентрів України мають або мали програми, які можна віднести до депутатських фондів. Суми, які виділяють обранці для виконання своїх повноважень на округах, відрізняються в рази: наприклад, від 40 тисяч гривень на одного депутата у Вінниці до 7 мільйонів – у столиці. Гроші фактично можуть скеровувати або на адресну матеріальну допомогу соціально незахищеним верствам населення, або на видатки благоустрою.

За час повномасштабної війни ці фонди в низці міст зазнали змін. Наприклад, у Харкові відмовилися від такої практики: єдину програму, яку можна було б віднести до цієї категорії, припинили фінансувати з 2023-го. В Луцьку кошти, передбачені на 2024-ий, повністю переказали на військо. В Запоріжжі на цей рік скоротили загальну суму й обмежили її використання – гроші можуть іти суто на матеріальну допомогу містянам.

Майже в усіх містах країни депутатські фонди від 2022-го до 2024-го значно зросли. У столиці, наприклад, цьогоріч на ці потреби заклали вп'ятеро більше коштів, ніж два роки тому.

Рух ЧЕСНО проаналізував, як змінилося фінансування та використання депутатських фондів в обласних центрах України під час повномасштабного вторгнення росіян.

Депутатський фонд – це частина коштів бюджету громади, якою можуть розпоряджатися місцеві обранці для забезпечення потреб виборців. Право створювати подібні "гаманці" надає закон "Про місцеве самоврядування", в якому визначено, що органи місцевого самоврядування можуть утворювати цільові фонди, які є складовою спеціального фонду відповідного місцевого бюджету, а порядок формування та використання цих коштів визначається положенням.

Чіткої дефініції "депутатського фонду" в жодному із законів України немає. Стаття 68 закону "Про місцеве самоврядування" лише надає можливість створення цільових фондів, якою й користуються ради. На практиці – це цільові програми, які найчастіше в назві не містять згадки про депутатський фонд. Так у Запоріжжі є програма використання коштів "Депутатський фонд", положення про який, до речі, немає, у Львові – положення про надання одноразової матеріальної допомоги на виконання депутатських повноважень, у Дніпрі – програма виконання доручень виборців і програма сприяння розвитку територій.

Відповідно цільовий фонд – це чітко окреслена сумою й напрямком використання частина бюджету громади. Фінансування депутатських фондів обранці закладають разом із бюджетом на наступний рік, проте загальна програма може бути розрахована на довший період, а видатки можуть змінювати протягом року. Тож це не визначальний фактор.

Спільним знаменником для обласних центрів із депфондами є можливість громадянина чи групи людей розв'язати певну проблему безпосередньо через конкретного обранця.

Єдиних вимог чи підходів до спрямування цих коштів у громадах немає. З відповідей міських рад на запити Руху ЧЕСНО відомо, що нині 10 обласних центрів України мають депутатські фонди: Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луцьк, Львів та Одеса. У Харкові, Сумах, Черкасах і Чернігові такі програми були чи є, проте наразі залишилися без фінансування.

Цікавий кейс у Черкасах. Тут депутатські фонди фінансуються в два способи: за програмою "Турбота" та програмою здійснення заходів, що не могли бути передбачені під час формування бюджету та надання матеріальної допомоги громадянам міста. Перша містить низку заходів, серед іншого й надання матеріальної допомоги містянам із фондів міського голови та депутатів міськради. На 2022-ий на "Турботу" передбачали 4,007 мільйона гривень, а виплатили 3,88 мільйона гривень, на 2023-й – 4,03 мільйона гривень, тоді як касові видатки становили 3,934 мільйона гривень. Кошти розподілялися так: 20% – міському голові, 80% – депутатам. Суми обранцям дісталися неоднакові: на 31 обранця в 2022 припало по 72,6 тисячі гривень, ще на 11 – по 81,6 тисячі гривень, а в 2023-му 25 депутатів розподілили по 85,5 тисячі гривень і ще 17 – по 76,4 тисячі гривень. Відповідно у фонді міського голови було 857,8 тисячі (2022) і 898,2 тисячі гривень (2023).

Справжня революція тут відбулася цьогоріч. Згідно з цією програмою, на 2024 рік на фонди мера й депутатів у "Турботі" пропонували закласти 4 мільйони 651 тисячу 900 гривень. Програму затвердили, але під час формування бюджету коштів не дали. В січні Департамент соцполітики повідомив, що заходи міської соціальної програми "Турбота", за якими виплачувалася допомога громадянам, не діють, бо "значний ресурс міського бюджету рішенням сесії міської ради спрямований на підтримку ЗСУ". Проте 1 лютого депутати повернули фонд міського голови на 900 тисяч гривень, а від своїх – відмовилися.

Програма здійснення заходів, що не могли бути передбачені під час складання бюджету та надання матеріальної допомоги громадянам міста, згідно з текстом, ще один із варіантів одержання матеріальної допомоги черкасцями. Проте інформації про неї у відповіді міськради на запит ЧЕСНО не було.

реклама

Коментарі  

 
+2 #1 Мерський фонд 03.01.2025 08:58
Зберігається та охороняється Сокирнянськими гномами в численних лабіринтах підземних броньованих кейсів нещодавно відкритого філіалу Швейцарського банку UBS Group AG - SBC(Sokirno Bank Corporation).
Цитувати | Поскаржитись на коментар
 

Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100