Юнаки, яким протягом 2025 року виповнюється 17 років, мають звернутись до ТЦК та стати на військовий облік призовників.
Ця процедура не стосується мобілізаційних заходів, розповів у коментарі Суспільному начальник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Устименко. Утім, на тих, хто не зробить це вчасно, очікує адмінвідповідальність — штраф.
За словами Олександра Устименка, згідно із статтею 14 закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" юнаки, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17, повинні звернутись до ТЦК та СП для постановки на військовий облік призовників.
"Органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та заклади освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності, щороку у строки та у встановленому порядку зобов’язані подавати до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списки громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік призовників", — зазначив керівник обласного ТЦК.
"Ця процедура не має відношення до мобілізаційних заходів", — додав він.
Для взяття на військовий облік, призовнику потрібно особисто прибути до ТЦК у вашому населеному пункті та подати необхідні документи. На районні та міські комісії з питань взяття на військовий облік покладають організацію і проведення медогляду допризовників та визначення їх придатності для військової служби, розповів Олександр Устименко.
"Втім, деяким хлопцям не доведеться йти до центру комплектування, щоб стати призовником. Згідно з постановою Кабміну № 932 «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» дані чоловіків, які звертатимуться до міграційної служби, щоб оформити український чи закордонний паспорт, «підтягнуться» до реєстру «Оберіг». Тобто, якщо допризовник втратив чи загубив паспорт і планує отримати новий, його поставлять на військовий облік автоматично за допомогою інформації з демографічного реєстру", — пояснив Олександр Устименко.
За словами Олександра Устименка таким юнакам, які стають на облік, проходити ВЛК не потрібно.
"Винятком є призовники віком до 18 років, які мають інвалідність (або їхні батьки, уповноважені представники), подають на розгляд ВЛК районного або міського ТЦК документ, що підтверджує наявність захворювання", — зазначив керівник ТЦК.
"Доки хлопцеві не виповнилося 18 років, він може без проблем перетинати кордон зі стандартними документами та з військово-обліковим документом", — розповів Олександр Устименко.
Нововведення, внесені постановою Кабміну, стосуються тих юнаків, які звертаються за консульськими послугами за кордоном, зазначив керівник ТЦК:
"Їх поставлять на військовий облік шляхом внесення даних до електронних державних реєстрів, і ТЦК та СП отримають дані майбутніх призовників через систему «Трембіта». Тому не доведеться повертатися до України, щоб прийти до центру комплектування фізично".
Порушення призовниками правил військового обліку в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 1 тисячі до 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто порушнику правил військового обліку доведеться сплатити штраф у розмірі від 17 до 25,5 тисяч гривень.
За словами Олександра Устименка, громадяни, які перебувають на військовому обліку призовників, до того, як їм виповниться 25 років, не підлягають мобілізації.
"Однак у пункті 2 частини першої статті 37 закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» зазначені винятки, за якими чоловіки можуть бути мобілізованими навіть до досягнення 25 років. Це люди, які мають досвід військової служби та які вже перебувають на військовому обліку як військовозобов’язані. Тобто якщо чоловік служив у війську, але йому не виповнилося 25 років, то його можуть мобілізувати", — додав він.
Водночас українці, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом. Контракт зі Збройними силами України можна підписати з 18 років.
реклама
Коментарі
Стрічка RSS коментарів цього запису