Гепатит А – це захворювання печінки, спричинене вірусом. Вірусний гепатит А є найбільш розповсюдженим у світі серед гострих вірусних гепатитів.
В Україні за минулий рік зареєстровано 1536 випадків вірусного гепатиту А (ВГА), проти 1050 випадків у 2023 році. У Черкаській області за 2024 рік зареєстровано 7 випадків цієї інфекції, а у 2023 році – 6. Захворювання реєструвалося серед жителів Золотоніського та Черкаського районів. Про це пише Черкаський обласний ЦКПХ
Збудником гепатиту А є вірус, який стійкий у довкіллі. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді за температури 4ºС – від 3 до 10 місяців, за 18-20ºС – 2-3 тижні, у продуктах харчування – до 1 року, на предметах зовнішнього середовища, у стічних водах, у фекаліях – до 30 діб. Вірус не чутливий до лугів та кислот. Під час кип’ятіння він руйнується протягом 10 хвилин.
Як передається гепатит А
Найчастіше гепатит А передається фекально-оральним шляхом:
Які симптоми вірусного гепатиту А
Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі.
Найбільш розповсюджені симптоми гепатиту А:
Варто зауважити, що не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.
Профілактика гепатиту А
Задля уникнення інфікування вірусним гепатитом А фахівці ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» рекомендують:
Для профілактики вірусного гепатиту А в Україні наявна безпечна та ефективна вакцина, яка є рекомендованою. Придбати її можна в аптечній мережі. На сьогодні на ринку держави доступні такі вакцини: «Хаврикс» (для профілактики гепатиту А) та «Твінрикс» (для профілактики гепатиту А та гепатиту В), виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія.
Важливо отримати щеплення проти гепатиту А: