реклама Делікат

У Черкасах два роки тривають суди стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Черкаського та Канівського Феодосія. За цей час йому оголосили п'ять підозр, дві з яких об'єднали в одну справу.

Митрополит Феодосій іде на судове засідання. Фото: Суспільне Черкаси / Оксана Швед


Про оголошення першої підозри Служба безпеки України повідомила 20 лютого 2023 року, пише Суспільне.

Що передувало підозрам

У грудні 2023 року СБУ провела контррозвідувальні (безпекові) заходи на об’єктах московського патріархату в Черкаській області, зокрема, і в управлінні Черкаської єпархії УПЦ.

Під час контррозвідувальних заходів виявили російську пропагандистську літературу та прапор так званої "Новоросії". Також бібліотеку з пропагандистською літературою російських авторів, повідомили  у пресслужбі СБУ області.

У чому підозрюють митрополита

Митрополит Феодосій — в миру Денис Снігірьов, отримав пʼять підозр від правоохоронців. Перші три — за  заперечення збройної агресії РФ та розпалювання міжрелігійної ворожнечі. Дві останні стосувалися порушення рівноправності громадян залежно від їхньої релігійної належності, вчинені повторно.

Про першу СБУ поінформувала 20 лютого 2023 року. Саме тоді з'явилося повідомлення, що керівник Черкаської єпархії УПЦ МП отримав підозру. Як пояснили тоді у пресслужбі, її оголосили через те, що Феодосій "у публічних висловлюваннях серед священнослужителів і вірян та в офіційних коментарях він поширював заклики, що порушують рівноправність громадян залежно від їх расової, національної, релігійної належності та переконань".

"Крім того, встановлено, що під його керівництвом адміністратор відомчого сайту єпархії розміщував ворожі матеріали з пропагандистських сайтів Російської православної церкви, серед яких «patriarchia.ru» та «pravmir.ru». У цих публікаціях росіяни нав’язували ідеї рашизму та популяризували кремлівський режим. Тим самим сприяли розпалюванню міжрелігійної ворожнечі", — йшлося у повідомленні.

Працівники СБУ повідомили про підозру керівникові Черкаської єпархії УПЦ МП. Служба безпеки України


Підозрюваному влаштували допит у Черкаській окружній прокуратурі, а опісля Соснівський районний суд обрав йому міру запобіжного заходу та відпустив під особисте зобов'язання.

12 квітня митрополиту вдруге обрали запобіжний захід. Його взяли під цілодобовий домашній арешт на 60 діб. 13 квітня йому одягнули електронний браслет.

9 жовтня Києво-Святошинський районний суд Київської області відмовив прокуратурі у взятті митрополита під варту. Під час засідання 13 листопада сторона обвинувачення також клопотала про взяття під варту. Утім суд продовжив дію запобіжного заходу.

Уже в 2024 році, під час судового засідання 6 лютого, підозрюваному послабили запобіжний захід — скоротили нічний домашній арешт на дві години: з 22 вечора на 23 і до пʼятої ранку, замість шостої, як було до того.

23 лютого Феодосію оголосили чергову, четверту підозру. Йдеться про ще одну підозру за статтею 161 Кримінального кодексу України — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань, вчинене службовою особою повторно.

"Цього разу встановлено, що після оголошення попередніх підозр клірик продовжив поширювати серед своїх парафіян фейки щодо «захоплення» Храму Різдва Пресвятої Богородиці у Черкасах і видворення звідти служителів церкви. Також у своїх проповідях митрополит намагався дискредитувати священнослужителів інших конфесій. Крім того, клірик записував деструктивні відеозвернення на офіційній сторінці Черкаської єпархії УПЦ (МП) у фейсбуці", — коментувала тоді речниця СБУ в Черкаській області Катерина Дрога.

Як додала речниця черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик, за даними слідства, у січні 2024 року священнослужитель записав відеозвернення із закликами до релігійної ворожнечі та ненависті:

"У відеозверненні священник висловлював нетерпимість до вірян інших релігійних організацій і ображав почуття громадян у звʼязку з їхніми релігійними переконаннями. Відео він розмістив для широкої аудиторії на різних відкритих інтернет-ресурсах".

5 березня 2024 року чергове засідання скасували через госпіталізацію підозрюваного.

Під час судового засідання 13 березня Денису Снігірьову обрали запобіжний захід у межах четвертого кримінального провадження — цілодобовий домашній арешт. 14 березня прокурор просив взяти обвинуваченого під варту, але суд відмовив.

5 квітня обвинуваченому продовжили запобіжний захід — нічний домашній арешт на 60 діб. На початку засідання прокурор клопотав про зміну запобіжного заходу, а священник просив зняти електронний браслет.

15 квітня потерпілий клопотав про відвід судді, яка веде справу. Клопотання не задовольнили.

19 червня підсудному митрополиту повідомили пʼяту підозру — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань.

27 червня відбулося два засідання: у Придніпровському районному суді підозрюваному обрали запобіжний захід стосовно пʼятої підозри, яку він отримав 19 червня, — це цілодобовий домашній арешт до 17 серпня. У Соснівському районному суді прокурор клопотав про посилення запобіжного заходу — просив застосувати стосовно підсудного тримання під вартою на 60 діб з правом внесення застави. Суд клопотання відхилив.

9 липня засідання не відбулося: у суді адвокат підзахисного показав довідку про шпиталізацію Дениса Снігірьова.

21 серпня під час судового засідання прокуратура клопотала про цілодобовий домашній арешт, його суд задовольнив частково — ухвалив підсудному обрати домашній нічний арешт з 22:00 до 07:00.

Під час засідання 29 листопада 2024 року суд ухвалив зняти з Феодосія електронний браслет.

Суд стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Черкаського та Канівського Феодосія. Суспільне Черкаси/Анна Іщенко


"Ця ухвала оскарженню не підлягає. Але якщо будуть інші обставини чи нові ризики й, можливо, буде нове клопотання щодо повернення браслета", — пояснила прокурорка Катерина Костенко.

Засідання у справі митрополита не раз переносили через те, що хтось із учасників судового процесу не з'являвся на засідання або через те, що митрополит був у лікарні. На засіданні 23 листопада допитали потерпілого — військового капелана. Він розповів, чому подав заяву до СБУ. На засіданні 11 грудня був запланований допит одного з потерпілих, утім він не зʼявився, оскільки перебуває у зоні бойових дій та не виходить на звʼязок два місяці.

Заборони для журналістів і портрет Кіріла при вході до суду

Під час засідань у справі Дениса Снігірьова для журналістів встановили низку обмежень. Зокрема, перед засіданням 15 травня адвокат митрополита Володимир Юдін заборонив журналістам знімати і фотографувати його, колег-адвокатів та митрополита Феодосія. Суддя підтримала заборону і нагадала про заборону зйомки свідків.

11 червня у Соснівському суді відбулося чергове засідання, під час якого підсудний попросив захисту від учасників акції, які приходять на засідання суду.

Митрополита Феодосія зустрічають містяни з плакатами. Суспільне Черкаси/Анастасія Столбова


На засідання не раз приходили містяни, які вимагали справедливого правосуддя. Перед одним із судових засідань місцеві активісти розстелили російський прапор із зображенням глави РПЦ Кирила біля будівлі суду. Оскільки це був єдиний прохід, митрополиту Феодосію довелося пройтись по прапору, але він переступив зображення глави РПЦ.

Провину не визнає

"Ніяких злочинів я не завершував і не звершую", — завив Снігірьов під час засідання 5 квітня 2024 року. Тоді ж він просив зняти з нього засіб контролю — електронний браслет, бо з його слів, через нього його прослуховують працівники Служби безпеки України.

Про СБУ він згадував і на засіданні, що відбулося 21 серпня 2023 року. Тоді він заперечив свою вину і заявив, що СБУ діє у змові зі священниками ПЦУ:

"Ініціатори цього провадження хочуть, щоб я замовкнув і не говорив. В ідеалі — щоб замовкла ця церква. Хочуть засудити наше громадське відношення до того, що відбувається у релігійній сфері, засудити наше інакомислення. Ми будемо намагатися не давати стороні звинувачення провокувати нас. Іншими словами, судіть мене лише за те, що інкримінує мені СБУ, а не за мої думки і почуття. Це моя особиста справа".

Станом на лютий 2025 року суди тривають, підсудний перебуває під нічним домашнім арештом із 23 години до 5 години ранку (зареєстрований він на Київщині) та продовжує приєднуватися до засідань через відеозв'язок.

реклама

Інші матеріали по темі:


Додати коментар

Звертаємо Вашу увагу, що "Прочерк" - це майданчик коректних дискусій!

Цікаві новини звідусіль

реклама Делікат

bigmir)net TOP 100